شماره روزنامه ۴۴۳۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۳۲

 • شوک مثبت به بازارهای کالایی

  دنیای اقتصاد: شرایطی که بازارهای جهانی «فلزات پایه» در حال حاضر با آن روبه‌رو‌ است را می‌توان از پیچیده‌ترین وضعیت‌ها شاید در ۷ سال گذشته دانست، با این پیش‌فرض که بازارهای جهانی بعد از یک فاز کاهش قیمت‌ جدی به نقطه مبهمی رسیده‌اند؛ اما با عقب‌نشینی رئیس‌جمهور آمریکا از تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات برخی کالاهای چینی و پس از آن تقلیل این میزان به ۱۰ درصد، یک انرژی جدید به بازارهای کالایی در جهان وارد شده که این شرایط موجب شد قیمت مس بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار طی هفته گذشته افزایش پیدا کند.
 • هشدار جلوگیری از بازارسازی رسمی

  محمدحسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: بازار پلیمرها در دو روز اخیر شرایط مبهمی داشت و البته پس از چندین روز پیاپی، جرقه‌های رشد قیمت‌ جدیدی به ثبت رسید که جریان غالب در بازار را تغییر داده است. شتاب رشد قیمت‌ها متفاوت بود یعنی برای برخی گریدهای PVC رشد زیادی ثبت شد ولی برای کل بازار این رشد نرخ چندان برجسته نبود؛ به عبارتی می‌توان گفت که این روند افزایشی هنوز قدرت‌نمایی گسترده‌ای نداشته است. به‌عنوان نمونه در روزهای اخیر شاهد هستیم که دلار ۱۶ هزار تومانی ثبت شد ولی رشد قیمت پلیمرها تناسبی با این نرخ نداشت و کمتر از این رقم بود. این مطلب نشان می‌دهد که بازار پلیمرها تأثیرپذیری کمتری از بازار ارز دارد با این حال پتانسیل‌های رشد قیمتی هنوز در بازار وجود دارد.
 • عرضه نفت‌خام در بورس در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

  در آخرین روزهای شهریورماه بود که شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به‌صورت ارزی را تصویب کرد، اتفاقی که به گفته وزیر نفت قرار است به‌طور آزمایشی و محدود عرضه شود و بعد ازگرفتن نتایج و انجام ارزیابی درمورد آن تصمیم‌گیری شود.
 • روند صادرات محصولات پتروشیمی افزایشی است

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره صادرات صنعت پتروشیمی گفت: خوشبختانه یکی از منابع خوب صادراتی، محصولات پتروشیمی است و در این زمینه شاهد روندی افزایشی هستیم. به گزارش وزارت نفت، رضا نوروززاده درباره وضع بازار و تمهیدات اندیشیده شده برای بهبود شرایط کنونی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی نقش حاکمیتی دارد و تنظیم بازار وظیفه ما نیست. وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی تنها تامین خوراک را به‌عهده دارد که تاکنون به وظیفه خود عمل کرده و بازار در زمینه تامین مواد اولیه مشکلی ندارد. مشکل موجود در بازار ناشی از مدیریت تقاضا و توزیع است که ما برای تنظیم بازار در کنار وزارت صنایع قرار گرفتیم و اعلام کردیم شرکت ملی صنایع پتروشیمی کنترل عرضه کف بازار را با ارائه فهرست اعداد و ارقام عرضه پارسال می‌تواند به‌دست گیرد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: عرضه محصولات پتروشیمی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به نیمه نخست پارسال ۲۴ درصد افزایش داشته است که وضع بازار حکایت از این موضوع دارد و اکنون عرضه مشکلی ندارد.
 • جایگاه مطلوب صنعت پتروشیمی ایران در بازارهای بین‌المللی

  مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به جایگاه پرقدرت ایران در بازار محصولات پتروشیمی دنیا بر تداوم و گسترده‌تر شدن این نقش تاکید کرد.
 • تداوم رشد قیمت شمش از سوی بازار

  گروه بنگاه‌ها: بازار آهن همچنان این روز‌ها در پی روند افزایشی نرخ دلار شاهد روند صعودی قیمت است. به‌گونه‌ای‌که شمش فولادبریس و کیمیا با افزایش نرخ ۱۲۰ و ۵۰ تومانی در هر کیلو مواجه شد. مقاطع فولادی همچنان بدون قیمت از سوی شرکت‌ها در بازار غیر‌رسمی اعلام می‌شود.
 • افزایش شفافیت به واسطه تقویت بورس کالا

  شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود به‌طوری‌که کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند؛ اقتصاد کشور ما اکنون در مرحله گذار از روش‌های اقتصاد سنتی به شیوه‌های مدرن و الکترونیکی قرار گرفته است و به‌طور حتم، بازار سرمایه یکی از بسترهای اصلی در این انتقال به‌شمار می‌رود.
 • مدیریت در شرایط بحران

  عزیزالله عصاری مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
  تحریم یک محدودیت است نه بحران. اگر این محدودیت درست و صحیح مدیریت نشود، رفته‌رفته به بحران تبدیل خواهد شد و اگر به بحران تبدیل شود، شرایط و مدیریت خاص خود را برای عبور از آن می‌طلبد که در این رابطه ضرورت داشتن ابزارهای مربوط به این پدیده یعنی عبور از بحران را که بی‌تردید از فاکتورهای اساسی به شمار می‌رود، باید مدنظر داشت و مسلما فقدان آن، گذار از این پدیده را غیرممکن خواهد ساخت.
 • علاقه‌مندی ایتالیایی‌ها برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران

  ایتالیایی‌ها خواهان همکاری با صنعت پتروشیمی ایران هستند و امسال شرکت‌های ایتالیایی با تازه‌ترین فناوری‌های خود در این رویداد بین‌المللی حضور یافته‌اند.
 • پیشنهاد تشکیل انجمن صنایع فلزات غیرآهنی

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل کالسیمین خواستار تشکیل انجمن صنایع فلزات غیر آهنی در کشور شد.امیر رحیمی ضمن اعلام این مطلب که همایش صنایع غیرآهنی «دنیای اقتصاد» (که در تاریخ‌های دهم و یازدهم مهرماه برگزار می‌شود) می‌تواند پایه‌گذار موضوعاتی اساسی در حوزه فلزات غیر‌آهنی باشد درخصوص ایجاد تغییر و تحولات اقتصادی اخیر گفت: انجمن‌های فعال در بخش معدن و صنایع معدنی علاوه بر اینکه محلی برای برقراری ارتباطات علمی و فنی با متخصصان این حوزه بوده و با برگزاری گردهمایی‌هایی ارتباط بین صنعت، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی را حفظ می‌کنند، باید پا فراتر نهاده و در راستای کم شدن زمان در روند حل مشکلات در ساختار سیستمی، در تقویت ارتباط با مدیران و سازمان‌های دولتی گام بردارند.

بیشتر

بیشتر