رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه کشف واقعی قیمت محصولات اساسی در بورس کالا بر سایر روش‌ها برتری دارد، گفت: با بهره‌گیری از شفافیت بورس کالای ایران می‌توان مانع فساد و سوء‌استفاده در قیمت‌گذاری کالاها شد. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، محمد امیری اصفهانی به نقش بورس کالای ایران در تعیین قیمت کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: امروزه یکی از راهبردهای بسیار موثر برای مقابله با هر نوع فساد و سوء استفاده، بحث شفافیت است به‌طوری که اجماع بشری در دنیا به آن رسیده و مباحث علمی هم بر این موضوع دلالت دارد.وی تصریح کرد: براین اساس، کشف واقعی قیمت محصولات مهم و اساسی از طریق ساز وکار شفافی همچون بورس کالا به مراتب نسبت به سایر روش‌ها برتری دارد.

وی افزود: هر ساز و کاری که موجب شفافیت شود، ساز و کار مقبول و موثری است و به دلیل اینکه بورس کالا به‌عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، جزو ابزارهای شفافیت آفرین در اقتصاد است حتما می‌تواند در انتظام بخشی قیمت‌ها نقش پررنگی ایفا کند.امیری اصفهانی خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به اینکه یکی از وظایف دولت، انتظام بخشی قیمت در بازار است، به نظر می‌رسد باید از ظرفیت‌های بازار سرمایه به ویژه بورس کالا حداکثر استفاده را داشته باشد زیرا قطعا بورس کالا در تنظیم امور اقتصادی به ویژه در قیمت‌گذاری و ارائه خدمات و کالاهایی که با زندگی روزمره مردم سر و کار دارد، نقش محوری ایفا می‌کند.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی تاکید کرد: بنابراین با توجه به مزیت‌های بورس کالای ایران در کشف قیمت عادلانه، منطقی‌ترین، علمی ترین و بهترین روش در تنظیم قیمت‌های واقعی که هم ملاحظه حال مردم بشود و هم موجب اجرای سیاست‌های دولت شود، استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا است.در سال‌های اخیر بر لزوم دور شدن از اقتصاد دولتی و قیمت‌گذاری دستوری و فراهم کردن عرصه برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی و غیردولتی، بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس این دیدگاه، هر چه فعالیت‌های اقتصادی به عهده بخش خصوصی و نظام طبیعی بازار باشد،‌ اقتصاد شکوفاتر خواهد شد. همچنین تجربه بازارهای بین‌المللی نیز نشان داده در چنین شرایطی، انحصار از بین رفته و شفافیت در بازار حاکم می‌شود. بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای برقراری نظام طبیعی عرضه و تقاضا در بازار حرکت در راستای توسعه بورس‌های کالایی است. به‌طوری‌که در این زمینه، بورس کالای ایران طی سال‌های گذشته توانسته است با واقعی‌تر کردن قیمت کالاهای مهمی همچون فلزات آهنی و غیرآهنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و کشاورزی کمک کرده و به بسیاری از رانت‌های موجود در بازار این کالاها پایان دهد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس