گروه بورس فلزات- قیمت کشف شده تیرآهن در بورس فلزات روز یکشنبه در مقایسه با قیمت‌های روز چهارشنبه حدود ۳۰۰ تا ۵۵۰ریال در هر کیلو کاهش نشان می‌دهد. کشف قیمت تیرآهن در تالار معاملات بورس فلزات تهران که روز گذشته انجام شد، نشان می‌‌دهد که اختلاف نرخ این کالا میان بورس و بازار در حال کاهش است.

دیروز میانگین قیمت کشف شده تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸ در بورس فلزات تهران کیلویی ۷۶۰۵ریال بود در حالی که این نرخ هم‌اکنون در بازار آزاد به کیلویی ۸۰۰تومان رسیده است.

این در شرایطی است که حدود یک‌ماه قبل هر کیلو تیرآهن ۵۸۲۰ریال در بورس فلزات قیمت داشت و اختلاف شدید آن با بازار آزاد باعث شده بود تا عده‌ای شدیدا به دنبال حواله‌های وزارت بازرگانی برای دریافت این کالا با نرخ ثابت از کارخانه‌ها باشند.

گویا آنها موفق شده‌اند در همان زمان سهمیه‌ای در حدود ۸هزار تن تیرآهن را با قیمت کیلویی ۵۸۰۰ریال دریافت کنند اما به‌رغم شعاری که داشتند، این میزان را با نرخ پایین در بازار عرضه نکردند و بالعکس با فروش این حجم تیرآهن با قیمت بالا سودهای سرشاری را عاید خود کردند. این ماجرا تا آنجا پیش رفت که دولت طی چند روز اخیر دستور لغو تحویل سهمیه آهن با قیمت ثابت به تعاونی‌ها را صادر کرد و از امروز سهمیه ۲۵درصدی تعاونی‌ها با نرخ شناور بورس فلزات به آنها تحویل می‌شود.

کشف قیمت نقدی و سلف تیرآهن در روز یکشنبه در حد ۷۶۰۵ریال نشان داد که بازار این کالا به سوی رقابت و تعادل در حرکت است و رشد قیمت این کالا و کاهش اختلاف نرخ آن با بازار آزاد عملا توجیه دریافت حواله‌ای تیرآهن را از بین برده است.

به نظر می‌رسد نرخ تیرآهن در بورس فلزات می‌خواهد با قیمت‌های‌ بازار آزاد می‌خواهد همخوانی پیدا کند. دست‌اندرکاران بازار می‌گویید پس از افزایش قیمت تیرآهن در بورس فلزات و کاهش ۱۰۰دلاری قیمت این کالا در دنیا هم‌اکنون نرخ تیرآهن در ایران با قیمت‌های جهانی تقریبا برابر است اما هنوز قیمت تیرآهن در بازار آزاد ایران از نرخ این کالا در دنیا بیشتر است.

به نظر می‌رسد کشف قیمت تیرآهن در بورس فلزات در روز یکشنبه بازار تیرآهن طی یکی دو روز آینده اصطلاحا گیج باشد. خصوصا اینکه نرخ نقدی تیرآهن در روز گذشته بازار این کالا را مردد کرد و احتمال می‌رود تا چند روز دیگر به خاطر افزایش حجم تقاضا برای این کالا یک افزایش قیمت را در مورد آن شاهد باشیم ولی فعالان بازار معتقدند این رشد موقتی خواهد بود و جنبه روانی خواهد داشت، چرا که در ماه رمضان بازار فولاد در رکود فرو خواهد رفت و تیرآهن کیلویی ۵۰۰ تا ۸۰۰ ریال افت قیمت‌ها را تجربه خواهد کرد. با این حال اقتصاددانان معتقدند پیش‌بینی قیمت‌ها همیشه درست از آب درنمی‌آید!