به گزارش میزان، طی روزهای اخیر حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران از اتخاذ برنامه‌ای برای ورود زعفران به معاملات آتی خبر داد تا ضمن بسترسازی برای کشف قیمت شفاف و منصفانه برای طلای سرخ در داخل کشور و ایجاد زمینه برای صادرات مستقیم این محصول ارزآور بخش کشاورزی، امکان پوشش ریسک ناشی از نوسانات قیمتی و پیش‌بینی آینده برای فعالان این حوزه نیز فراهم شود.

رعایت حقوق مصرف‌کننده و تولیدکننده به کمک عرضه در بورس

در همین ارتباط، مدیر کل بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران با بیان اینکه بورس بازاری شفاف است که با اطلاع‌رسانی دقیق خود حقوق همه ذی‌نفعان اعم از تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی را حفظ می‌کند، اظهار کرد: فروشنده زعفران می‌تواند با مراجعه به بورس از قیمت‌های واقعی روی تابلوی معاملات آگاهی یافته و حقوق خود را در محیطی شفاف دریافت کند. خریدار نیز می‌تواند قیمت‌های پیشنهادی روی تابلوی بورس را مشاهده کرده و پس از پرداخت هزینه‌های زنجیره بعدی محصول موردنظر خود را با قیمتی منصفانه خریداری کند. مرتضی معتمد افزود: مادامی که عرضه زعفران در بورس کالا انجام می‌شود، این اطمینان خاطر وجود دارد که در حق تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی اجحاف نمی‌شود. یعنی هدف تمام سیاست‌های تنظیم بازاری مدنظر در بستر این بازار به نتیجه می‌رسد.

چند مزیت برای یک ابزار معاملاتی

وی درخصوص راه‌اندازی معاملات آتی برای محصول زعفران در بورس کالا و مزایای آن اظهار کرد: این ابزار معاملاتی چه برای محصول زعفران و چه برای سایر محصولات کشاورزی و حتی سایر کالاها مثل سکه طلا که به کار گرفته شود، چند مزیت مهم دارد. به‌صورت مختصر اگر بخواهیم به چند ویژگی و مزیت مهم این ابزار اشاره کنیم می‌توان از ایجاد اطمینان خاطر برای تولیدکننده برای فروش محصول تولیدی در آینده سخن گفت. به‌طوری‌که تولیدکننده مطمئن می‌شود که برای محصولی که در ماه‌های آتی تولید می‌کند، به قیمتی شفاف خریدار وجود دارد و از الان می‌تواند برای آینده خود برنامه‌ریزی کند که این روش جایگزینی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی است که در حال حاضر اجرا می‌شود.

معتمد ادامه داد: در این میان فروشنده محصول را با قیمت بهای تمام شده به علاوه یک سود منصفانه فروخته و ریسک‌های خود را نیز پوشش داده است. در نتیجه با امیدواری به آینده تولید و کالای خود را در بورس به نوعی پیش‌فروش می‌کند و در زمان سررسید، با تحویل کالا، مانده مطالبات خود را وصول می‌کند. وی افزود: در مقابل خریدار نیز با خرید محصول ضمن پوشش ریسک‌های عرضه‌کننده، مطمئن است که کالا یا محصول مصرفی موردنظر خود را برای ماه‌های بعد خریداری کرده است. به این ترتیب، خریدار زعفران که عمدتا تاجران و صادرکنندگان هستند و در بازارهای جهانی متعهد به فروش حجمی از محصول شده‌اند، به راحتی حجم موردنیاز خود را برای تحویل در ماه‌های آتی از بورس کالا تامین کرده و ریسک‌های مترتب با نوسانات قیمتی را پوشش می‌دهند.

پیش‌بینی‌پذیری بازار زعفران با راه‌اندازی معاملات آتی

به گفته معتمد، اجرای طرح خرید توافقی زعفران در سال گذشته برای نخستین بار، موفقیت‌آمیز بود و معامله از طریق بورس کالا، ضمن حمایت از کشاورزان، بازار را نیز واقعی کرده است. همچنین مکانیزم بورس کالا به کمک راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی طلای سرخ، قابلیت پیش‌بینی قیمت‌ها در ماه‌های پیش رو را نیز به فعالان این حوزه ارائه می‌کند. افزون بر اینکه، راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران سرمایه‌های راکد زیادی را به سمت بورس روانه کرده و وارد میدان می‌کند و این یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این نوع معاملات است.

همه در بورس از فرصت مساوی برخوردارند

مدیر‌کل بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران با تاکید بر اینکه راه‌اندازی معاملات آتی برای محصول زعفران این امکان را به تولیدکننده، علاقه‌مندان و سرمایه‌داران می‌دهد تا در بورس وارد شده و به معامله بپردازند، اظهار کرد: به این ترتیب، به کمک مکانیزم بورس کالا و معاملات قراردادهای آتی زعفران همه افراد در فضای خرده‌مالکی تولید زعفران در کشور فرصت مساوی دارند تا این محصول کشاورزی ارزشمند و ارزآور را به‌راحتی معامله کنند.

آرامش توام با تعیین قیمت مطابق با ارزش ذاتی، یک دستاورد مهم

به گفته وی، راه‌اندازی معاملات آتی زعفران در بورس می‌تواند آرامش توام با تعیین قیمت مطابق با ارزش ذاتی زعفران را به ارمغان آورد. ضمن اینکه، به کمک مکانیزم حاکم بر این معاملات تجار نیز به سود شفاف و منطقی خود دست می‌یابند و در مجموع استفاده از این ساختار هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع مصرف‌کننده است.

از معاملات آتی زعفران حمایت می‌کنیم

معتمد با بیان اینکه سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران از راه‌اندازی معاملات آتی زعفران و عرضه گسترده در بورس کالا حمایت می‌کند، بر لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر در این حوزه تاکید کرد و گفت: به دلیل ارتباط بیشتر ما با کشاورزان، این آمادگی را در سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران داریم تا اطلاع‌رسانی‌های لازم را برای ورود همه فعالان این حوزه به بورس انجام دهیم. از سمت بورس کالا نیز بازیگران حرفه‌ای بازار آتی می‌توانند به معاملات این محصول ورود پیدا کنند تا هر چه بیشتر شاهد توسعه بازار این محصول در بورس باشیم.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس