به گزارش «کالاخبر»؛ شواهد حاکی از آن است که صنعتگران در برزیل برای تعیین قیمت تحویل در آینده، از قیمت‌های مرجع بورس کالا و معاملات آتی برزیل و کشاورزان از قیمت قراردادهای آتی برای اتخاذ تصمیمات تولید استفاده می‌کنند.

بورس کالای دالیان چین به کشاورزان کمک می‌کند تا از قیمت‌های آتی در بورس برای خرید و تعیین الگوهای برداشت محصول (به جای استفاده از قیمت‌های نقدی که رویکردی سنتی است) استفاده کنند. این بورس با انجام پژوهش‌های موردی در این باره نشان داد که این شیوه، درآمد کشاورزان را به میزان چشمگیری افزایش داده است.

بورس کالای هند درژوئن سال ۲۰۰۶، تفاهم‌نامه‌ای با پست هند که سرویس ملی خدمات پستی هند است امضا کرد. بورس کالای هند به دنبال گسترش دامنه فعالیت‌های خود در ۶۳۰ هزار روستای هند بود و پست هند نیز به دنبال یافتن شیوه‌های جدید برای حفظ شبکه گسترده ملی خود بود که بیش از ۱۵۵ هزار شعبه داشت. بورس کالا، با این ابتکار تولیدکنندگان دور دست یا حاشیه نشین را به بازار متصل کرد. حاصل این مشارکت، ایجاد مراکز GSKبود. این مراکز در دفاتر پست سراسر هند مستقر هستند که روزانه جدیدترین اطلاعات قیمتی را به راحتی در دسترس کشاورزان قرار می‌دهند. سکوی GSK در دو مرحله به ارائه اطلاعات می‌پردازد؛ ابتدا کشاورزان می‌توانند از طریق این مرکز از قیمت‌های نقدی و آتی بورس استفاده کنند و این مساله آنها را تشویق می‌کند تا تصمیمات برداشت و فروش محصولات را به جای قیمت‌های نقدی، بر پایه قیمت‌های بازار آتی اتخاذ کنند. این مرکز همچنین از طریق ارتباط اینترنتی، کشاورزان را برای دریافت مشاوره به مراکز فنی مرتبط می‌کند. دوم، این سکو به‌عنوان فروشگاهی برای ارائه کلیه خدمات به کشاورزان به کار می‌رود. علاوه بر قیمت‌های برخط معاملات نقدی و آتی، این مراکز به ارائه اطلاعات نهاده‌ها، مشاوره در رابطه با شرایط آب و هوایی، بیمه محصولات، پیش‌بینی عرضه و تقاضا، انبارداری و اطلاعات استانداردهای کیفی می‌پردازند.

تاثیرات کشف قیمت که ناشی از قراردادهای آتی روغن خرمای بورس مالزی هستند در سطح بین‌المللی توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. فعالان این صنعت تایید کرده‌اند که بورس مالزی قیمت مرجع معاملات جهانی روغن خرما ( روغن پالم) را تعیین می‌کند. به عبارت دیگر، قرارداد آتی روغن خرمای خام مالزی مرجع قیمت معاملات بین‌المللی در بازارهای صادراتی است.

تجربه بورس مالزی در زمینه ایجاد بورس مرجع در کشورهای در حال توسعه منحصر به فرد است. قیمت‌های مرجع برای هر کالای جهانی دیگری که در بورس معامله می‌شود در بورس‌هایی تولید می‌شوند که در کشورهای توسعه یافته قرار دارند و اغلب با بازارهای تولیدکننده فاصله دارند ولی مالزی که بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده روغن خرماست، به بورس مرجع قیمتی این کالا نیز تبدیل شده است.

در آفریقای جنوبی تقریبا همه کشاورزان از قیمت‌های آتی بورس معاملات آتی آفریقای جنوبی آگاه هستند، چون این قیمت‌ها را به‌عنوان مبنای قیمت‌گذاری در قراردادهای فیزیکی به کار می‌برند. در واقع، از آن جا که قراردادها روزانه قابل تحویل هستند، قیمت ماه بعد بورس معاملات آتی آفریقای جنوبی به‌عنوان نرخ نقدی موثر در بازار غلات آفریقای جنوبی به کار می‌رود. کشاورزان از قیمت‌های آتی برای تصمیمات برداشت و فروش محصولات خود استفاده می‌کنند (به‌ویژه کشاورزان تجاری، زمین‌داران کوچک نیز به تدریج درباره اطلاعات قیمت‌های آتی آموزش می‌‌بینند).

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس