کارخانه‌های ذوب ترکیه‌ای طی یک هفته اخیر موفق به اعمال یک افزایش حداکثر ۱۵‌دلاری برای فروش هر تن بیلت به خریداران داخلی شده اند که در نتیجه موجب رشد قیمت‌ها‌ی صادرات این محصول گردیده است. به گزارش سیمافلز و به نقل از متال بولتن، اکنون خریداران بیلت در بازار داخلی ترکیه ناچارند برای خرید هر تن از این محصول به صورت تحویل کف کارخانه (EXW) مبلغ ۴۵۵‌دلار پرداخت نمایند که بالاتر از ۴۴۰‌دلار در هفته قبلی است.

مدیر اجرایی یکی از کارخانه‌های نوردی گفت: «مقداری از این محصول که قبلا به قیمت ۵۲۰‌دلار فوب خریداری شده بود، هنوز هم صادر نشده است اما اکنون قیمت حداقل حدود ۵۲۵‌دلار فوب است.»

قراردادهای داخلی آرماتور به صورت تحویل کف کارخانه در سطح ۵۴۰‌دلار بسته شدند و تجار معتقدند که کارخانه‌های نوردی سعی خواهند کرد در مذاکرات اوایل اکتبر برای تولیدات نوامبر خود به یک قیمت حداقل ۵۴۰-۵۳۰‌دلار فوب مدیترانه دست پیدا کنند.

اما برخی از تجار می‌گویند این رشد قیمت می‌تواند ناپایدار باشد و بازار کنونی به نوعی مصنوعی و ساختگی است.

یک تاجر ترکیه‌ای گفت: «نوعی فشار بر روی خریداران برای پذیرش این قیمت‌ها‌ از سوی فروشندگان مشاهده می‌شود. ایالات متحده خرید ندارد، اروپا تمایلی نشان نمی دهد و فعالان بسیار فراوانی در خاورمیانه وجود دارد.»

قیمت‌ها‌ی فروش سیم مفتول بازتاب هوشمندانه‌تری داشته است و قراردادهای صادرات سیم مفتول توری در سطح ۵۱۰-۴۹۰‌دلار فوب مدیترانه بسته شدند، ضمن اینکه سیم مفتول‌ها‌ی کششی به قیمت ۵۳۰-۵۲۰‌دلار فوب فروخته شدند.

قیمت‌ها‌ی مرچنت بار نیز در همان سطح مشابه هفته قبلی باقی ماند و ۵۸۰-۵۷۵‌دلار فوب مدیترانه معامله شد.