آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۸۶

 • علامت‌دهی مثبت فصل اول به فلزات

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بعد از فراز و فرودهای متوالی در بازارهای مختلف کالایی در جهان در چهار فصل منتهی به ۲۰۱۹ بررسی‌های Investing News یک پایگاه آمریکایی معتبر اقتصادی که در زمینه فلزات پایه بولتنی را منتشر کرده حکایت از آن دارد که فصل اول سال جاری میلادی دوره‌ای طلایی برای فلزات پایه محسوب می‌شود و این گروه کالایی پیروزی خود را بیشتر مدیون دو غول اقتصادی جهان یعنی چین و آمریکا می‌دانند که در حکم قهرمانانی برای این بازارها هستند.
 • تغییر منطق بازی در غیبت تقاضا

  دنیای اقتصاد: روز گذشته تالار معاملات بورس کالا شاهد عرضه ۱۰ هزار تن شمش بلوم (۱۵۰×۱۵۰) مجتمع صنعتی ذوب‌آهن پاسارگاد و ۳ هزار و ۳۰۰ تن سبد میلگرد ۱۴ تا ۳۲ گرید A۳ تولیدی فولاد سپید فراب کویر بود که به ترتیب با قیمت‌ پایانی میانگین موزون ۳ هزار و ۸۴۰ و ۴ هزار و ۲۴۰ تومان به کار خود پایان داد.
 • تداوم ثبات قیمت فولاد در بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه جاری شمش و مقاطع فولاد با ثبات قیمت به بازار غیر‌رسمی عرضه شدند. فعالان بازار دلیل تداوم ثبات قیمت‌ها را تعطیلی پیش رو دانستند.
 • راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا

  سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران از اعلام آمادگی سه شرکت برای حضور در راه‌اندازی گواهی سپرده کالایی شمش طلا در بورس کالای ایران خبر داد. به گزارش «کالاخبر»؛ میرزاپور با بیان تاریخچه‌ای از راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران روی سه محصول سکه طلا، زعفران و پسته از سال ۱۳۹۴ تاکنون اظهار کرد: معیارهای متعددی در انتخاب دارایی پایه برای گواهی سپرده کالایی لحاظ می‌شود که از جمله آنها می‌توان به مواردی از جمله عدم فسادپذیری، نقدشونده بودن، وجود مازاد دارایی پایه در بازار، استاندارد پذیری و نوسانات قیمت دارایی پایه اشاره کرد. از دیگر معیارهای انتخاب دارایی پایه بحث نبود ملاحظات قیمت‌گذاری دولتی و انحصار در عرضه یا تقاضا است. وی با اشاره به رشد قابل توجه حجم معاملات در بازار گواهی سپرده کالایی طی سه سال اخیر گفت: طی سال گذشته حجم معاملات در مقایسه با سال ۱۳۹۶ با افزایش ۱۲۵۵ درصدی رو به رو شده و در سال ۹۶ نیز حجم معاملات این ابزار نسبت به سال پیش از آن با رشد ۱۸۵ درصدی همراه شده که نشان از رونق این بازار و استقبال معامله‌گران از معاملات گواهی سپرده کالایی دارد.

بیشتر

بیشتر