به گزارش «کالاخبر»، در مورد قراردادهای آتی قهوه عربی و گاو زنده که در بورس کالا و معاملات آتی برزیل معامله می‌شوند، پیش نیازهای اصلی در فضای معاملاتی که مدیریت ریسک قیمت را میسر ساخته است عبارتند از:

•  بازارهای نقد شونده وجود دارند.

•  معامله در شرایط معاملاتی کنترل شده و قانونمند براساس قوانین و آیین نامه‌های این بورس و با نظارت کمیسیون اوراق بهادار و بانک مرکزی برزیل انجام می‌شود.

•  اطلاعات بازار به‌صورت شفاف منتشر می‌شود تا از نابرابری‌هایی که ممکن است به نفع برخی گروه‌ها و به زیان گروهی دیگر باشد پرهیز شود.

•  اتاق پایاپای بورس به‌عنوان طرف اصلی معامله عمل می‌کند تا عملکرد همه قراردادهایی که از طریق بورس منعقد شده‌اند تضمین شود.

وارد کنندکنندگان و مصرف‌کنندگان کالاهای برزیلی، به‌عنوان پوشش‌دهنده ریسک در این بازار فعالیت می‌کنند. به اذعان کشاورزان برزیلی استفاده از قراردادهای آتی و اختیار بورس کالا و معاملات آتی برزیل به آنها کمک کرده است تا زیان‌های شدید ناشی از سقوط قیمت‌ها را کاهش دهند.

از نظر مشارکت پوشش دهندگان ریسک در بازار آتی بورس کالای دالیان چین، این بورس ادعا کرده است که اکثر واردکنندگان و صادرکنندگان دولتی که در بازار سویا و ذرت فعالیت دارند از این بازار برای اهداف پوشش ریسک استفاده می‌کنند. (شرکت‌های دولتی براساس قانون اجازه فعالیت‌های سوداگرانه در بازار را ندارند). بورس و نمایندگان شرکت‌های دولتی هر دو اعلام کرده‌اند که استفاده از بازار معاملات آتی در بهبود برنامه ریزی نقش داشته و به واردات منظم کالاها کمک کرده است و در عین حال، خطرات ریسک قیمت مرتبط با معاملات بین‌المللی را نیز مدیریت می‌کند و همزمان، موازنه میان قیمت‌گذاری در بازارهای داخلی و بین‌المللی را افزایش می‌دهد. به دلیل چرخه‌های طولانی تولید و تغییرات قیمت در بازار، تولیدکنندگان چینی با ریسک قیمت قابل توجهی روبه‌رو‌ هستند بنابراین بازار معاملات آتی به نحو روزافزونی برای تولیدکنندگان چینی، به‌ویژه کشاورزان خرده پا اهمیت یافته است.

فعالان بازار در بورس کالای هند استفاده از معاملات آتی را به‌عنوان ابزاری برای پوشش ریسک آغاز کرده‌اند. در یک نظرسنجی یکی از کشاورزان بیان کرد: «کشاورزان از این معاملات سود برده‌اند و احساس می‌کنم که در آینده نیز این معاملات برای کشاورزان مفید است.» در این نظرسنجی یک معامله‌گر دیگر درباره امکان انتقال منافع پوشش ریسک به کشاورزان بیان داشت: «اگر قیمت‌های بهتری دریافت کنم، می‌توانم قیمت‌های بهتری به کشاورزان بدهم. مسلما معاملات آتی به من کمک کرده است تا قیمت‌های بهتری دریافت کنم.» این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که صادرکنندگان از معاملات آتی به‌عنوان ابزار پیشگیرانه از آسیب‌پذیری ریسک قیمت استفاده می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اکثر کشتزارها، تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده برای پوشش ریسک قیمت خود در معاملات آتی بورس مالزی فعالیت می‌کنند و گاهی از آن به‌عنوان مبنایی برای تحویل یا دریافت کالا هم استفاده می‌کنند. البته قابل ذکر است که با افزایش سریع قیمت روغن خرما به دلیل تقاضای جدید برای صنعت سوخت زیستی، کشتزارها کمتر از این بازار استفاده می‌کنند؛ به عبارت دیگر، اعتماد به افزایش قیمت ها، مدیران برخی کشتزارها را متقاعد کرده است که نیاز کمتری به پوشش ریسک وجود دارد. برعکس، پالایشگاه‌ها انگیزه بیشتری برای پوشش ریسک دارند و از آن به‌عنوان ابزاری جهت کنترل هزینه‌های خود به دلیل افزایش قیمت استفاده می‌کنند. بر اساس گزارش یکی از تأمین‌کنندگان خدمات بانکی روستایی در آفریقای جنوبی، تقریبا ۷۰ درصد تولیدکنندگان تجاری به نوعی از قراردادهای آتی بورس معاملات آتی آفریقای جنوبی به‌عنوان ابزار پوشش ریسک یا بازاریابی استفاده می‌کنند. بورس بر این باور است که حدود ۲۰ درصد از کشاورزان تجاری از طریق قراردادهای آتی کالا مستقیما در پوشش ریسک شرکت دارند. نمایندگان صنعت نیز اذعان دارند که بخش زیادی از این میزان بالای مشارکت در قراردادهای آتی برگرفته از اعتماد به سیستم تحویل تضمینی بورس معاملات آتی آفریقای جنوبی است. ریسک طرف معامله نه تنها برای معامله آتی، بلکه برای معاملات کالای نقدی نیز کاهش می‌یابد (بورس منبعی از محصول با کیفیت را در سیلوهای متعدد در نزدیکی مناطق عمده کشت ارائه می‌دهد). هرچند کشاورزان آفریقای جنوبی معمولا ترجیح می‌دهند برای مدیریت ریسک قیمت به جای معاملات آتی از قراردادهای اختیار معامله استفاده کنند. این مساله عمدتا به دلیل وجوه تضمین سنگین قراردادهای آتی ناشی از نوسانات بازار و سادگی استفاده از قراردادهای اختیار معامله است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس