حامد سلطانی‌نژاد درباره اینکه چرا ایران‌خودرو و سایپا به‌رغم امیدنامه عرضه دنا و سراتو در بورس کالا، این دو خودرو را در بورس ادامه ندادند، اظهار کرد: آن شرطی که در هیات پذیرش برای عرضه کالا گفته می‌شود برای این است که بازار شکل بگیرد. اگر آنها کالا را در بورس عرضه نکنند بازارش شکل نمی‌گیرد و ما هم می‌توانیم دیگر موضوع را پیگیری نکنیم.وی ادامه داد: هدف آنها این بود که تامین مالی کنند؛ ولی تامین مالی در بورس‌های کالایی به پشتوانه عرضه کالا شکل می‌گیرد، اگر عرضه استمرار پیدا می‌کرد تامین مالی هم صورت می‌گرفت و این جزو مشوق‌هایی است که بورس کالا می‌دهد؛ چراکه شفافیت پاداش‌هایی دارد که یکی از آنها تامین مالی است.

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: شاید خودروسازها روش‌های دیگری برای تامین مالی پیدا کرده‌اند یا مشکل دیگری سر راهشان پیدا شده، ولی ما شرایط را برایشان کامل فراهم کردیم حتی با ایران خودرو به یک مدل فروش رسیدیم که نمایندگی‌های ایران خودرو هم بتوانند در آن نقش آفرینی کنند؛ اما خودشان نخواستند.سلطانی‌نژاد درباره عرضه فولاد در بورس کالا نیز گفت: به دنبال این هستیم که کل زنجیره فولاد را به بورس کالا بیاوریم؛ به همین علت به تازگی مذاکراتی با فعالان سنگ‌آهن داشتیم تا بتوانیم کنسانتره سنگ‌آهن و آهن اسفنجی را در بورس عرضه کنیم کشف قیمت این محصولات در بورس می‌تواند کمک موثری به کشف قیمت دیگر محصولات داشته باشد.

وی تاکید کرد: همیشه این اختلاف وجود دارد که اگر بخشی از محصول در بورس عرضه می‌شود چرا بخش دیگرش نباید در بورس معامله شود. البته در این مورد دغدغه‌ای هم وجود داشت که ماده اولیه تولید فولاد به تولید‌کنندگان عمده و مستمر فولاد نرسد که این مشکل با یک قرارداد مستمر کشف پریمیوم برطرف شد این موضوع با حضور وزیر اقتصاد به تصویب شورای عالی بورس رسید. در نتیجه این مصرف‌کنندگان کنسانتره سنگ‌آهن می‌توانند با عقد قرارداد بلند‌مدت در بورس با قیمت کمتری نسبت به قیمت‌های مرجع که در بورس کشف می‌شود محصول مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس