شکوری اظهار کرد: در حال حاضر به غیر از چند تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن در کشور، سایر تولیدکنندگان سنگ‌آهن SMEها هستند که برای ورود آنها به بورس کالا نیز در تلاش هستیم.وی درخصوص استقبال فعالان این حوزه از عرضه کالا در بورس گفت: به نظر می‌رسد استقبال خوبی از عرضه سنگ‌آهن در بورس به عمل آید؛ چراکه انجمن سنگ‌آهن و فعالان این حوزه بسیار مصمم هستند که زودتر شاهد کشف قیمت سنگ‌آهن در بورس باشیم.

وی با تاکید بر چشم‌انداز مثبت عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا اظهار کرد: بورس کالا یکی از مجراهایی است که می‌تواند به کشف قیمت درست، تشخیص میزان مازاد محصول و در نهایت صادرات مازاد تولید بر نیاز داخلی کمک کند.شکوری در بیان مهم‌ترین مزایای عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا بر موضوع کشف قیمت شفاف تاکید کرد و گفت: اصلی‌ترین مزیت بورس، کشف قیمت شفاف است که مکانیزم معاملاتی آن براساس حاکمیت نظام عرضه و تقاضا، موجب تعیین قیمت عادلانه در بازار می‌شود. دومین مزیت مهم آن نیز دریافت سریع پول حاصل از فروش کالا از سوی تولیدکننده است. این در حالی است که همواره یکی از گله‌مندی‌های تولیدکنندگان سنگ‌آهن این است که ضمن فروش ارزان‌قیمت کالا، به سختی می‌توانند پول خود را نیز دریافت کنند اما بورس کالا با ایفای این دو نقش مهم می‌تواند کمک بزرگی به سنگ‌آهنی‌ها کند.

وی به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد با عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا اشاره کرد و گفت: وزارت صمت نیز خواستار این است که در وهله اول یک هارمونی در زنجیره ارزش صنعت فولاد ایجاد شود و در وهله دوم این زنجیره ارزش نیز تکمیل شده و توسعه پیدا کند تا حتی‌الامکان سنگ‌آهن به‌صورت یک کالا با ارزش افزوده بالاتر صادر شود که این امر نیز غایت نظر همه فعالان این حوزه است.

شکوری در خاتمه سخنان خود پیش‌بینی کرد با کشف قیمت واقعی و پرداخت به موقع مطالبات تولیدکنندگان، دیگر چالشی بین تولیدکنندگان صنایع بالادست و پایین‌دست صنعت وجود نخواهد داشت.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس