گروه بورس فلزات - قیمت انواع فولاد در مبادلات هفته گذشته بورس فلزات تهران نسبت به هفته قبل از آن ثابت بود. به گزارش خبرنگار دنیای اقتصاد قیمت انواع فولاد در بورس فلزات تهران ثابت بود، اما نرخ مس در مبادلات هفته گذشته با کاهش مواجه شد.

بنابراین گزارش تیرآهن ۱۴ محصول گروه ملی فولاد در مبادلات هفته گذشته با نرخ کیلویی ۶هزار و ۸۰۰ریال به فروش رسید نرخ مبادله این فلز در هفته قبل از آن هم همین رقم بود.

بر اساس این گزارش قیمت محصولات میلگرد شرکت گروه ملی فولاد هم در مبادلات هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل تغییری نداشت و با نرخ هر تن ۶هزار ریال مبادله شد.

بر این اساس در محصولات عرضه شده از سوی ذوب‌آهن اصفهان اندکی نوسان قیمت وجود داشت.

محصول سبد تیرآهنی ۱۴، ۱۶، ۱۸ این شرکت در مبادلات هفته گذشته کیلویی ۷هزار و ۴۵۱ریال شد در حالی که نرخ این محصول در مبادلات هفته قبل ۷هزار و ۴۰۰ریال بود.

اما محصولات میلگرد این شرکت با کاهش مواجه شد به عنوان مثال محصول میلگرد ۲۰، ۱۸، ۱۶-۳ A که با نرخ ۶هزار و ۲۵۰ریال در مبادلات روز یکشنبه ششم خردادماه به فروش رسید در مبادلات چهارشنبه دوم خردادماه با نرخ ۶هزار و ۳۵۰ریال مبادله که حاکی از افت ۱۰۰ریالی این محصول در هر کیلو است.

تولیدکنندگان دیگر هم مانند فولاد خراسان که این هفته محصول میلگرد خود را با نرخ ۶هزار و ۳۰۰ریال فروختند. در تاریخ دوم خردادماه نیز با همین رقم وارد رینگ مبادلاتی بورس فلزات شده و مورد مبادله قرار گرفتند.

محصولات فولاد آذربایجان هم که در مبادلات ششم خردادماه با نرخ ۶هزار و ۳۰۰ریال به فروش رسیدند در مبادلات هفته قبل از آن مبادله نشده بودند.

این گزارش می‌افزاید: در گروه محصولات ورق، فولاد مبارکه قیمت محصولات خود را تغییری نداد گرچه به گفته متقاضیان حجم عرضه این محصول در هفته‌ای که گذشت، کم بود.

اما نرخ ورق گرم A مبارکه کیلویی ۶هزار و ۵۰۴ریال، ورق گرم B مبارکه ۶هزار و ۱۱۰ریال، ورق گرم C مبارکه ۶هزار و ۱۲۰ریال، ورق گرم D مبارکه کیلویی ۶هزار و ۴۰۰ریال شد و ورق سرد B این شرکت هم با نرخ ۶هزار و ۳۵۰ریال به فروش رسید.

این گزارش همچنین حاکی است در هفته‌ای که گذشت جای محصولات ورق نورد و لوله اهواز خالی بود و این شرکت محصولی را در رینگ مبادلاتی بورس فلزات تهران عرضه نکرد.

بنابراین گزارش در گروه آلومینیوم هم طبق روال هفته گذشته محصولات آلومینیوم ایران با عرضه بسیار محدود در رینگ مبادلاتی بورس فلزات تهران حاضر شد و متقاضی آنچنانی نداشت و محصولات المهدی هم مانند محصولات آلومینیوم ایران نتوانستند آن طور که باید متقاضی جلب کنند.

مدیرعامل المهدی در گفت‌و‌گو با دنیای اقتصاد رکود مبادلات در بورس فلزات تهران را به دلیل واردات بی‌رویه انواع آلومینیوم در بازار دانسته بود اما آلومینیوم ایران ضمن رد این خبر المهدی رکود در مبادلات را بی‌اساس دانسته و گفته بود وضعیت مبادلات بسیار هم خوب است و ما توان کنترل واردات را از طریق نظارت بر قیمت‌های محصولاتمان داریم.

اما اظهار وضعیت رونق در مبادلات از سوی ایرالکو به دلیل عرضه سهام آن در بورس اوراق‌بهادار عجیب هم نیست چرا که اظهارنظر مدیران این شرکت در مورد قیمت این محصول و وضعیت مبادلات تاثیر مستقیمی بر نرخ‌گذاری سهام این شرکت دارد.

در گروه محصولات مسی هم برخلاف پیش‌بینی رشد قیمت آن در مبادلات هفته گذشته با افت قیمت مواجه شد و این افت قیمت تا پایان هفته هم ادامه یافت اما در روز بیست و نهم می مطابق با سه‌شنبه هشتم خرداد قیمت مس در بورس فلزات لندن ۲۱۸دلار در هر تن افزایش پیدا کرد که مطمئنا در مبادلات هفته آتی در بورس فلزات تهران بی‌تاثیر نیست.