بزرگ‌ترین تولید‌کننده مس جهان در خطر اعتصاب کارگرانش قراردارد. به گزارش موج، کارگران معدن اسکوندیدا که توسط بزرگ‌ترین تولید کننده مس جهان، شرکت BHP Billiton شیلی اداره می‌شود، بعد از شکست مذاکرات با شرکت مزبور جهت افزایش دستمزد ماهانه خود، تهدید کردند هفته آینده دست به اعتصاب خواهند زد و دست از کار می‌کشند.

اتحادیه کارگران این شرکت که نماینده ۲هزار نفر است، اعلام کرد: اگر مدیریت پیشنهاد جدیدی نزدیک به خواسته کارگران نداشته باشد، کارگران اعتصاب خود را از روز دوشنبه آغاز خواهند کرد.‌

شرکت در آخرین یشنهاد خود در روز چهارشنبه با ۳درصد افزایش حقوق ماهانه کارگران و ۱۵‌هزار دلار پاداش برای هر معدن چی موافقت کرد اما اتحادیه کارگران این پیشنهاد را یک توهین خواند و آن را رد کرد.

از آنجا‌یی که قیمت مس نسبت به ۳ سال گذشته چهار برابر شده است، کارگران معدن خواهان ۱۳درصد افزایش حقوق ماهانه و ۳۰‌هزار دلار پاداش هستند.

معدن اسکوندیدا در صحرای آتاکامای در شمال شیلی واقع شده است، این معدن ۸درصد از مس جهان را تولید می‌کند و بزرگ‌ترین خریداران و مشتریان آن کشورهای ژاپن، آلمان، کانادا، چین، سوئد، برزیل، کره‌جنوبی و فرانسه هستند.

اوجگیری دوباره قیمت‌های مس

صبح جمعه قیمت مس در معاملات اولیه بورس فلزات لندن به‌رغم کاهش حجم معاملات مجددا اندکی رشد پیدا کرد. البته عصر پنج‌شنبه قیمت این فلز سرخ به‌دنبال افزایش‌های غیرمنتظره نرخ بهره در سرتاسر اروپا سقوط پیدا کرده بود.

به گزارش سیمافلز، در معاملات تحویل سه ماهه قیمت این فلز در ساعت هشت و پنجاه و پنج دقیقه به وقت لندن به ۷۶۷۰-۷۶۵۰‌دلار رسید در حالیکه عصر پنج‌شنبه این رقم با یک کاهش ۴۰۰‌دلاری نسبت به ظهر همان روز به کمتر از ۷۴۹۰‌دلار سقوط پیدا کرده بود.

پس از آنکه بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان هر دو در تلاش برای مهار تورم، نرخ‌های بهره خود را حدود ۲۵درصد افزایش دادند و موجب تشدید نگرانی در خصوص رکود اقتصاد عمومی‌شدند، سرمایه‌گذاران به سرعت تمام ذخایر خود را به فروش رساندند. اما این سقوط موجب ایجاد فرصت‌های شیرین برای تجار شده و علاوه بر مس قیمت سایر فلزات پایه را نیز به‌دنبال خود بالا برده است.آلومینیوم در قراردادهای سه ماهه اندکی بهبود پیدا کرد و ساعت ۹ صبح به وقت لندن به قیمت ۲۵۱۹-۵/ ۲۵۱۰‌دلار مبادله شود. این رقم در عصر روز قبل ۲۴۹۹‌دلار بود.به همین ترتیب، قیمت روی به سطح ۳۴۰۰‌دلار اوج گرفت، ضمن اینکه روز قبل حدود ۳۳۲۰‌دلار بود. این فلز برای تحویل سه ماهه در ساعت ۹ صبح به قیمت ۳۳۹۰-۳۳۶۰‌دلار معامله شد.صبح جمعه قیمت قلع تقویت بیشتری یافت و در معاملات سه ماهه نسبت به عصر پنج‌شنبه از ۸۲۰۰‌دلار به ۸۳۲۵-۸۲۱۰‌دلار رسید.سرب، تغییر چندانی نداشت و صبح جمعه در قراردادهای سه ماهه به ترتیب ۱۱۱۷-۱۱۱۰‌دلار مبادله شد. البته این رقم در عصر روز قبل نیز ۱۱۱۷‌دلار بود.اما نیکل روند معکوسی به خود گرفت و در قراردادهای سه ماهه در ساعت ۹ صبح جمعه به قیمت ۲۴۴۰۰-۲۴۳۰۰‌دلار معامله شد. البته این رقم در عصر پنج‌شنبه ۲۴۴۰۰‌دلار بود.