کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف معدن نیازمند تهیه اطلاعات پایه است

دهقانی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف دارای ریسک بالایی است، اظهار کرد: زمانی که کشورهای مختلف می‌خواهند این ریسک را کاهش دهند، اقدام به تهیه اطلاعات پایه به‌عنوان زیرساخت سرمایه‌گذاری در حلقه‌های بعدی زنجیره بخش معدن و نقشه زمین‌شناسی می‌کنند که قاعدتا توسط حاکمیت آن کشورها صورت می‌گیرد.ما نیز زمانی می‌توانیم بگوییم زیرساخت سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف مقدماتی و تفصیلی را فراهم کرده‌ایم که اطلاعات پایه قابل اتکا و در دسترس داشته باشیم.

 دلایل عدم سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه اکتشاف

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با تفکیک مراحل اکتشاف عنوان کرد: باید توجه داشت که بخشی از اکتشاف که همان تهیه اطلاعات پایه است، باید به واسطه حاکمیت‌ها صورت گیرد و بخش دیگر که شامل اکتشافات مقدماتی، نیمه تفصیلی و تفصیلی اکتشاف است با تکیه بر اطلاعات موجود یا توسط بخش خصوصی خارجی یا داخلی انجام می‌شود. وی افزود: از جمله دلایل سرمایه‌گذاری نکردن در این بخش نبود اطلاعات مورد نیاز قابل اتکا برای سرمایه‌گذاران است؛ از آنجا که نتوانسته ایم در این حوزه اقدام یا سرمایه‌گذاری مناسبی انجام دهیم، ریسک سرمایه‌گذاری در حلقه‌های اکتشاف افزایش یافته و به دنبال آن رغبت سرمایه‌گذاری در این بخش به وجود نیامده است که با تهیه اطلاعات پایه و در دسترس قرار دادن آن برای سرمایه‌گذاران، این مشکل برطرف شده و سرمایه‌گذاری در این حوزه نیز افزایش خواهد یافت. دهقانی با اشاره به مزایای سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف معدنی عنوان کرد: به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف، میزان ذخایر اقتصادی و قابل معدنکاری که در عمق‌های متفاوت پیدا می‌شود، افزایش و ریسک سرمایه‌گذاری در استخراج کاهش و متعاقبا سهم معدن و صنایع معدنی در کشور نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 لزوم توجه جدی و به‌روز‌رسانی دانش فنی در بخش اکتشافات معدنی

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با بیان اینکه ما از ابتدای حلقه توجهی در‌خور بخش اکتشاف معدن و پتانسیل‌های معدنی نداشته‌ایم ابراز کرد: درحلقه ابتدایی این بخش هیچ گونه سنخیتی میان پتانسیل بخش معدنی کشور و میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته وجود نداشته و تحرک لازم در این بخش نیازمند توجه و جهش تکنولوژیک جدی دراین حوزه است که ارتباط خاصی با تحریم‌ها ندارد. دهقانی نداشتن دانش فنی در بخش‌های مختلف اکتشاف را از دیگر حلقه‌های مغفول‌مانده این زنجیره دانست و بیان کرد: بر اساس آمار منتشر شده عمق اکتشافات ما هیچ تناسبی با عمق اکتشافات صورت‌گرفته در جهان ندارد که باید در این راه گام‌های موثری برداشته شود و این مهم نیازمند کسب دانش فنی و همراه شدن با شرکت‌های صاحب نام دنیا است.

 عدم حضور شرکت‌های خارجی در بخش معدن هیچ ارتباطی به تحریم ندارد

وی با بیان اینکه عدم حضور شرکت‌های خارجی در سال‌های گذشته هیچ ارتباطی به تحریم ندارد، تصریح کرد: برخلاف تصورعامه، در بخش معدن تحریم تاثیر بسزایی نداشته است و ما در این بخش با وجود پتانسیل ذاتی می‌توانیم روی پاهای خود بایستیم. مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با بیان اینکه رقابت‌پذیری بخش معدن مستلزم همکاری جدی با شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی معدن در جهان است عنوان کرد: حضور و سرمایه‌گذاری آنها بی‌شک منجر به افزایش بهره‌وری و رسوب تکنولوژی می‌شود، اما اینکه بگوییم چون آنها نیامده‌اند، وضعیت بخش این گونه شده است، درست نیست. وی افزود: از نظر من هنوز جایگاه واقعی این بخش و نقش بالقوه‌ای که می‌تواند در اقتصاد داشته باشد، به درستی شناخته نشده است. دهقانی عدم استفاده از تجربیات و سرمایه‌های کشورهای خارجی در بخش اکتشاف را ناشی از عوامل دیگری که در ساختار بخش معدنی وجود دارند دانست. وی در پایان با تقدیر از اقدامات چشمگیر ایمیدرو در ایجاد ارتباط با شرکت‌های خارجی در امر اکتشاف در سال‌های گذشته اظهار کرد: تصور من بر این است با چنین اقداماتی حتی در صورت بازگشت مجدد تحریم‌ها نیز، این شرکت‌ها به روال پیشین همکاری خود با ایران ادامه داده و در این مورد ‌اتفاق خاصی رخ نخواهد داد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس