گروه بورس فلزات- فرناز شمس: شرکت نیپون استیل به لحاظ تولید فولاد خام حائز مقام سوم در جهان و برترین شرکت فولادی ژاپن است. از عوامل موفقیت فولاد ژاپن می‌توان به قابلیت‌های فنی جهت تولید فولاد با کیفیت، عملکرد‌های خوب ساختاری و توسعه بازار‌های مصرف جهانی اشاره کرد.

این شرکت ژاپنی دارنده بالاترین حجم تولید فولاد مذاب در جهان و تعیین‌کننده قیمت ورق ویژه خودرو است.
در سال 2005 میلادی میزان فروش فولاد نیپون استیل رقمی بالغ بر 5/3057میلیارد ین بود. بر طبق این آمار میزان فروش حاصل از خدمات ساختمانی و مهندسی 1/336میلیارد ین، میزان فروش حاصل از خدمات توسعه شهری 104میلیارد ین، فروش مواد شیمیایی و فرآورده‌های جدید 373میلیارد ین و میزان فروش حاصل از خدمات مشاوره‌ای و مهندسی 3/148میلیارد ین برآورد شد.
نیپون استیل بیش از یکصد نوع ورق ویژه صنایع اتومبیل‌سازی را تولید و به بازار مصرف جهانی عرضه می‌کند. از خصوصیات ورق‌های مورد نیاز در این صنعت می‌توان به وزن سبک، پایداری و شکل پذیری بالای آن اشاره کرد.
شرکت نیپون توانسته است با رعایت نیازمندی‌های فوق و بهره‌گیری از صنعت نانو تکنولوژی، ورق‌هایی با کیفیت بالا را تولید و عرضه کند.
از دیگر محصولات ویژه نیپون می‌توان به فولاد برقی، قلب موتور خودرو‌های هیبریدی اشاره کرد. با اهمیت روز افزون انرژی‌های جایگزین و استقبال از این نوع خودرو، نیپون توانست بازار تولید این فولاد خاص را در دست گیرد.
نیپون استیل با تولید لوله‌های فولادی با نیکل 9درصد امکان صدور گاز مایع را با دمای 164- درجه سانتیگراد فراهم کرد و توانست به قطب صنعت تولید لوله‌های انتقال گاز در جهان مبدل شود.
امروزه کوره‌های بلند یکی از شاخص‌های برتری تکنولوژی در بین فولادسازان مطرح جهان است. در کشور ژاپن مرتفع‌ترین کوره بلند ۱۰۰ متر ارتفاع و ۴۰۰۰ متر مکعب حجم دارد. شرکت نیپون استیل مجهز به ۷ کوره بلند از این دست بوده و بالاترین حجم تولید فولاد مذاب در جهان را دارا است.فولاد نیپون با تولید میلگرد مورد مصرف سیم‌های فولادی و استحکام بخش رادیال لاستیک، ۶۵درصد از بازار داخلی و ۲۵درصد از بازار جهانی این محصول را در اختیار دارد.
یکی از رموز موفقیت شرکت‌های ژاپنی در صنایع مادر جهان، استفاده بهینه از نیروی انسانی است. در نیپون استیل، کار، بخشی از زندگی است، مدیران دریافته‌اند که با ارائه خدمات ویژه به پرسنل خود می‌توانند راندمان کاری و در نتیجه میزان تولید را تا سطح چشمگیری افزایش دهند. تعداد پرسنل این شرکت بالغ بر 15138 نفر بوده که 5/98درصد از آنان را مردان و 5/1درصد را زنان تشکیل می‌دهند. به‌رغم اینکه کارخانه در طول سال تعطیلی ندارد، زنان هنگام بارداری می‌توانند از یک سال مرخصی با حقوق و مزایا استفاده کنند. شرکت به پرسنلی که سن بالای 30 سال و سنوات خدمت بیش از ده سال داشته باشند مبلغ 50میلیون ین جهت وام خرید مسکن می‌پردازد.
فولاد نیپون جهت اسکان کارکنان ۱۲۲۰۰ عدد خانه سازمانی با تجهیزات کامل و جهت اقامت مدیران و پرسنل دفتر مرکزی، ۱۲۸۰ منزل مسکونی در نظر گرفته است. در کارخانه نیز ۲۹ مجتمع خوابگاهی جهت ۴۳۰۰ نفر پرسنل و ۴ مجتمع نیز برای مدیران مهیا شده است. متوسط ساعات کاری، ۱۹۰۸ ساعت در سال می‌باشد، این میزان برای کارکنان شیفت روز ۱۹۱۶ ساعت و برای کارکنان شیفت‌های تعویضی روز و شب ۱۸۹۹ ساعت در سال است. از این راستا فولاد نیپون با تولیدی معادل ۳۲میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۰۵ میلادی توانسته است ۸/۲درصد از تولید فولاد جهانی را در دست گیرد.
قاره آسیا با 5/84درصد از مجموع تولیدات فولاد نیپون بالاترین میزان صادرات این شرکت را به خود اختصاص داده است، کره‌جنوبی با در دست داشتن 4/30درصد از این مقدار بزرگترین مقصد محصولات نیپون استیل در قاره آسیا به حساب می‌آید.

واحد مطالعات راهبردی آریان فولاد