قیمت مس با توجه به نگرانی پیرامون وقفه در عملیات معدن مس اسکوندیدای شیلی و با مخاطره افتادن عرضه جهانی بالا رفت. به گزارش روابط‌عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران به نقل از بلومبرگ، در تاریخ ۲۸ جولای بیش از نیمی از کارگران رای به توقف کار در معدن اسکوندیدا که تحت نظر BHP بیلیتون اداره می‌شود، دادند. پدرو مارین، سخنگوی کارگران اتحادیه شماره یک اسکوندیدا گفت: کارگران خواهان افزایش دستمزد تا ۱۳درصد بالای نرخ تورم شده‌اند، اما مدیریت با ۵/۱‌درصد آن موافقت کرده است.Cai Luoy تحلیلگر فلزات در شرکت چینی International Futurs طی تماس تلفنی شانگهای گفت: با توجه به اختلاف شدید بین مدیریت و کارگران، اعتصاب اجتنابناپذیر به‌نظر می‌رسد.مس برای تحویل سه ماهه با ۱۳۳‌دلار یا ۵/۱‌درصد افزایش به ۷۸۰۳‌دلار هر تن رسید.

این فلز در ساعت ۸:۲۴ قبل از ظهر به وقت لندن به قیمت ۷۷۹۰‌دلار معامله شد. فلز مس در ۶ روز گذشته ۷/۱۰‌درصد ازدیاد قیمت داشته است.

در مرکز مبادله شانگهای این فلز برای تحویل در ماه اکتبر با ۲۵۳۰یوآن ۹/۳‌درصد افزایش، روی قیمت ۶۷۶۴۰یوآن (۸۴۹۱‌دلار) در هر تن ایستاد. افزایش قبلی این فلز در طی روز حداکثر ۴‌درصد بوده است.

مس برای تحویل فوری در Changjiang بزرگترین بازار فروش فوری شانگهای ۷/۴‌درصد افزایش داشت و به ۶۷۷۸۰یوآن در هر تن رسید.

مصرف‌کنندگان چینی باید ۱۷‌درصد مالیات ارزش افزوده، ۲‌درصد مالیات واردات، بیمه و هزینه حمل برای مس وارداتی بپردازند.اسکوندیدا در سال گذشته ۵/۸‌درصد مس جهان را تامین کرد.BHP بیلیتون ۵/۵۷‌درصد، گروه ریوتینتو ۳۰‌درصد و شرکت میتسوبیشی ۱۰‌درصد از این شرکت را در تملک خود دارند و بقیه آن در تملک شرکت Internanional Finance است.

کمبود عرضه

بر اساس گفته UBS AG بزرگترین بانک اروپایی (از نظر عایدی)، در ۲۷ جولای، امسال تقاضا حدود ۲۰۰ هزار تن بر تولید پیشی خواهد داشت و نسبت به پارسال بدون تغییر خواهد ماند. به گفته این بانک، کمبود از سال ۲۰۰۳ وجود داشته و قیمت این فلز که در ساخت لوله وسیم استفاده می‌شود، در طی سال گذشته دو برابر شده است.

بر اساس اطلاعات گردآوری شده توسط بلومبرگ، ذخیره تحت نظارت مراکز لندن، شانگهای و نیویورک در طی ۷ ماه گذشته ۷/۴‌درصد افت کرده و در این ماه به ۱۵۵۳۵۰تن رسیده است.Li Rong تحلیلگر فلزات در شرکت Great Wall Futures از شانگهای طی تماس تلفنی گفت: اعتصاب بلندمدت احتمالا بر تولید مس پالایش شده اثر می‌گذارد و باعث بدتر شدن وضع عرضه در مس خواهد شد.

ذخیره نظارت شده مرکز مبادله در شانگهای در هفته گذشته به پایین‌ترین حد خود در طی هشت هفته رسیده است.

مس برای تحویل در ماه سپتامبر ۱/۴ نسبت یا ۲/۱‌درصد افزایش داشت و به ۵۹/۳‌دلار هر پوند در مرکز مبادله نیویورک Comex رسید. این فلز ۵۸/۳‌دلار در هر پوند در ساعت ۸:۲۷ قبل از ظهر به وقت لندن معامله شد.