به عبارت دیگر بانک مرکزی قصد دارد برای سکه‌های پیش‌فروش شده اوراق گواهی سکه طلا منتشر کند که با طراحی این بازار، قابلیت نقدشوندگی پیش از سررسید به اوراق پیش‌فروش داده می‌شود.

  جذابیت‌های طرح معامله اوراق گواهی سکه

حامد فلاح جوشقانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه درخصوص طرح گواهی سکه گفت: طرح اوراق گواهی سکه طلا در واقع شرایطی را برای افرادی که سکه‌های پیش‌فروش شده بانک مرکزی را خریداری کرده‌اند، فراهم می‌کند که آنها بتوانند در یک بازار ثانویه قبل از سررسید، سکه‌های خود را نقد یا بعد از سررسید سکه‌های خود را تحویل بگیرند.

وی افزود: این طرح با هدف بازارسازی برای گواهی‌های پیش‌فروش سکه ارائه شده و این در حالی است که مردم سکه را با قیمتی کمتر از بازار نقدی خریداری کرده‌اند و اکنون می‌توانند با بازدهی مناسب به فروش برسانند.

فلاح جوشقانی استفاده بانک مرکزی از مکانیزم بازار را اتفاقی مثبت عنوان کرد و افزود: در کل طرح گواهی پیش فروش سکه برای تخلیه رفتارهای سوداگرانه مفید است و ریسک نقدشوندگی را با بازدهی خوبی برای معامله‌گران کاهش می‌دهد.

وی اظهار کرد: در هر صورت، مکانیزم تمامی بورس‌ها از جمله بورس کالا برای تنظیم بازار مفید است و اینکه دولت برای تعادل بخشی به بازار سکه سراغ بازار سرمایه آمده، می‌توان آن را به فال نیک گرفت.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس