کشور در حال حاضر برای تولید ۳۰ میلیون تن فولاد، کسری زیادی برای سنگ‌آهن دارد و قطعا برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، شرکت‌های فولادی تبدیل به واردکننده سنگ‌آهن خواهند شد. آنچه این صنعت را در آینده مورد تهدید قرار می‌دهد عدم اکتشافات جدید و به بهره‌برداری رساندن معادن جدید سنگ‌آهن است.با توجه به میزان بیکاری در کشور و لزوم اشتغال‌زایی، اکتشافات و بهره‌برداری از معادن جدید می‌تواند منجر به تحقق یکی از اهداف مندرج در برنامه ششم توسعه کشور شود و اما برای اینکه براساس روال سنوات گذشته کمبود نقدینگی دولت‌ها اکتشافات جدید را با مشکلاتی همراه نکند ضروری است به شرکت‌های مطرح در این صنعت اعتماد و با واگذاری محدوده‌هایی برای اکتشافات معادن جدید اقدام شود.

همچنین در راستای واگذاری کارها به شرکت‌های بزرگ معدنی و فولادی بورسی هزینه اکتشافات جدید آنان پس از انجام حسابرسی در پایان هر سال از وجوه پرداختی بابت حق مالکانه یا حقوق دولتی آنان کسر شود. این کارهم انگیزه برای اکتشافات جدید را افزایش می‌دهد و هم اشتغال زیادی را در کشور ایجاد خواهد کرد و هم کشور به موقع از معادن بالقوه بهره‌مند می‌شود.بنابراین انتظار می‌رود این پیشنهاد با همراهی سازمان ایمیدرو، از سوی مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۱۳۹۷ کشور گنجانده شود و سهامداران عمده این نوع شرکت‌ها به جای دریافت بخشی از سود، در افزایش سرمایه، برای اکتشافات جدید مشارکت کنند. هرچند می‌دانیم که در خیلی از کشور‌ها به جهت ریسک هزینه‌های اکتشاف، سهم قابل قبولی ازسوی دولت‌ها تقبل می‌شود. می‌دانیم در میان‌مدت و بلند‌مدت صنعت فولاد و معدن بخش بسیار مهمی از اقتصاد کشور محسوب خواهند شد.

صنایع معدن و فولاد چه از لحاظ اشتغال و درآمد و صادرات و تخصص و بومی شدن آن در کشور و درخصوص بهای تمام شده، به سرعت نقش تعیین‌کننده خود را در کشور نمایان می‌کند.  نقش شرکت‌های بزرگ معدنی و فولادی و افزایش پیش‌بینی سودآوری آنان بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. از هم اکنون می‌شود پیش‌بینی کرد که در بخش معدن و مناطقی نظیر گل‌گهر سهام این شرکت‌ها با رشد ارزش بالایی مواجه خواهند شد. شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات یکی از سهامداران عمده در این صنعت با ورود به صنایع حمل و نقل ریلی و اسکله به‌صورت تخصصی به همراه سایر شرکت‌های گروه در تلاش است که ضمن حفظ و ارتقای خود در سهام شرکت‌های معدنی و فلزی در صنعت انرژی سهم خوبی را در کشور داشته باشد که در نگاه بنیادی در بلندمدت، سهامداران صبور در این گروه را ثروتمند خواهد کرد و به نحو قابل توجهی سود آنان را افزایش خواهد داد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس