سید علی حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در سال ۹۶ بالغ بر ۷۵ هزار و ۶۹۲ میلیارد ریال کالا و اوراق بهادار در بورس انرژی ایران مورد معامله قرار گرفته است، افزود: از ارزش معاملات مذکور ۴۴ هزار و ۷۱۱ میلیارد ریال در بازار فرآورده‌های هیدروکربوری مورد معامله قرار گرفته است که رشد ۹۳ درصدی در ارزش و ۴۰ درصدی در حجم را نسبت به سال ۹۵ نشان می‌دهد.حسینی با اشاره به آخرین وضعیت بازار معاملات برق در بورس انرژی ایران گفت: بازار برق نیز با داشتن سهم ۴ هزار و ۱۱۹ میلیارد ریالی، ضمن پوشش ارزش ریالی معاملات نسبت به سال گذشته، از نظر حجم معاملات شاهد رشد ۲ درصدی بوده است.

به گفته وی در بازار اوراق سلف موازی استاندارد با سررسید یک سال و بیشتر نیز ۲۵ هزار و ۳۱۴میلیارد ریال اوراق بهادار مبتنی بر کالا مورد معامله قرار گرفت که نشان‌دهنده رشد ۶۹ درصدی ارزش و ۴۰ درصدی در تعداد قراردادها نسبت به سال ۹۵ است. بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله نیز به‌عنوان یک بازار جدید با انجام معاملات صندوق پروژه، سهم یک هزار و ۵۴۸ میلیارد ریالی از کل ارزش معاملات را در سال گذشته به خود اختصاص داد. مدیرعامل بورس انرژی در ادامه به تشریح اقدامات صورت گرفته در سال ۹۶ در این بورس به تفکیک بازارها پرداخت و گفت: بازار فرآورده‌های هیدروکربوری در سال ۹۶ رشد قابل توجهی را در ارزش و حجم معاملات تجربه کرد که این مهم حاصل افزایش حجم عرضه‌ها در این بازار و استقبال خوب خریداران از این بازار بوده است، به نحوی که در سال ۹۶ علاوه بر عرضه‌های مستمر کالاهای گذشته، در بخش داخلی ۱۸ کالا و در بخش بین‌الملل ۱۶ کالا جدید برای نخستین بار مورد عرضه قرار گرفتند. وی افزود: در سال ۹۶ چهار کالای نفتا، میعانات گازی، گاز مایع و گازوئیل به ترتیب با اختصاص سهم ۴۰، ۱۰، ۴ و ۲ درصدی از کل ارزش معاملات در بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بیشترین ارزش معامله را نسبت به سایر کالاها در این بازار به ثبت رساندند.حسینی افزود: در سال ۹۶بازار برق بورس انرژی ایران نیز شاهد راه‌اندازی بازارهای جدید برای مصرف‌کنندگان بالای پنج مگاوات بود که با تلاش‌های انجام پذیرفته ۱۸ مصرف‌کننده بزرگ برق و ۱۷ نیروگاه در این بازار مشارکت کردند.

به گفته این مقام مسوول در سال ۹۶، زمان ویژه‌ای برای طراحی بازارهای جدید و ایجاد زیرساخت‌های لازم در زمینه معاملات مصرف‌کنندگان بزرگ در تابلوی برق بازار فیزیکی و بازار قراردادهای سلف موازی استاندارد مصرف‌کنندگان بزرگ بالای ۵ مگاوات صرف شد.همچنین با اصلاح مشخصات قرارداد بازار عمده‌فروشی برق در این بازار نیز تغییراتی انجام پذیرفت که امید می‌رود در سال ۹۷ با حمایت وزارت نیرو شاهد رشد و رونق بیشتر بازار برق در بورس انرژی ایران باشیم. وی ادامه داد: در سال ۹۶ بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق در مجموع شاهد معامله ۷۵۰ میلیون مگاوات ساعت برق به ارزش ۳۲۴ میلیارد ریال بود. ارزش معاملات در بازار عمده فروشی برق نیز در سال ۹۶ معادل سه هزار و ۷۹۴ میلیارد ریال بوده است. همچنین در سال گذشته تعداد نیروگاه‌های دارای قابلیت عرضه در بورس انرژی از ۴۳ نیروگاه به ۴۷ نیروگاه رسید و تعداد شرکت‌های خرده‌فروشی دارای کد معاملاتی نیز به ۱۴ شرکت بالغ شد.

مدیر عامل بورس انرژی از معاملات بازار اوراق سلف موازی نیز سخن گفت و افزود: اوراق سلف موازی استاندارد با سررسید یکسال و بیشتر نیز در سال ۹۶ با توجه به نیاز به تأمین منابع مالی به منظور پیشبرد طرح‌های حوزه انرژی و همچنین مزیت تأمین مالی از طریق بازار سرمایه با رشد ۱۱۷ درصدی شاهد تأمین مالی ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از طریق این اوراق به وسیله چهار شرکت در بورس انرژی ایران بودیم.

به گفته وی در حوزه فرآورده‌های هیدروکربوری به ترتیب وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به ارزش ۵ هزار میلیارد ریال و پتروشیمی بندر امام با انتشار اوراق با دارایی پایه گاز مایع به ارزش ۴ هزار میلیارد ریال تامین مالی کردند. در حوزه برق نیز دو شرکت گروه مپنا و آرین ماهتاب گستر به ترتیب با انتشار ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اوراق اقدام به تأمین مالی کردند که معاملات ثانویه اوراق مذکور در مجموع به ارزشی حدود ۱۱ هزار و ۹۱۴ میلیارد ریال بالغ شد. این مقام مسوول با بیان اینکه در سال ۹۶، بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله نیز به‌عنوان یک بازار جدید در بورس انرژی ایران فعالیت خود را با پذیره نویسی گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق پروژه آرمان پرند مپنا به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد ریال آغاز کرد،افزود: معاملات ثانویه گواهی‌های سرمایه‌گذاری در این بازار نیز ارزشی بالغ بر ۵۴۸ میلیارد را در سال ۹۶ به ثبت رساند.به گفته وی در حال حاضر نیز اوراق گواهی ظرفیت به‌عنوان دومین ابزار قابل معامله در این بازار در حال طی کردن فرآیندهای لازم به منظور پذیرش و آغاز معاملات است.مدیر عامل بورس انرژی در ادامه اظهار کرد: در سال ۹۶ در حوزه پذیرش نیز شاهد رشد تعداد کالاهای پذیرش شده در بورس انرژی ایران بودیم به نحوی که از ۲۱۵ کالای پذیرش شده از آغاز فعالیت بورس تا پایان سال ۹۶، تعداد ۵۱ کالا در سال ۹۶ پذیرش شده است که نشان‌دهنده رشد ۲۱۸ درصدی نسبت به سال ۹۵ است.

حسینی سپس با اشاره به پتانسیل‌های موجود در کشور و ظرفیت‌های موجود در قوانین بالادستی یادآور شد: به‌طور خاص با توجه به بند «ح» ماده ۴ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توسعه بازار سرمایه با تاکید بر طراحی و مهندسی ابزارهای مالی و کالایی، توسعه بازار انرژی و عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی، ‌اصلاح نهادی حاکمیت شرکتی برای شرکت‌های عام و نهادهای مالی و بخش ۴ بند «الف» ماده ۴۴ این قانون مبنی بر تعیین قیمت خرید برق با توجه به ساز و کار بازار در بورس که صراحتاً در آنها به استفاده از ظرفیت‌های بورس انرژی در حوزه مبادلات انرژی اشاره شده، امید می‌رود در سال جاری با مشارکت وزارت‌خانه‌ها و سایر نهادهای ذی‌ربط در حوزه انرژی شاهد رشد و رونق هرچه بیشتر این بورس و شکوفایی اقتصاد حوزه انرژی در کشور باشیم. مدیرعامل بورس انرژی ایران در ادامه به تشریح برنامه‌های این بورس در سال ۹۷ پرداخت و اعلام کرد: در سال جاری علاوه بر توسعه و تعمیق بازارهای موجود برنامه‌هایی از قبیل تقویت تأمین مالی صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و برق، راه‌اندازی بازار ابزارهای جدید از جمله گواهی ظرفیت و اوراق صرفه‌جویی انرژی، پذیرش سایر فرآورده‌های پالایشگاهی، تقویت رینگ صادراتی و استفاده از قراردادهای بلندمدت برای فروش فرآورده‌های نفتی در دستور کار این بورس قرار دارد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس