گروه بورس‌فلزات- تجار و فعالان بازار تیرآهن به دلیل ترس از ارزانی تیرآهن از خرید امتناع می‌کنند. علی‌اکبر کریمی، مدیرعامل تعاونی آهن‌آلات واحد اصفهان با بیان مطلب فوق به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: به دلیل نزدیک‌ شدن به ماه مبارک رمضان و رکود خرید و فروش در این ماه و همچنین شایعه ورود تیرآهن به بازار، قیمت‌ها روزبه‌روز در‌حال کاهش است.

وی ادامه داد: هنگام افت قیمت‌ها مصرف‌کنندگان همه منتظر می‌مانند تا قیمت‌ها پایین‌تر بیاید و همین عدم خرید و فروش باعث می‌شود تا عرضه از میزان تقاضا بیشتر شده و در نتیجه قیمت‌ها روزبه‌روز افت پیدا کند.

مدیرعامل تعاونی آهن‌آلات واحد اصفهان اظهار داشت: روز یکشنبه در بورس‌فلزات تهران یک‌هزار و ۹۲۰ تن تیرآهن شرکت ذوب‌آهن با قیمت ۵/۷۶۰ تومان برای تحویل ۳۱/۶/۸۵ به صورت مچینگ مبادله شد.

وی افزود: این میزان تیرآهن قبلا به صورت سهمیه به تعاونی‌ها واگذار شده بود.

خبر عرضه ۱۹۲۰تن تیرآهن در روز یکشنبه در حالی از سوی مدیرعامل تعاونی‌ آهن‌آلات واحد اصفهان مطرح شد که مدیرعامل تعاونی آهن‌فروشان واحد مرکز، خبر از توقف سهمیه ۲۵درصد تیرآهن‌های شرکت تولیدی به تعاونی‌های مربوطه داده بود.

محمدصادق مقدم، مدیرعامل تعاونی آهن‌فروشان در گفت‌وگو با واحد مرکزی فارس، با اشاره به اینکه قیمت آهن در حال متعادل شدن است، اظهار داشت: قیمت بازار آهن به دلیل واردات و ثبت سفارش‌هایی که برای آهن صورت گرفته کاهش یافته است.

وی افزود: نزدیک شدن به ماه رمضان نیز در کاهش قیمت آهن موثر بوده است.

مقدم با بیان این مطلب که مقرر شده بود ۲۵‌درصد آهنی که به بورس می‌آید توسط وزارت بازرگانی و براساس سهمیه‌بندی به تعاونی‌های سراسر کشور داده شود و تعاونی‌ها آهن را با ارائه پروانه ساختمانی به مردم بدهند، گفت: این طرح تنها یک ماه اجرا شد و این مقدار آهن با قیمت بورس به مردم ارائه می‌شد.

مدیرعامل تعاونی آهن‌فروشان خاطرنشان کرد: وزارت بازرگانی در مرداد ماه حواله ۲‌هزار تن تیرآهن را در اختیار تعاونی آهن‌فروشان قرار داده است و بعد از آن آهنی به تعاونی اختصاص نیافت.

وی تاکید کرد: تمامی تیرآهن‌هایی که از طریق این طرح در اختیار تعاونی قرار داده شده در اختیار مردم قرار گرفته است.

منابع آگاه اعلام کردند تعاونی آهن‌آلات واحد مرکز ۱۷۰۰تن پیش‌ فاکتور برای انواع تیرآهن از ذوب آهن اصفهان دریافت کرده که تاکنون وجهی بابت تحویل کالا به حساب شرکت‌ واریز نکرده است.