برخی کالاها تا ماه آوریل رشد مشخصی را در قیمت و تقاضا تجربه کردند؛ زغال‌سنگ، نیکل، آلومینیوم، مس و کبالت، از جمله کالاهایی هستند که این رشد را در زمان گفته شده شاهد بودند. در ضمن اندونزی رشد ۱۲/ ۲۸ درصدی را در حجم واردات خود در ماه مه ‌تجربه کرد که به میزان ۶۴/ ۱۷ میلیارد دلار آمریکا بوده است. به‌علاوه میزان واردات در ماه آوریل ۰۹/ ۱۶ میلیارد دلار بود که خود رشد ۶۸/ ۳۴ درصدی را نسبت به ماه قبل از آن نشان می‌دهد. رشد شدید صادرات و نیز واردات منجر به ایجاد تراز تجاری منفی ۵۲/ ۱میلیارد دلار برای اندونزی طی ماه ‌ش

 اندونزی بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده نیکل معدنی در جهان است. این کشور در ماه ژوئن سال میلادی جاری، حفاری در پروژه‌های جدید نیکل و کبالت خود را آغاز کرد. شرکت سهامی Pacific Rim Cobalt Corp عملیات حفاری پروژه نیکل و کبالت موسوم به Cyclopsواقع در استان پاپوآ (Papua)، اندونزی را به عهده دارد. پروژه نیکل و کبالت Cyclops که در نزدیکی کوهی با همین نام قرار دارد، در سواحل شمالی استان پاپوآی اندونزی واقع شده است. این مکان به‌عنوان بزرگ‌ترین دارنده کانسار محتوی نیکل در جهان شناخته می‌شود. یکی از نکات قابل توجه این پروژه، دسترسی استراتژیک به چین، به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نیکل در صنایع فولاد زنگ‌نزن و نیز باتری‌ها است. فعالیت‌های شرکت Pacific Rim روی منابع از پیش شناسایی شده و نیز منابع مورد اکتشاف جدید متمرکز شده است.

شرکت Pacific Rim Cobalt Corp شرکتی کانادایی است که در سال‌های اخیر بیشترین تمرکز خود را روی پروژه‌های کبالت و نیکل اندونزی داشته است. اقدامات این شرکت در راستای تامین مواد اولیه مورد نیاز برای صنعت باتری‌ها است. کبالت و نیکل، ۲ فلز ارزشمند، در حال حاضر به‌دلیل افزایش تقاضای جهانی با کسری در بازار مواجه هستند. این امر منجر به افزایش قیمت این کالاها شده است؛ به‌نحوی که حتی از جنگ تجاری کنونی تاثیر کمتری پذیرفته‌اند. تغییرات قیمت نیکل در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که این فلز برخلاف سایر فلزات اساسی و با وجود نوسانات بسیار زیاد قیمتی در سال ۲۰۱۸ در مجموع سیر صعودی را طی کرده است. تقاضای فراوان کبالت در جهان و مشکلات بسیار زیاد در عرضه این کالا از سوی کنگو به‌عنوان تولیدکننده بیش از ۶۰ درصد کبالت باعث شده است تا بسیاری از شرکت‌ها در پی یافتن منابع جدید برای تامین کبالت خود باشند. نکته جالب توجه آنکه شرکت‌هایی مانندApple، BMW و فولکس واگن در صدد خرید کبالت (حتی به‌صورت مستقیم از معادن) برای نیاز چند سال آتی خود هستند تا از بحران‌های جهانی پیش آمده برای این کالا در امان بمانند.

 

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس