مزایای قراردادهای آتی زعفران برای معامله‌گران چیست؟

با توجه به مزایایی که عرضه محصولات پایه پتروشیمی، معدنی و کشاورزی به بورس کالا دارد، به تدریج شاهد ورود محصولاتی تازه در این بازار هستیم. عرضه محصولات پایه دربورس کالا، سبب شفافیت اقتصادی شده و از رانت، انحصار و سوء استفاده جلوگیری می‌کند. در صورت عرضه محصولات در بورس، مصرف‌کنندگان اصلی و نهایی می‌توانند با سهولت و اطمینان بیشتری مواد پایه مورد‌نیاز خود را خریداری کنند و دیگر فضایی برای فعالیت دلالان وجود نخواهد داشت. در همین راستا، معاملات آتی زعفران که همواره کالای استراتژیک ایرانیان بوده است، از دوم خرداد امسال آغاز شد.خریداران عمده زعفران افراد محدود و خاصی هستند و این افراد از ماه‌ها پیش از آنکه کشاورزان محصول خود را برداشت کنند، با آنها به توافق می‌رسند که با نرخی مشخص محصول را خریداری کنند. هرچند با این اقدام کشاورزان از فروش محصول خود و نیز نقدینگی اطمینان خاطر خواهند داشت، اما این عدد توافق شده کفاف هزینه‌های کشاورزان را نمی‌داد، بنابراین معاملات آتی زعفران موجب می‌شود تا قیمت این محصول به‌صورت شفاف از طریق بورس کشف شده و کشاورز اطمینان حاصل کند که می‌تواند محصول خود را با قیمت مشخصی به فروش برساند و تعیین قیمت محصول قبل از زمان کشت باعث می‌شود تا کشاورز با خیال آسوده‌تری برنامه‌ریزی و بتواند برای توسعه کشت سرمایه‌گذاری کند.میزان صادرات زعفران در سال گذشته برابر با ۷۰ درصد از تولید ۳۳۶ تنی آن بوده است. در این شرایط، نبود مرجع قیمتی این کالا، قیمت‌گذاری آن نه‌تنها در ایران، بلکه در کشورهای واردکننده آن نیز همراه با دشواری است. به دلیل رقابت شدید صادرکنندگان، این کالای ایرانی همواره با قیمتی ارزان به بازارهای جهانی عرضه شده است. همچنین به واسطه نیاز به نقدینگی تولیدکنندگان آن، کالا به یکباره روانه بازار شده و این روند همواره فرصت مناسبی جهت سوء استفاده دلالان بوده است.

  چه فرصت‌ها و ریسک‌هایی در معاملات آتی زعفران می‌بینید؟

 با توجه به صادرات‌محور و ارز‌آور بودن این محصول، شفافیت قیمتی انگیزه بیشتری را در تولیدکنندگان ایجاد کرده و منجر به تقویت تولیدکنندگان این محصولات در جهت کسب منفعت آنان شده است. با توجه به کاهش ارزش پول ملی در مقابل سایر ارزهای خارجی، سرمایه‌گذاران خرید کالاهایی همچون زعفران را که از بازارهای صادراتی برخوردارند، به نگهداری سرمایه ترجیح می‌دهند، در نتیجه با توجه به افزایش قیمت آتی تحویل شهریور ماه نسبت به قیمت کنونی، سرمایه‌گذاران انتظار افزایش قیمت آن را دارند. همچنین از دیگر مزایای این بازار خروج آن از انحصار تعدادی از بازیگران و اجازه ورود و حضور سایر بازیگران است که امکان کسب منفعت از این بازار برای افراد مختلف با انگیزه‌های معاملاتی متنوع را ایجاد می‌کند. همچنین معافیت مالیاتی بورس مشوق مناسبی برای سرمایه‌گذاران این بازار است و می‌توان به استقبال روزافزون آن امیدوار بود. همچنین علاوه بر معامله‌گران داخلی، مشتریان خارجی نیز می‌توانند با دریافت کد معاملاتی بورس کالا، در معاملات نقدی و مشتقه زعفران حضور یابند.

زعفران‌کاران می‌توانند با ورود به معاملات آتی و فروش محصولاتشان با نرخ روز، خود را در برابر افت قیمت‌ها بیمه کنند.در همین راستا برای آموزش تولیدکنندگان این محصول با بورس کالا و نحوه معامله قراردادهای آتی زعفران و فرهنگ‌سازی بیشتر، نماد زعفران در سامانه مجازی بازار مشتقه بورس کالا رونمایی شده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس