محصولات شیمیایی در بورس تهران تبعیت قابل توجهی از نرخ جهانی متانول دارند. برهمین اساس با رشد قیمتی ۱۹ درصدی این کالا در سال ۲۰۱۷ می‌توان شرکت‌های پالایشی را از شرکت‌های برتر بازار سهام در این بازه زمانی دانست. محمد خیرآبادی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، بیان کرد: سال ۲۰۱۸ میلادی در حالی آغاز شد که شاهد افزایش بیش از ۵۰ دلاری قیمت متانول در شرق چین بودیم. با این وجود متانول CFR با رشد قیمت ملموسی همراه نشد و تنها ۵ دلار افزایش یافت. این کارشناس دلیل رشد قیمتی متانول از آغاز سال ۲۰۱۸ را اینچنین بیان کرد: افزایش قیمت قابل‌توجهی که در متانول به وجود آمد ناشی از کاهش عرضه متانول در منطقه شرق چین بود.

برودت هوا و بارش سنگین برف در این منطقه باعث قطع ارتباط و مشکل حمل‌ونقل‌ شده است و همین موضوع تقاضا را تاحد زیادی افزایش داده است. خیرآبادی همچنین درخصوص گمانه‌زنی‌های مطرح شده درخصوص چشم‌انداز متانول بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود کسری عرضه رخ داده در شرق چین تا پایان ژانویه ۲۰۱۸ ادامه دار باشد. قطعا با به مدار آمدن واحدهای متوقف شده و هم چنین بازگشت به مدار واحدهای جدید متانول در سال ۲۰۱۸، شاهد تعادل عرضه و تقاضا در بازار این کالا باشیم. این تحلیلگر درخصوص اثر قیمت نفت بر بازار متانول نیز اینچنین گفت: یک عامل دیگر که می‌تواند اثرات با اهمیتی بر بازار متانول بگذارد، افزایش قیمت نفت و به تبع آن افزایش قیمت زغال‌سنگ در چین و هم بستگی بالای این عوامل با قیمت متانول است.وی افزود: بیش از ۷۰ درصد متانول تولیدی در چین از زغال‌سنگ تولید می‌شود، برهمین اساس افزایش قیمت زغال‌سنگ باعث بالارفتن بهای تمام شده متانول تولیدی می‌شود.خیرآبادی ادامه داد: از سوی دیگر برودت هوا باعث افزایش تقاضای گاز طبیعی بخش‌خانگی در چین شده است. به توجه ویژه دولت چین به مصرف خانگی گاز طبیعی، شاهد قطعی گاز واحدهای صنعتی طی مدت اخیر بوده ایم.

این کارشناس در ادامه با اشاره به ظرفیت متانول مصرفی چین گفت: چین ابتدای سال ۲۰۱۷ را با ظرفیت موثر ۷/ ۸۰ میلیون تنی آغاز کرد. این کشور طی سال ۲۰۱۸ با افزایش ظرفیت حدود ۵ میلیون تنی (شامل واحدهای جدید و واحدهایی که برای مدت طولانی متوقف شده بودند) ظرفیت خود را ۳/ ۸۵ میلیون تن اعلام کرد. وی افزود: این افزایش ظرفیت و همچنین واحدهای جدیدی که از آمریکا و خاورمیانه در سال ۲۰۱۸ به مدار تولید خواهند آمد قطعا اثرات قابل توجهی بر سمت عرضه متانول خواهد گذاشت.  محمد خیرآبادی در پایان بیان کرد: بررسی آمارها نشان می‌دهد کاهش عرضه واحدهای تولیدکننده در جهان با کمبود گاز در فصل سرما، رشد قیمت متانول را تا سقف ۴۰ماهه در میانه دسامبر رقم زد. به این ترتیب متانول در سال ۲۰۱۷ رشد ۹/ ۱۸ درصدی را ثبت کرد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس