به گزارش اینپیا به نقل از انجمن صنفی کارفرمایی، «احمد مهدوی» در تشریح جزئیات توافق جدید پتروشیمیایی و تجاری ایران و ترکیه، گفت: بر این اساس تعرفه گمرکی چهار محصول کلیدی پلیمری صادراتی ایران به ترکیه شامل پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن، پلی‌استایرن و گریدهای مختلف پت کاهش یافته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با اعلام اینکه مطابق این توافق جدید علاوه بر کاهش تعرفه‌ها، اخذ تاییدیه گواهی از مبدا محصولات صادراتی پتروشیمی ایران به ترکیه هم به حالت تعلیق درآمده است، تصریح کرد: علاوه بر این مذاکرات از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش تعرفه دو محصول پلیمری ایران هم آغاز شده است.

این مقام مسوول با بیان اینکه با کاهش تعرفه‌ها و اخذ تاییدیه گواهی از مبدا زمینه رقابت بیشتر بین شرکت‌های پتروشیمی ایران و سابیک عربستان سعودی را رقم زده است، اظهار کرد: هم‌اکنون شرایط از نظر تعرفه‌ای و قوانین گمرکی بین محصولات پتروشیمی و پلیمری صادراتی ایران و سابیک عربستان تقریبا یکسان شده و همین یکسان‌سازی شرایط را برای افزایش صادرات و حفظ بازار پلیمری ایران در ترکیه فراهم کرده است.

در همین حال «مرضیه شاهدائی» قائم مقام وزیر نفت آذر ماه امسال با بیان اینکه در حاشیه برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی در ترکیه مذاکراتی برای حل مسائل تعرفه صادراتی صنایع کشور میان رایزن وزارت صنعت، معدن و تجارت و مقام‌های ترکیه‌ای انجام شده است، گفته بود: بر مبنای آن قراردادی تنظیم خواهد شد که در پیوست آن، تعرفه بیشتر محصولات پتروشیمی به جز ۲ محصول با درجه (گرید) خاص که در ترکیه تولید می‌شوند، کاهش می‌یابد.

از اواسط تابستان امسال ترکیه برای صادرات برخی محصولات پتروشیمی ایران مانع تراشی کرده و بر اساس قوانین ضددامپینگ، تعرفه‌های سنگینی وضع کرده بود. علاوه بر این گمرک ترکیه اعلام کرده بود برای ترخیص محموله‌های پتروشیمی و پلیمری که از ایران صادر می‌شود، اسناد فروش باید به تایید کنسولگری ترکیه در ایران برسد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس