محمود نوریان درخصوص اقدامات این شرکت در راستای دسترسی به منابع جدید آب، افزود: یکی از طرح‌های بسیار ارزشمند و مهم اجرا شده توسط چادرملو، طرح جمع‌آوری، تصفیه و انتقال فاضلاب شهر اردکان به مجتمع صنعتی چادرملو در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر اردکان است. وی افزود: برای پیشگیری از مصرف آب منابع زیر‌زمینی و شرب منطقه، شرکت چادرملو در قالب قرارداد با سازمان آب و فاضلاب استان یزد (با نظارت سازمان آب و فاضلاب کشور)؛ در قبال اجرای طرح جمع‌آوری، تصفیه و انتقال آب به صنایع خود، می‌تواند از فاضلاب تصفیه‌شده استفاده کند که این طرح در حال‌حاضر به اتمام رسیده است. از طرفی این شرکت با اجرای روش‌های به‌روز دنیا و بهره‌گیری از روش (هات‌شارژ) در کارخانه فولاد و احیای مستقیم خود و پیاده‌سازی مدیریت مصرف بهینه با اجرای سیستم‌های مدار‌بسته آب و تصفیه و باز‌تولید پساب‌های صنعتی خود توانسته بیش از ۴۰ درصد مصرف آب را در صنایع مستقر در مجتمع صنعتی چادرملو کاهش دهد که این موفقیت بزرگی است.  

وی درخصوص محل تامین آب مورد‌نیاز مجتمع معدنی چادرملو در فاصله ۱۸۰ کیلومتری یزد نیز گفت: در حال‌حاضر مهم‌ترین منبع تامین آب این مجتمع از تصفیه آب با غلظت بسیار بالای نمک در فاصله ۱۵ کیلومتری این مجتمع است. علاوه بر آن با ایجاد تاسیسات تصفیه‌خانه در این مجتمع پساب‌های صنعتی نیز مجددا به چرخه مصرف باز‌می‌گردد.  مدیر‌عامل چادرملو طرح قابل‌توجه تامین آب از خلیج‌فارس برای مناطق مرکزی ایران عنوان کرد و افزود: این طرح با مشارکت سه شرکت چادرملو، گل‌گهر و مس سرچشمه اجرا می‌شود. اجرای طرح انتقال آب خلیج‌فارس در سه مرحله پیش‌بینی شده است که از تصفیه‌خانه احداث شده در بندرعباس آغاز می‌شود و تا یزد و صنایع چادرملو ادامه می‌یابد.  نوریان با اشاره به حل بخشی از نیازهای آینده به آب در مناطق مرکزی و کویری ایران با اجرای این طرح گفت: پیش‌بینی اولیه برای تامین آب از خلیج فارس ۵۰۰ میلیون متر‌مکعب در سال است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر اینکه ایجاد زیر‌ساخت‌ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی بر عهده دولت‌هاست و آن‌را عاملی برای تشویق سرمایه‌گذاری در بخش صنعت دانست، گفت: با وجود هزینه سنگین اجرای این طرح، ما برای پیشگیری از بحران‌های آتی اقدام به اجرای این طرح بزرگ ملی کردیم، اما بدون همکاری سیستم بانکی ادامه آن امکان‌پذیر نیست و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند کل منابع مالی موردنیاز برای اجرای این پروژه را به تنهایی تامین و پرداخت کنند. وی افزود: هر‌چند تاکنون این سه شرکت مقدار زیادی از دارایی‌های خود را برای اجرای این پروژه حیاتی اختصاص داده‌اند و حاضریم بخش دیگری از دارایی‌ها را نیز برای گرفتن تسهیلات، وثیقه بگذاریم، اما متاسفانه بانک‌ها همکاری نمی‌کنند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس