گروه بورس فلزات- شرکت نورد و لوله اهواز که از ابتدای فعالیت سازمان کارگزاران بورس فلزات تهران به عنوان شرکت تولیدکننده محصولات ورق و لوله در بورس فلزات تهران پذیرش شده، حضور کمرنگی در رینگ مبادلاتی این سازمان داشته اما روز گذشته اعلام این خبر از سوی شرکت که هر دوشنبه محصولات خود را در رینگ مبادلاتی عرضه خواهد کرد، ما را وادار کرد تا با مسوولان این شرکت به گفت‌وگو بنشینیم. متن زیر مشروح گفت‌وگو با نادر جلالی مدیر بازرگانی شرکت نورد و لوله اهواز است: چرا در طی این سال‌ها که حدود سه سال از فعالیت بورس فلزات می‌گذرد، حضور شما به اندازه حالا در رینگ مبادلاتی بورس فلزات تثبیت شده نبوده؟

شرکت نورد و لوله اهواز با ظرفیت اسمی ۶۰۰هزار تن در سال به عنوان اولین تولیدکننده کلاف ورق گرم در کشور است و به نظر ما حضور این شرکت در رینگ مبادلاتی تاکنون کمرنگ نبوده، بلکه براساس حجم تولید و مقدار تقاضا در بورس حضور داشتیم البته شاید حضورمان ثابت نبود که از این به بعد هر دوشنبه در رینگ مبادلاتی بورس فلزات تهران حضور خواهیم داشت. گرچه در آخرین حضورمان در مرداد ماه سال‌جاری ۱۲هزار و ۳۰۰ تن از محصولاتمان را فروختیم.

شرکت لوله و نورد اهواز با چه محصولی در رینگ مبادلاتی بورس فلزات تهران حاضر خواهد شد؟

با محصول ورق گرم که از ضخامت ۲ الی ۸ میلیمتر و عرض حداکثر ۶۰۰میلیمتر است در رینگ مبادلاتی حاضر می‌شویم که این محصول بیشتر برای تولیدکنندگان لوله و پروفیل کاربرد دارد، گرچه این شرکت تولیدکننده انواع لوله‌های آبرسانی سیاه و ورق گالوانیزه

نیز است.

میزان تولید شرکت نورد و لوله اهواز در سال ۱۳۸۴ چقدر بوده؟

در سال ۱۳۸۴ لوله و نورد اهواز موفق به تولید ۳۲۰هزار تن ورق کلاف و ۲۴هزار و ۶۰۰تن لوله سیاه و ۵هزار و ۲۸۰تن لوله گالوانیزه شد که با صادرات ۳۳هزار تن انواع محصولات به عنوان صادرکننده نمونه استان خوزستان مطرح شد و برنامه صادرات امسال نیز حدود یکصدهزار تن انواع محصولات است که امیدواریم با این کمبود مواداولیه این برنامه محق شود.

محصولات شرکت در کدام مناطق دنیا متقاضی دارد یا به عبارتی به کجا صادر می‌شود؟

محصولات شرکت نورد و لوله اهواز به امارت، ایتالیا، اسپانیا، پاکستان و عراق صادر می‌شود.

در صحبت‌هایتان اشاره به کمبود مواداولیه در سال‌جاری داشتید، علت کمبود مواداولیه شرکت نورد و لوله اهواز در سال‌جاری

چه بوده؟

علت کمبود مواداولیه شرکت ما این است که تنها تولیدکننده مواداولیه شرکت‌های فولادی، شرکت فولاد خوزستان است که با توجه به اینکه متقاضیان زیادی برای محصولات این شرکت وجود دارد، فولاد خوزستان مجبور به سهمیه‌بندی محصولات خود شده، بنابراین تنها ۵۰درصد ظرفیت اسمی تولید شرکت نورد و لوله اهواز مواداولیه دریافت می‌کنیم که مابقی آن باید به صورت واردات انجام شود که بیشتر اوقات به‌دلیل رشد قیمت‌های جهانی صرفه اقتصادی ندارد.