مهاجر درباره تامین بذر کلزا نیز تصریح کرد: برای کشت زمستانه و بهاره کلزا نزدیک به ۱۶۰۰ تن بذر تدارک دیده‌ایم. مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد‌کشاورزی افزود: امسال ۱۵۰۰ دستگاه کارنده یارانه‌دار کلزا در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد که اکثر آن توزیع شده است. وی گفت: ما برای هر هکتار کاشت، داشت و برداشت کلزا و همه دانه‌های روغنی ۳ میلیون تومان وام در‌نظر گرفته‌ایم. مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد‌کشاورزی یکی از مهم‌ترین علل رشد کلزا طی سه سال اخیر را خرید تضمینی و پرداخت به موقع پول کلزا‌کاران دانست و اذعان کرد: امسال کل پول کلزا‌کاران بالغ بر ۵۵۰ میلیارد تومان به‌موقع پرداخت شد.

مهاجر در عین حال افزود: برای سال زراعی جاری نزدیک به ۱۰ درصد افزایش عملکرد تولید کلزا پیش‌بینی کرده‌ایم. وی همچنین از پرداخت کل پول کشاورزانی که آفتابگردان تولید کرده بودند، خبر داد. مهاجر افزود: برداشت سویا آغاز شده و مراکز خرید آماده تحویل این محصول هستند. وی با بیان اینکه برنامه ۱۰ ساله برای کشت ۲۰۰ هزار هکتار آفتابگردان با ارقام جدید خارجی و داخلی تدوین شده است، تصریح کرد: یکی از اهداف ما افزایش عملکرد و کشت در مناطق کم‌آب است زیرا ارقامی را وارد کردیم که مقاوم به کم‌آبی است و میزان روغن‌دهی آن ۴۶ تا ۴۸ درصد است. مشاور وزیر جهاد‌کشاورزی ادامه داد: امسال حدود ۲۰ هزار هکتار ارقام روغنی آفتابگردان و ۲۰ تا ۴۰ هزار هکتار ارقام آجیلی در کشور کشت خواهد شد و انتظار داریم از کشت ارقام روغنی، حدود ۳۰ هزار تن روغن آفتابگردان به دست‌ آید. وی گفت: انتظار داریم در سال ۹۷ حدود ۳۰ هزار تن گلرنگ تولید شود که قسمتی از آن برای دان مرغ و پرندگان و ۱۵ تا ۲۰ هزار تن برای روغن‌گیری استفاده خواهد شد. مهاجر در مورد سویا نیز اذعان داشت: این محصول در استان‌های شمالی کشور کشت می‌شود و ما به دنبال این هستیم که سویا در خوزستان نیز کشت شود و امیدواریم ظرف ده سال آینده سطح زیر کشت سویا به ۳۰۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی با بیان اینکه امسال نزدیک به ۳۵ هزار هکتار کشت سویا در اراضی کشاورزی صورت می‌گیرد، پیش‌بینی کرد از این سطح ۸۰ هزار تن محصول تولید شود. مجری طرح دانه‌های روغنی درباره کشت کنجد نیز تصریح کرد: سالانه نزدیک به ۴۰ هزار هکتار کنجد در اراضی کشاورزی کشت می‌شود که ۹۰ درصد آن به‌عنوان آجیل و ۱۰ درصد برای روغن‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی در عین حال میزان کل روغن استحصالی از کشت دانه‌های روغنی در سال زراعی جاری را ۱۵۰ هزار تن برآورد کرد و گفت: این رقم ۱۰ درصد روغن موردنیاز کشور است.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس