دو عامل مهم در افزایش قیمت‌ها

ناصری درخصوص دلایل رشد قیمت زعفران در بازار داخلی اظهار کرد: با توجه به خرید زعفران از سوی سازمان تعاونی روستایی در طرح خرید توافقی، عمده محصول تولیدی در برداشت سال ۹۶ در انبارهای این سازمان است. وی دیگر دلیل رشد قیمت طلای سرخ را افزایش نرخ برابری ارز  دانست و گفت: بالا رفتن بهای زعفران هم به نفع کشاورزان است و هم سود تجار ایرانی را محقق می‌کند و بالا رفتن بهای ارز در کشور به‌صورت مستقیم قیمت زعفران را بالا برد.

  زعفران ۷ میلیونی

ناصری افزود: به‌عنوان مثال سال گذشته به‌عنوان مباشر رسمی دولت در اجرای طرح خرید توافقی زعفران هر کیلو زعفران پوشال در حالی به نرخی حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری شد که در آن مقطع بهای دلار در محدوده ۳۴۰۰ تومان بود که برمبنای نرخ دلار امروز، در حال حاضر قیمت در هر کیلو حدود ۷میلیون تومان محاسبه می‌شود.

وی ادامه داد: در گذشته سود ناشی از این نوسانات ارزی عاید تجار می‌شد و کشاورز آسیب جدی می‌دید؛ به‌طوری‌که در چنین شرایطی به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، تولید آتی برای کشاورزان مقرون به‌صرفه نبود. اما با اجرای این طرح نه تنها جلوی ضرر کشاورز گرفته شد، بلکه کشاورزان با امید بیشتری برای سال جدید خود برنامه‌ریزی می‌کنند.

  جلوی کاهش کاذب قیمت‌ها گرفته شد

وی با مثبت ارزیابی کردن اقدام سازمان مرکزی تعاونی روستایی برای جمع‌آوری محصول در طرح خرید توافقی زعفران گفت: تجار در زمان برداشت محصول زعفران تلاش کردند با عدم تقاضا و عدم خرید محصول، به کاهش قیمت‌ها در بازار دامن زده و زعفران را به قیمت کمتری از دست کشاورزان خارج کرده و سپس در قیمت‌های بالاتری به فروش برسانند.

این در حالی است که با اجرای موفق طرح خرید توافقی زعفران نه تنها از کاهش کاذب قیمت‌ها در بازار جلوگیری به عمل آمد، بلکه محصول برداشت شده با قیمت منطقی‌تری از کشاورزان خریداری شد و در نهایت ناتوانی تجار در خرید زعفران در زمان برداشت موجب شد قیمت‌ها در بازار به نفع کشاورزان بالا رود.

  افزایش یک میلیون تومانی قیمت زعفران

این فعال بازار زعفران تصریح کرد: سال گذشته در زمان برداشت محصول زعفران اقدام برخی تجار در ممانعت از خرید محصول، کاهش قیمت به حدود ۵/ ۲میلیون تا ۳ میلیون تومان را در پی داشت. اما با شروع طرح خرید توافقی جلوی این کاهش قیمت‌های کاذب گرفته شد. به‌طوری‌که در آن مقطع مباشران رسمی اجرای این طرح آن را حدود یک میلیون تومان گران‌تر خریداری کردند و در حال حاضر نیز با قیمت بالاتری در بازار به فروش می‌رسد.

  معاملات ریالی نداریم

وی با بیان اینکه نسبت به قیمت‌های خرید تعیین شده در طرح مذکور، بهای زعفران بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در هر کیلو افزایش یافته، درخصوص نحوه معامله این محصول در بازارهای خارجی اظهار کرد: زعفران در بازارهای جهانی یا براساس ارز دلار معامله می‌شود یا برحسب ارز یورو و معاملات ریالی نداریم.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس