به همین دلیل این فلز فشارسنج مناسبی برای بررسی دیگر فعالیت‌های اقتصادی به‌شمار می‌رود.مس در سال میلادی جاری روزهای پررونقی را تجربه کرد به‌طوری که نرخ آن در اکتبر از ۷۰۰۰ دلار در تن عبور کرد و هرچند در این محدوده دوام زیادی نداشت اما در محدوده ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار در نوسان بود. یکی از عواملی که به رشد نرخ مس در ابتدای سال میلادی منجر شد، اختلالات عرضه شامل اعتصاب در معدن اسکوندیدا متعلق به شرکت BHP و تعلیق صادرات کنسانتره از معدن گراسبرگ اندونزی بود که سبب بروز نگرانی‌ها در بازار شد.از طرفی اخبار ممنوعیت واردات قراضه چین از سال آینده میلادی، بهبود تقاضا، پیش‌بینی رشد چشمگیر تولید خودروهای برقی و تضعیف دلار، بر روند رو به رشد نرخ این فلز تاثیر گذاشت. مهم‌ترین خبر صنعتی امسال این بود که به زودی بازار خودروهای برقی در چین اوج می‌گیرد و این موضوع قابلیت افزایش تقاضای مس و دیگر فلزات را به دنبال خواهد داشت.هر چه به پایان دهه جاری نزدیک می‌شویم انتظارها برای افزایش تقاضای مس بیشتر می‌شود، چرا‌که روند رو به رشد تولید خودروهای برقی از یکسو و مشکلات مربوط به عرضه و سنگینی کفه بازار به سمت تقاضا از سوی دیگر گمانه‌زنی‌‌ها برای رونق بازار مس را تقویت می‌کند.البته نباید فراموش کنیم که احتمال زیادی برای راه‌اندازی برخی پروژه‌های تولید مس در سال ۲۰۱۸ میلادی وجود دارد. به‌عنوان نمونه پیش‌بینی شده تولید مس پرو رشد بیشتری را در سال میلادی آینده تجربه کند و چین به دلیل توسعه ظرفیت ذوب همچنان نقش کلیدی را در تولید مس تصفیه ‌شده برعهده خواهد داشت.احتمال دارد طرح‌های شرکت گلنکور در آفریقا نیز در صورت تداوم رشد قیمت دوباره راه‌اندازی شوند. با وجود این روند رو به رشد تقاضا در سال میلادی پیش رو ادامه خواهد یافت و اگر روند تولید خودروهای برقی وارد فاز تازه‌ای شود شاهد کسری بازار نیز خواهیم بود. به‌طور کلی برآیند پیش‌بینی تحلیلگران برای سال ‌۲۰۱۸ میلادی گویای بهبود وضعیت عرضه و تقاضای مس خواهد بود.

  قیمت مس رکورد ۴ ساله جدیدی زد

روز پنج‌شنبه درحالی‌که قیمت مس به قله ۴ ساله خود رسید، سهام آسیایی به سمت بالاترین مقادیر یک دهه‌ای خود حرکت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که بسیاری از بازارها به علت تعطیلات کریسمس بسته بودند و حجم تبادلات کاهش یافته بود، بازارهای جهان تحت تاثیر تقویت قیمت‌های فلزات و نفت در روزهای اخیر رشد کردند.قیمت مس برای دهمین روز متوالی رشد کرد و به بالاترین رکورد ۴ ساله خود رسید. قیمت فلزات که به‌عنوان شاخصی از رشد جهانی محسوب می‌شود و استفاده گسترده‌ای در بخش نیرو و ساخت‌وساز دارد، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۱ درصد رشد کرد.قیمت طلا به رکورد یک ماهه خود رسید در حالی که قیمت نفت هم نزدیک به رکورد ۵/ ۲ ساله خود، که این هفته ثبت کرده بود باقی ماند، ضمن اینکه شاخص اسپات‌گلد با ۴/ ۰ درصد افزایش به قیمت ۲/ ۱۲۹۹دلار برای هر اونس رسید که این سطح از اواخر نوامبر تاکنون دیده نشده بود.

با پایین آمدن سود اوراق خزانه‌داری آمریکا از رکوردهای اخیر، شاخص دلار به پایین‌ترین مقادیر یک ماهه خود نزدیک شد و ارزش دلار در برابر ین هم کاهش یافت. دلار در مقابل ین ۵/ ۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و به نرخ ۷۸/ ۱۱۲ ین در برابر هر دلار رسید. شاخص دلار هم به رقم ۷۳۴/ ۹۲ کاهش یافت و به کمترین میزان خود در حدود ۴ هفته رسید.روز پنج‌شنبه سهام آسیایی به سمت بالاترین مقادیر یک دهه‌ای خود حرکت کرد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج ژاپن، با جهش ۸/ ۰ درصدی به رکورد ماه نوامبر ۲/ ۵۷۰ واحدی خود نزدیک شد؛ سطحی که از اواخر ۲۰۰۷ تا کنون، دیده نشده است.این شاخص در سال ۲۰۱۷ به لطف بهبود رشد اقتصادی جهان با تقویت صادرات که درآمدهای شرکتی را به شدت افزایش داد، ۳۳ درصد رشد کرد. انتظار می‌رود بیشتر این روند مثبت در سال ۲۰۱۸ هم ادامه پیدا کند.در معاملات دیروز بیشتر بازارهای آسیایی به ضیافت پایانی سال ملحق شدند و کوسپس کره‌جنوبی و شاخص اس‌سی‌آی۳۰۰ چین هردو حدود یک درصد جهش کردند و شاخص هانگ‌سنگ از هنگ‌کنگ ۷/ ۰ درصد به ارزش خود افزود. شاخص کامپوزیت اس‌ای جاکارتا به رکورد بالای جدیدی دست یافت.شاخص نیکی ژاپن و شاخص ست تایلند تنها دو شاخص آسیایی بودند که در محدوده قرمز (منفی) قرار گرفتند. شاخص جهانی ام‌اس‌سی‌آی که تغییرات سهام ۴۷ کشور را دنبال می‌کند، به مقادیر رکوردی خود نزدیک شد. این شاخص امسال ۵/ ۲۱ درصد رشد داشته است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس