افزایش بدون حساب و کتاب نرخ جوجه یک روزه امسال در شرایطی اتفاق افتاد که قیمت‌ها در بازار حتی به حدود ۲۵۰۰ تومان هم رسید. دلیل بروز این شتاب در قیمت‌ها، افزایش تقاضای مرغداران برای جوجه‌ریزی بیشتر بود که همزمان با حضور واسطه‌ها و دلالان، نوسانات قیمتی شدیدی را در بازار ایجاد کرد.به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، از آن جا که ابزارهای حاکمیتی و حقوقی تاثیر چندانی در جلوگیری از گران‌فروشی ندارد، از این رو برای تعادل قیمت‌ها باید از ابزارهای مالی و اقتصادی برای تعدیل و کنترل بازار استفاده کرد؛ از این رو، به نظر می‌رسد بورس کالا بهترین مکان برای ارائه این ابزارها و محلی برای شکل‌گیری عرضه و تقاضای واقعی بدون حضور واسطه‌ها باشد تا روند قیمت‌ها از نوسانات شدید دور بماند.

افزون بر این، بورس کالا در سیستم پایاپای، تسویه مکانیزمی را فراهم می‌کند که در ابتدا پول به حساب واریز و سپس کالا به‌خریدار تحویل داده می‌شود، همچنین اگر هر کدام از طرفین بر خلاف تعهدات خود عمل کند بورس کالا با استفاده از ساز و کارهای خود وارد عمل شده و طرف متخلف را جریمه و خسارت لازم را اخذ خواهد کرد.در مجموع اینکه بسیاری از دست اندرکاران امر معتقدند که عرضه جوجه یک روزه در بورس کالا شفاف‌سازی بازار محصول، حذف واسطه‌ها و متعادل شدن قیمت را به همراه دارد.در همین ارتباط، مدیرعامل یک شرکت عرضه‌کننده جوجه یک روزه در بورس کالا اظهار کرد: واقعیت این است که هدف از عرضه در بورس کالا از جنبه تعدیل قیمت و جلوگیری از رشد کاذب قیمت بود. چراکه سابقه نداشته نرخ جوجه یک روزه در بازار به ۲۵۰۰ تومان افزایش یابد و تولیدکنندگان مرغ مادر نیز راضی به این افزایش قیمت‌ها نیستند.

نیلوفر صفایی جوان افزود: تولیدکننده مرغ مادر ترجیح می‌دهد جوجه یک روزه تولیدی خود را به قیمت پایین تر بفروشد تا هزینه بهای تمام شده تولید در صنعت مرغداری نیز پایین باشد. اما گاهی در سیستم جیره بندی و تغذیه، بهای تمام شده تولید بالا و در مقابل درصد سود ثابت است. از این رو اگر بورس کالا بتواند قیمت‌ها را در بازار تعدیل کند، گزینه خوبی بوده و ضمن ثبات قیمت ها، به حذف واسطه‌ها نیز کمک می‌کند.

وی شرط موفقیت این برنامه جهت برقراری ثبات قیمت‌ها در بازار را عرضه مستمر و مداوم جوجه یک‌روزه در بورس کالا دانست و گفت: با توجه به اینکه عرضه این کالا در بورس جدید بوده، باید به مجموعه‌ها آموزش‌های لازم داده شده و قبل از تحکیم جایگاه بورس در میان تولیدکنندگان، مراقب حضور و فعالیت واسطه‌ها باشیم تا این اطمینان حاصل شود که دلالان امکان ورود به معاملات این بازار را ندارند.وی با بیان اینکه فراهم بودن شرایط عرضه در بورس هم به نفع پرورش‌دهندگان مرغ بوده و هم منافع تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه را تامین می‌کند، اظهار کرد: ما به‌عنوان عرضه‌کننده جوجه یک‌روزه از عرضه در بورس استقبال کرده و با عرضه در چند مرحله همکاری‌های لازم را با نهادهای ذی‌ربط اعمال کردیم.

این عرضه‌کننده جوجه یک‌روزه در بورس کالا افزود: نکته حائز اهمیت این است که تولیدکنندگان مرغ مادر باید این اطمینان‌خاطر را داشته باشند که جوجه یک‌روزه تولیدی خود را با ضرر و کمتر از هزینه تمام‌شده تولید نمی‌فروشند. زیرا در بازه‌ای نرخ جوجه یک روزه به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان رسید؛ درحالی‌که هزینه بهای تمام‌شده تولید آن در محدوده قیمتی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان نوسان می‌کرد و جو حاکم بر بازار به ضرر تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه بود. وی با اشاره به ریسک بالای تولید جوجه یک‌روزه و تلفات بالای آن، مزیت اصلی بورس را در کشف قیمت شفاف و حاکمیت عرضه و تقاضا دانست و گفت: فلسفه اصلی ورود بورس کالا به این حوزه حذف واسطه‌ها برای برقراری ارتباط مستقیم بین خریدار و فروشنده واقعی است. ضمن اینکه در این بازار پول تولیدکننده به سرعت و در کمترین زمان ممکن به حساب وی واریز می‌شود و مشکلات تسویه بازار آزاد در آن وجود ندارد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس