خریداران آهن قراضه ترکیه پس از توفان خرید هفته گذشته که شاهد پیش خرید بیش از ۸۰۰‌هزار تن محموله دریایی آهن قراضه بود، اکنون روزهای آرامی را پشت سر می‌گذارند. به گزارش سیمافلز و به نقل از متال بولتن، تجار از مشاهده خرید بیش از ۲۰ محموله دریایی آهن قراضه در هفته گذشته از سوی مینی‌میل‌های ترکیه‌ای پس از آنکه عرضه منظم قراضه دریای سیاه آنها در ماه‌ها‌ ی اخیر به اتمام رسید، کاملا حیرت‌زده شدند.

اکثر فروش‌های اخیر از سوی انگلیس برای قراضه HMS۱&۲ ۸۰:۲۰ به قیمت ۲۷۸‌دلار سی‌اند‌اف ترکیه انجام گرفت و قراضه ریز شده ساحل شرقی ایالات متحده به قیمت ۲۸۲‌دلار و ۲۸۳‌دلار سی‌اند‌اف ترکیه عرضه شود.

یک تاجر ترکیه‌ای گفت: «اخیرا فعالیت‌های قراضه به اوج خود رسیده بود. تا به‌ حال شاهد یک چنین سفارشات خرید گسترده‌ای در یک مدت کوتاهی نبوده‌ام. اما ترکیه بدون منابع دریای سیاه خود بوده است به همین دلیل می‌بایست این خلاء را به نوعی جبران کرد.»

وی تخمین زد که در سال های اخیر واردات دریای سیاه حدود ۵۰‌درصد از نیاز قراضه ترکیه را تشکیل داده است.

سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در مینی‌میل‌های روسیه منجر به جذابیت بیشتر قیمت‌ها‌ی آهن قراضه در داخل روسیه در طول امسال گردیده و میزان قراضه قابل دسترس از یاردهای صادرات دریای سیاه کاهش یافته است.

قیمت فروش قراضه آهن به ترکیه ظرف دو هفته گذشته تقریبا ۲۰‌دلار افزایش داشته است هر چند که نرخ کرایه حمل و نقل نیز رشد پیدا کرده است. به عنوان مثال نرخ حمل قراضه از روتردام به ترکیه تقریبا ۳۰‌دلار در تن است که حداکثر ۵‌دلار بالاتر از ساحل شرقی ایالات متحده به این کشور است.