به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پیمان یوسفی‌آذر گفت: بیش از ۲۰۳ تن زعفران به ارزش ۲۸۶ میلیون دلار پارسال صادر شده است. وی متوسط عملکرد تولید زعفران کشور را ۳/ ۳ کیلوگرم در هر هکتار اعلام کرد و گفت: پارسال از ۱۰۵ هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران، حدود ۳۳۶ تن محصول تولید شد.به گفته یوسفی‌آذر، توسعه‌نیافتگی مکانیزاسیون، عدم نهاده‌پذیری زعفران و خستگی زمین به دلیل کشت ممتد می‌تواند منجر به کاهش عملکرد این محصول شود.مجری طرح ملی گیاهان دارویی با بیان اینکه در زمینه راه‌اندازی صنعت پیاز زعفران باید فکر شود، اظهار کرد: استان‌های مختلف متقاضی پیاز زعفران هستند.

وی افزود: سالانه با مازاد تولید پیاز زعفران روبه‌رو‌ هستیم و باید برای آن در داخل کاری انجام دهیم. مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز از ورود این سازمان در بازار زعفران کشور از ۲۰ مهر خبر داد و گفت: از این تاریخ مراکز خرید ما در حاشیه بازار برای خرید زعفران اقدام می‌کنند و این محصول حداقل در سه ماه اول کار در داخل کشور عرضه نخواهد شد.

صفایی با بیان اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی با دو شیوه خرید زعفران را انجام می‌دهد، تصریح کرد: در شیوه نخست با قیمت توافقی، این محصول از زارعان خریداری می‌شود و در شیوه دیگر زعفران را به امانت از بهره‌برداران می‌گیریم و در بورس عرضه می‌کنیم. وی بر ساماندهی صادرات زعفران کشور تاکید کرد و مطالعات و کارهای پژوهشی در زمینه زنجیره ارزش زعفران را ضروری خواند و گفت: نتایج کارهای پژوهشی باید در اختیار زارعان قرار گیرد.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران هم بر آماده کردن زیرساخت‌ها برای توسعه صادرات این محصول تاکید و تصریح کرد: اگر می‌خواهیم تولید زعفران را مدیریت کنیم و جایگاه آن را ارتقا دهیم باید با به‌کارگیری مکانیزاسیون برداشت، کیفیت و سلامت این محصول را افزایش و هزینه‌های تولید را کاهش دهیم. وی تثبیت قیمت زعفران در توسعه صادرات آن را مهم دانست و اذعان کرد: اگر ما نتوانیم به مشتری‌های خارجی، قیمت بدهیم، آنها را از دست خواهیم داد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: اگر متوسط راندمان تولید این محصول به ۶ کیلوگرم برسد، سالانه ۷۰۰ تن تولید خواهیم داشت که برای بازار آن باید فکر اساسی کرد. وی عوارض زیاد برخی کشورها برای زعفران ایران را از موانع توسعه صادرات بیان کرد و از دولتمردان خواست برای کاهش این تعرفه‌ها تلاش کنند. میری اظهار کرد: تمام زعفران ایران به‌صورت بسته‌بندی از ۲/ ۰ گرم تا ۵۰۰ گرم صادر می‌شود. وی در مورد سرمایه‌گذاری در حوزه زعفران گفت: برای مدیریت بازار زعفران حداقل به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس