گروه بورس فلزات- فرشته تاجیک: فروشندگان محصولات فولادی نسبت به عرضه محصولاتشان در بازار تردید دارند، چرا که آنها از آینده بازار آهن‌آلات و روند قیمت‌ها نگرانند. مشکلات واردات فولاد و کمبود مواد اولیه فولادسازان بخش‌خصوصی که میلگرد و تیرآهن تولید می‌کنند، احتمال تغییر دور از انتظار قیمت آهن‌آلات در ماه‌های آینده را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، قیمت انواع میلگرد و تیرآهن در بازار آزاد نسبت به هفته قبل با افزایش روبه‌رو شد حتی این افزایش در بعضی از سایزها کاملا محسوس بود. البته در برخی اقلام نیز قیمت ثابت بود و تغییری نکرد. عدم فروش انواع میلگرد و تیرآهن از سوی فروشندگان در بازار مهم‌ترین عامل این افزایش قیمت‌ها بوده است ولی همچنان رکود بازار و عدم تقاضا به خاطر افت دما در بازار مشاهده می‌شود. از سوی دیگر بنادر شمالی- جنوبی، نیشابور و اصفهان به عنوان مبدا عرضه انواع اقلام تیرآهن و میلگرد شناخته شده و این محصولات امسال اندکی گران‌تر از سال گذشته به فروش می‌رسد.
ولی کسانی که این محصولات را در اختیار دارند برای فروش آهن‌آلات در تردید به سر می‌برند.
دیروز در بازار آزاد قیمت تیرآهن‌های ۱۴ و ۱۶ ذوبی نسبت به هفته قبل تغییر نکرد و به ترتیب ۱۰۹هزار تومان و ۱۳۲هزار تومان در هر شاخه معامله شدند. تیرآهن ۱۸ ذوبی در هر شاخه ۵۰۰تومان افزایش یافت و ۱۷۲هزار و ۵۰۰تومان در هر شاخه به فروش رفت.
براساس این گزارش قیمت انواع سایزهای میلگرد افزایش یافتند، جز میلگرد 5/6 کلاف ساده روسی که با 2تومان کاهش در هر کیلو 598تومان دادوستد شد. از سوی دیگر میلگرد 8 آجدار الیگودرز و میلگرد 10 آجدار نوردی قیمتشان نسبت به هفته قبل ثابت بود و به ترتیب میلگرد 8 آجدار الیگودرز، کیلویی 665تومان و میلگرد 10 آجدار نوردی در هر کیلو 664تومان معامله شدند. این گزارش می‌افزاید: میلگرد 10 آجدار اردبیلی کیلویی 678تومان، میلگرد 12 آجدار کرمان 674تومان در هر کیلو با افزایش 4تومانی نسبت به هفته قبل به فروش رفتند.
میلگرد ۱۴ آجدار میانه با ۱۰تومان افزایش در هر کیلو ۶۵۳تومان، میلگرد ۱۶ آجدار میانه با ۶تومان افزایش، ۶۵۳تومان معامله شدند.
این گزارش حاکی است، میلگرد 18 آجدار ذوبی A2 با 11تومان افزایش در هر کیلو نسبت به هفته قبل 654تومان، میلگرد 18 آجدار ذوبی A3 با 12تومان افزایش 658تومان، میلگرد 20 نیشابوری A3 با 8 تومان رشد، 658تومان در هر کیلو، میلگرد 20 کوثر A3 با 6تومان افزایش نسبت به هفته قبل کیلویی 653تومان دادوستد شد.
افزایش قیمت میلگرد نیشابوری A۳ از سایر اقلام میلگردی بیشتر بود و با ۲۰تومان رشد در هر کیلو به قیمت ۶۸۳تومان به فروش رفت.
قیمت انواع تیرآهن‌های سایز درشت نیز با نوسان همراه بود. تیرآهن‌های سایز 20 و 24 شامل کاهش قیمت شدند و به ترتیب قیمت تیرآهن سایز 20 با یک‌هزار تومان کاهش در هر شاخه 244هزار تومان و تیرآهن سایز 24 با 7هزار تومان کاهش در هر شاخه بر روی 345هزار تومان ایستاد.
از سوی دیگر تیرآهن سایز ۲۷ نسبت به هفته قبل تغییر نکرد و در هر شاخه ۳۶۹هزار تومان دادوستد شد. تیرآهن سایز ۲۲ شامل افزایش قیمت شد و با ۶هزار تومان افزایش در هر شاخه در سطح قیمت ۲۷۶هزار تومان به فروش رفت.