گروه بورس فلزات - واردات انواع تیرآهن مشمول مقررات استاندارد اجباری است و گمرک نظرات مشروط موسسه استاندارد را در این خصوص نمی‌پذیرد. به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، معاون امور گمرکی گمرک ایران، به دنبال برخی انتقادات درخصوص ممانعت گمرک از ترخیص تیرآهن‌های وارداتی موجود در مبادی ورودی استان‌های مازندران و گیلان با اعلام مطلب فوق گفت: نظرات مشروط موسسه استاندارد مبنی بر استفاده مشروط از تیرآهن‌های وارداتی به منظور مصرف در پروژه‌های زیربنایی و عمرانی و به عنوان کالای خاص و به صورت نظارت شده مطابق با قانون برای گمرک قابل قبول نیست، چون براساس ردیف ۵ کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری که به تصویب شورای عالی استاندارد رسیده، اخذ گواهینامه انطباق از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای واردات انواع تیرآهن اجباری اعلام شده است.

محمدرضا نادری گفت: واردکنندگان تیرآهن در صورت ارائه گواهی از موسسه استاندارد به گمرک و با رعایت سایر قوانین مرتبط می‌توانند تیرآهن‌های وارداتی را از گمرک ترخیص نمایند.

وی افزود: در صورت عدم ارائه این گواهینامه، گمرک ایران طبق مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه اجرایی آن از ورود این کالاها به کشور جلوگیری به عمل می‌آورد.

نادری افزود: موسسه استاندارد در مکاتبات خود با گمرک ورود تیرآهن‌های وارداتی با مشخصات و استاندارد و ویژگی خاصی جهت مصرف در پروژه‌های زیربنایی و عمرانی و به عنوان کالای خاص و به صورت نظارت شده را بلامانع اعلام کرده است، اما از نظر گمرک این‌گونه اظهارات مشروط، درخصوص کالاهای مشمول استاندارد اجباری جایگاه قانونی ندارد و فقط می‌بایست در صورت بلامانع بودن، گواهی مربوطه توسط موسسه استاندارد صادر شود.

معاون امور گمرکی گمرک ایران افزود: نظر به اینکه باتوجه به مکاتبات صورت گرفته پروژه‌های زیربنایی و عمرانی به صورت عمومی یا خصوصی در نظرات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی مشخص نشده و همچنین بعد از واردات قطعی کالا عملا گمرک هیچ گونه نظارتی بر مصرف کالا نمی‌تواند داشته باشد، از این‌رو الزامی است، نظرات موسسه استاندارد به طور صریح و شفاف مبنی بر انطباق این کالاها با استانداردهای اجباری به گمرک اعلام گردد تا مجوز ترخیص صادر شود. نادری گفت: سیاست‌گذاری‌های مربوط به کالاهای مشمول استاندارد اجباری برعهده شورای‌عالی استاندارد است و گمرک در این خصوص فقط مجری مصوبات این شورا است و به وظایف قانونی خود عمل می‌نماید.