پذیره‌نویسی این صندوق که از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مشتقه سکه طلا است تا تاریخ ۱۹ مهر ماه ادامه دارد.دومین صندوق سپرده کالایی طلا در شرایطی آغاز به کار کرد که این صندوق دومین صندوق کالایی پذیرش و عرضه شده در بورس کالای ایران است که موجب شد بازار طلا در بورس، با گستره جذابی از تمامی ابزارهای معاملاتی، بتواند تمامی نیازهای معامله‌گران و فعالان این بازار و همچنین افراد مختلف را پوشش دهد. راه‌اندازی دومین صندوق طلا نشان می‌دهد که ذات تشکیل صندوق‌های کالایی از جذابیت لازم در بازار برخوردار بوده و سود اقتصادی کاملی را به همراه داشته باشد. افزایش قیمت طلا در روزهای اخیر در کنار رشد جذابیت معاملات این کالا موجب شده تا اعتماد از بازگشت سرمایه سرمایه‌گذاران را تقویت کرده و همچنین مزیت‌های اقتصادی راه‌اندازی صندوق‌های کالایی را نشان دهد.

پذیره‌نویسی دومین صندوق طلا در بورس کالا نشان می‌دهد که ایده ایجاد صندوق‌های کالایی کاملا صحیح است و می‌توان به تداوم ایجاد صندوق‌های کالایی مشابه نیز امیدوار شد. شاید هم‌اکنون زمان آن فرارسیده باشد که شرکت‌ها و موسسات پیشرو در ابزارهای نوین مالی فعالیت‌های خود را گسترش داده و با ایجاد صندوق‌های کالایی جدید، در تغییر مسیر حرکت بازار از شرایط سنتی به مدرن آن ایفای نقشی موثر را بر عهده گرفته و خود بخشی از این تغییر باشند. با توجه به جذابیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالایی همچون طلا و توان معاملات درون صندوق‌ها و همچنین وجود پتانسیل کسب سود شاید زمان آن فرارسیده باشد که به جز طلا، کالاهای دیگر نیز صاحب صندوق‌های کالایی مشابهی شوند. پسته، فلزات پایه و همچنین زعفران در کنار برخی محصولات کشاورزی پرمخاطب و بازارپسند کالاهایی هستند که می‌توانند از صندوق‌های مشابهی برخوردار شوند.

به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از پایگاه خبری شرکت بورس کالای ایران تاریخ تمدید احتمالی دوره پذیره‌نویسی از ۲۲ تا ۲۶ مهرماه جاری به مدت ۵ روز و تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل انتشار آن ۱۰۰ میلیون واحد و تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری عادی قابل پذیره‌نویسی ۹۹ میلیون واحد به ارزش اسمی هر واحد ۱۰ هزار ریال اعلام شده است که در صورت پذیره‌نویسی حداقل ۹ میلیون واحد سرمایه‌گذاری عادی (۹۰ میلیارد ریال)، پذیره‌نویسی این صندوق تکمیل شده و مورد تایید خواهد بود. بر‌اساس این گزارش معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله زرافشان امید ایرانیان نیز پس از اتمام دوره پذیره‌نویسی و ثبت صندوق، در بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بورس کالای ایران آغاز می‌شود.پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله زرافشان امید ایرانیان معاف از مالیات بوده و کارمزد آن مشابه کارمزد معاملات است. موسس، مدیر و بازارگردان این صندوق قابل معامله در بورس نیز شرکت تامین سرمایه امید است.

در آیین پذیره‌نویسی دومین صندوق طلا در بورس کالا که روز گذشته برگزار شد مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: سرمایه‌گذاران با سلایق مختلف و درجه‌های ریسک‌پذیری متفاوت را به خود جذب کرده و سرمایه‌های سرگردان را با رویکرد کالا محور به سمت بازار سرمایه هدایت کند.حامد سلطانی‌نژاد در این مراسم با اشاره به راه‌اندازی دومین صندوق طلای بازار سرمایه افزود: در شرایط فعلی اقتصاد، سرمایه‌ها به سمت بازارهای کالایی و صندوق‌ها در حال حرکت هستند، این در حالی است که سرمایه‌ها به کمک ابزارهای مالی به سمت بازار سرمایه کانالیزه شده‌اند که یکی از این ابزارها، ابزار گواهی سپرده کالایی است.مدیر عامل بورس کالای ایران تاکید کرد: رونق بازار سپرده کالایی به فعالان و بازارگردان‌های تخصصی نیاز دارد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی هر دو نقش را ایفا می‌کنند، در همین راستا این صندوق‌ها برای رونق بازار سپرده کالایی لازم و ضروری است؛ بنابراین در سال جاری اولین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا به‌عنوان صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس در بورس کالای ایران راه‌اندازی شد و روز شنبه نیز دومین صندوق طلا پذیره‌نویسی خود را آغاز کرد.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی صندوق‌های طلا در بورس کالا ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: راحت‌ترین ابزار برای سرمایه‌گذاری در حوزه طلا، صندوق‌های کالایی است و با توجه به اینکه قیمت جهانی اونس و نرخ ارز روی این بازار اثرگذار است، برای پوشش نوسانات نرخ ارز می‌توان از این ابزار استفاده کرد.سلطانی‌نژاد با بیان اینکه فعالیت بازارگردان‌ها در زمان رونق معاملات می‌تواند به نوعی بازار را بیمه کند، تصریح کرد: در ابتدای راه‌اندازی بازار آتی سکه که از سال ۸۷ آغاز شد، شک و تردیدهایی نسبت به امکان توسعه این بازار وجود داشت؛ اما امروز گردش مناسب معاملات آن نشان می‌دهد که در بازار طلا پتانسیل بالایی وجود دارد و اگر حضور صندوق‌های کالایی مبتنی بر طلا توسعه یابد، شاهد بزرگ شدن بازار سرمایه خواهیم بود.

 جذابیت بالای طلا برای طراحی ابزارهای مالی

وی افزود: در وهله نخست باید سرمایه‌گذاران به منظور شکل‌گیری این بازار حضور داشته باشند که برای تحقق این امر لازم است اقدامات موثری درخصوص فرهنگ‌سازی و آموزش به فعالان بازار طلا صورت بگیرد.وی با اشاره به وجود قدرت اهرمی در بازار مالی همراه با ابزارهایی همچون فیوچرز و آپشن، گفت: طی سال گذشته برای بیش از ۳۰ میلیون قطعه سکه در بازار آتی موقعیت خرید وجود داشت که بیانگر این است که پتانسیل بالایی در این حوزه وجود دارد و شرایط خوبی مهیاست تا ابزارهای مالی در این بخش توسعه یابد. ضمن اینکه با گواهی سپرده سکه طلا، امکان خرید و فروش اینترنتی نیز برای سرمایه‌گذاران وجود دارد.مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه از امکان ایجاد پرتفوهایی متشکل از ترکیب ابزارهای مالی با دارایی‌هایی همچون طلا سخن گفت و افزود: تحلیلگران می‌توانند پرتفوهایی پیشنهاد دهند که از بازار سکه و سهام تشکیل شده باشد زیرا طلا با بسیاری از بازارها همبستگی منفی دارد. از این رو می‌تواند در ترکیب اوراق بهادار با دارایی‌هایی که در حال حاضر سکه در بازار سرمایه قابل معامله است، پرتفویی بهینه را تشکیل دهد.وی راه‌اندازی صندوق‌های کالایی مبتنی بر طلا را فرصت مغتنمی دانست که می‌تواند منابع سرمایه‌گذاران با سلایق مختلف و درجه‌های ریسک‌پذیری متفاوت را به خود جذب کرده و سرمایه‌های سرگردان را با رویکرد کالا محور به سمت بازار سرمایه هدایت کند.

 تجمیع منابع خرد و جلوگیری از هیجانات بازار

در ادامه مراسم آغاز دوره پذیره‌نویسی دومین صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلا، مدیرعامل شرکت موسس و بازارگردان این صندوق به تشریح مزایای راه‌اندازی صندوق طلا پرداخت و گفت: باید بیش از پیش نهادهای مالی به این حوزه ورود پیدا کنند و بسترهای زیادی فراهم شود تا بازار سرمایه متنوعی برای سرمایه‌گذاران داشته باشیم.حبیب‌رضا حدادی افزود: ورود هر چه بیشتر نهادهای مالی به این قبیل صندوق‌ها موجب می‌شود ضمن کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، تنوع‌سازی لازم در ابزارها برای سرمایه‌گذاران فراهم شود.وی در بیان مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر کالا اظهار کرد: در رابطه با مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر کالا و به خصوص صندوق زرافشان امید ایرانیان می‌توان عنوان کرد که مزایای این صندوق از دوجنبه قابل بررسی است؛ مزایایی که برای سرمایه‌گذاران دارد و مزایایی که برای بازار سرمایه به‌طور عام ایجاد می‌کند.

 استحکام پایه‌های اقتصاد با توسعه ابزارهای مالی

حدادی با بیان اینکه بازار سرمایه به خصوص بورس کالا در ایران بسیار جوان است، گفت: هر چقدر به سمت توسعه بازارهای مالی حرکت کنیم بیشتر می‌توانیم پایه‌های اقتصاد خود را از درون محکم کرده و در مقابل تکانه‌های خارجی استوار باشیم. افزایش اندازه و ابزارهای موجود در هر بازار از مهم‌ترین‌ عوامل توسعه آن هستند؛ لذا تاسیس صندوق‌هایی از این دست هم موجب افزایش اندازه و هم موجب افزایش ابزارهای موجود در بازار می‌شوند و برای عمق‌بخشی به آن بسیار مناسب هستند.وی تاکید کرد: همچنین مدیریت موجود در این صندوق‌ها مدیریت حرفه‌ای و فعال است و باعث می‌شود ضمن اینکه منابع خرد تجمیع شده است از بروز رفتارهای هیجانی پرهیز شود. مزیت دیگر این گونه صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای بازار سرمایه ایجاد شفافیت است. کشف قیمت موضوع مورد معامله صندوق با توجه به تعدد بازیگران و حجم معاملات به‌صورت منطقی‌تری صورت می‌گیرد و این کشف قیمت از سوی تمامی بازیگران بازار رصد می‌شود.وی با بیان اینکه عملیات صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار داشته و وضعیت مالی و عملکردی آن نیز علاوه بر افشا در تارنما از سوی موسسات حسابرسی مورد نظارت و ارزیابی قرار می‌گیرد، گفت: بنابراین هم در بعد عملکردی و هم در بعد کارکردی این صندوق‌ها موجب افزایش شفافیت در بازار خواهند شد.

 صندوق طلا، ابزاری مطمئن برای ذخیره ثروت

وی در بیان مزایای این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاران اظهار کرد: در رابطه با مزایای این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاران نیز باید اعلام کرد که این صندوق‌ها در ایجاد انعطاف در سرمایه‌گذاری موثر هستند. طلا دارایی است که همبستگی کمی با سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت دارند و نماینده‌ای برای ذخیره ثروت محسوب می‌شود. وی در ادامه گفت: از همین رو سرمایه‌گذاران می‌توانند هم با انگیزه کسب بازدهی و هم با انگیزه کاهش ریسک روی این کالا سرمایه‌گذاری کنند و صندوق زرافشان امید ایرانیان به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که ضمن بهره‌مندی از مزایای فوق از بابت نقد‌شوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری خود نیز آسوده خاطر باشند.حدادی افزود: نکته بسیار مهم در ساختار صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا امکان استفاده از ظرفیت‌های ابزارهای مشتقه است. به این معنی که سرمایه‌گذاران هم در مواقع صعود و هم در مواقع نزول قیمت سکه طلا امید به کسب بازدهی در این صندوق خواهند داشت؛ چرا که استفاده از قراردادهای آتی و اختیارات معامله امکان معاملات دو‌سویه را به‌صورت غیر مستقیم به سرمایه‌گذاران خواهد داد.

وی با بیان اینکه ممکن است این سوال مطرح شود که سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری مستقیم در سکه طلا و مشتقات مالی آن از مزایای مشابهی بهره‌مند شوند پس دیگر چه نیازی به سرمایه‌گذاری در صندوق طلا است، گفت: در وهله اول مدیریت موجود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مدیریت حرفه‌ای است و در وهله دوم صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با سرمایه‌گذاری انفرادی از مزیت‌های ناشی از صرفه‌جویی نسبت به مقیاس بهره می‌برند و سرمایه‌گذاران برای کسب سود ناشی از نوسان قیمت سکه طلا نیاز به داشتن سرمایه‌های بزرگ ندارند. وی اضافه کرد: ضمن اینکه سرمایه‌گذاری انفرادی ریسک نقد‌شوندگی دارایی را به همراه دارد؛ در صورتی که این موضوع در صندوق طلا با وجود بازارگردان مرتفع شده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس