عباس سبحانی، فعال بازار زعفران در استان خراسان جنوبی درخصوص روند قیمت زعفران در بازار خرده فروشی استان خراسان جنوبی به «کالاخبر» گفت: زعفران نگین به ازای هر مثقال حدود ۲۶ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و با توجه به اینکه هر کیلو شامل ۲۱۷ مثقال زعفران است، مبنای قیمتی هر کیلو زعفران نگین حدود پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود.

وی به قیمت‌های سه هفته گذشته زعفران اشاره کرد و افزود: قیمت‌های کنونی در شرایطی است که طی سه هفته گذشته قیمت هر مثقال زعفران نگین در بازار حدود ۲۲ هزار تومان معادل ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

این فعال بازار زعفران علت این روند افزایشی را خرید زعفران از کشاورزان توسط سازمان مرکزی تعاونی روستایی بعد از زمان برداشت محصول دانست و گفت: این سازمان طی دی و بهمن ماه سال گذشته اقدام به خرید زعفران از کشاورزان کرد و همین امر موجب شد صادرکننده‌ها نتوانند در آن مقطع زعفران را به قیمت‌های پایین از کشاورزان خریداری کنند و نبود زعفران در بازار عاملی شد تا قیمت‌ها در بازار حدود یک میلیون تومان افزایش یابد.

به گفته وی، قیمت زعفران در بازار داخلی باید بیش از این افزایش یابد؛ چراکه صادرکننده‌ها محصول خریداری شده از کشاورزان ایرانی را با قیمتی بسیار بالاتر در بازارهای خارجی فروخته و به جای کشاورزان سود اصلی را کسب می‌کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تجار اسپانیایی زعفران ایرانی را به قیمت داخلی از ما خریداری کرده و با برند خود در بازارهای خارجی می‌فروشند؛ اما معلوم نیست آنها محصول ایرانی را با چه سود بالایی و البته به نام خود در بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.

سبحانی با بیان اینکه این روند رو به رشد قیمت زعفران در بازار در سال جاری به نفع کشاورزان بوده، تاکید کرد: پیش از اجرای طرح خرید توافقی زعفران از کشاورزان، این صادرکننده‌ها بودند که اصل سود حاصل از صادرت زعفران را به دست می‌آوردند. اما با این اقدام مثبت کشاورزان منفعت بیشتری کسب کردند.

وی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از قیمت صادراتی زعفران گفت: معلوم نیست تجار، زعفران ایرانی را با چه قیمتی در بازارهای هدف می‌فروشند و قیمت مشخصی در بازار وجود ندارد.

  قیمت آینده قابل برآورد نیست

سبحانی در بیان انتظار از قیمت‌های آتی زعفران اظهار کرد: گرچه انتظار می‌رود به دلیل نزدیک شدن به سال زراعی جدید و کاهش عرضه زعفران در بازار، قیمت‌ها افزایشی باشد، اما اینکه در ماه‌های آتی قیمت زعفران به چه محدوده‌ای برسد، به راحتی قابل برآورد نیست.

  زعفران نگین ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

رمضان زهرایی، فعال دیگر بازار زعفران در خراسان جنوبی نیز با اشاره به رشد قیمت‌ها در بازار گفت: در حال حاضر قیمت زعفران نگین مرغوب به کیلویی ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده و این در شرایطی است که طی روزهای گذشته در بالاترین سطح، به قیمت ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز خرید و فروش می‌شد.

وی افزود: طی ماه‌های اخیر قیمت هر کیلو زعفران نگین مرغوب حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود و در این مدت توانسته با افزایش بیش از یک میلیون تومانی همراه شود.

زهرایی درخصوص پیش‌بینی روند آتی زعفران گفت: در بازار قیمت‌ها بسته به نوع و کیفیت محصول متفاوت است؛ اما قیمت‌های آتی زعفران چندان مشخص نیست و نمی‌توان عدد دقیقی برای این محصول عنوان کرد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس