بر اساس این گزارش، در هفته گذشته در بورس کالا نزدیک به ۷۳هزار تن از انواع پلیمرها مورد داد و ستد قرار گرفت و این رشد جدی حجم معاملات به آن معنی است که تاکنون سیاست قیمت‌گذاری بر پایه دلار ۴۲۰۰ تومانی موفق بوده و صنایع پایین‌دستی به شدت از این تصمیم با رفتارهای خود حمایت کرده‌اند. رخدادی که در صورت تداوم می‌تواند هم به منطقی شدن قیمت‌ها در بازار داخلی منجر شود و هم می‌تواند شرایط ایده‌الی را برای صنایع تکمیلی ایجاد کند آن هم در شرایطی که نرخ تعیین شده چندان هم غیرمنطقی نبوده و البته با فرض مدیریت ارز حاصل از صادرات شرکت‌های پتروشیمی و حتی سایر صنایع، باز هم جذابیت عرضه در بازار داخلی را حفظ خواهد کرد.

این وضعیت به این معنی است که باز هم حجم معامله در بورس کالا و حجم تولید در صنایع پایین دستی بالا خواهد ماند که می‌تواند منافع کلی در زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی را تامین کند. این وضعیت همچنین به تداوم رشد تولید سالانه در صنایع تکمیلی صنعت پتروشیمی منجر شده که در کنار افزایش اشتغال در داخل کشور، به تقویت زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی بدل می‌شود. این در حالی است که سختگیری‌های ارزی به این مطلب منجر می‌شود که واردات محصولات نهایی و مخصوصا کالاهایی که پتانسیل تولید آن در داخل کشور وجود دارد؛ دشوارتر بوده و فضای کلی بازار برای صنایع داخلی بهتر از قبل خواهد بود.

البته این ادعا به ملزوماتی نیاز دارد که مهم‌ترین‌ آن بالابودن حجم عرضه در بازار داخلی است و در فاز دوم به استمرار این رویکرد تجاری یعنی قیمت‌گذاری بر پایه دلار ۴۲۰۰ تومانی نیاز خواهد داشت. این در حالی است که در هفته‌های اخیر کم و بیش حجم عرضه پلیمرها در بورس کالا به‌صورت نامحسوس و ملایمی کاهش یافته که تداوم افت عرضه‌ها یکی از پاشنه‌ آشیل‌های این رویکرد عمومی است.

تحلیلگران بازار اعتقاد دارند که شرکت‌های پتروشیمی قطعا از رویکرد عمومی دولت در این شیوه قیمت‌گذاری حمایت می‌کنند ولی هم‌اکنون برای مدیریت بازار به عرضه‌های بیشتری نیاز داریم آن هم در شرایطی که در هفته گذشته نزدیک به ۹۶ درصد از عرضه‌های پلیمرها مورد معامله قرار گرفته یعنی بازار کشش عرضه‌های بیشتر را در ذات خود نهفته دارد. رخدادی که باید در شرایط فعلی به‌عنوان یک جذابیت مهم مورد بررسی قرار بگیرد. در هفته گذشته نزدیک به ۴۷۳ هزار تن تقاضا در بورس کالا به ثبت رسید یعنی در برابر عرضه کل بیش از ۶ برابر آن تقاضا ثبت شد که نشان می‌دهد بازار تشنه عرضه است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس