عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، درخصوص واردات محصولات استراتژیک به کشور نیز اظهار کرد: واردات و صادرات محصولات کشاورزی استراتژیک زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است و با امضای شخص آقای حجتی این کار انجام می‌شود. هیچ ارگان و کارگروهی در این زمینه دخالت نمی‌کند. واردات گندم ممنوع است و هیچ کس اجازه واردات این محصول را ندارد. در این دو سال در بحث گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون تن گندم در انبارها ذخیره داریم و نیازی به واردات این محصول نیست.

وی افزود: خوشبختانه کشت پاییزه در مناطق مختلف کشور انجام شده و برای کشت سال جاری در مجموع اراضی آبی و دیم که حدود ۵میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار است همه تدابیر لازم را اتخاذ کرده‌ایم. بیش از یک میلیون تن کود شیمیایی، کود فسفره، کود اوره، کود پتاسه و همچنین نزدیک به ۵۰۰هزار تن بذر گواهی شده در انبارها وجود دارد که بین انبارهای استان‌ها توزیع کرده‌ایم.بخشنده در ادامه تصریح کرد: سموم مورد نیاز کشاورزان اعم از علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها تامین شده است. در زمینه ماشین‌آلات هم تراکتور و دنباله بندها به اندازه کافی و بیش از نیاز کشاورزان تامین شده است. پیش‌بینی می‌کنیم در صورت بارش‌های خوب برای سال جاری، کشت خوبی در محصولات پاییزه به خصوص در کشت گندم پاییزه، جو، کلزا و چغندر قند خواهیم داشت.وی در رابطه با خودکفایی در شکر خاطر‌نشان کرد: در زمان شروع به کار دولت یازدهم تولید شکر در کشور یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن بود که با برنامه‌ریزی خوبی که انجام شد و با گسترش کشت چغندر قند پاییزه که مصرف آب کمتری دارد در سال زراعی گذشته به تولید یک میلیون و ۶۴۰ هزار تن رسیدیم و ۵۰۰ هزار تن افزایش تولید داشتیم که این مقدار تولید، رکورد تولید شکر کشور در ۶۰ سال گذشته است. پیش‌بینی می‌کنیم امسال در مقایسه با سال گذشته یک میلیون تن افزایش تولید داشته باشیم و به بالای ۷ میلیون تن تولید چغندر قند برسیم.

معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد‌کشاورزی در ادامه اذعان کرد: طبق گزارش‌های واصله تولید ما در مزارع نیشکر در خوزستان هم بسیار خوب بوده و پیش‌بینی شده که امسال به تولید بالای یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن خواهیم رسید. کل مصرف شکر کشور ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن است که با تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن تنها ۴۰۰ هزار تن کمبود داریم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا چند سال آینده به خودکفایی خواهیم رسید.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس