گروه بورس- علیرضا باغانی: عرضه سهام مدیریتی فولاد کاویان در روز چهارشنبه موجب ایجاد رقابتی سنگین بر سر خرید سهام عمده شرکت مزبور شد. پس از عرضه ۷۳درصد از سهام شرکت فولاد کاویان در روز گذشته دو خریدار جدی برای این حجم از سهام با یکدیگر به رقابت پرداختند.

بر این اساس، بهای هر سهم بلوک ۷۳درصدی «فوکا» در ساعت ۲۵/۱۲ظهر چهارشنبه به ۶هزار و ۴۶۰ریال رسید. رقابت تا دقایق پایانی معاملات موجب شد که ادامه رقابت به روز معاملاتی بعدی موکول شود، با این تفاوت که رقابت بر سر خرید این میزان سهام روز شنبه با قیمت ۶هزار و ۴۶۰ریال آغاز خواهد شد.

علی صحرایی ناظر معاملات درباره این معامله بلوکی گفت که رقابت بر سر واگذاری ۷۳درصد از سهام فولاد کاویان به منظور شفافیت بیشتر در ساعت ۲۵/۱۲ دقیقه متوقف و به روز شنبه موکول شده است.

از رسول دانیال‌زاده، مالک فولاد گیلان و بنیاد مستضعفان به عنوان دو رقیب معامله بزرگ فولاد کاویان یاد می‌شود.

همچنین ناظر معاملات روز گذشته اعلام کرد که معامله بلوکی چند روز گذشته سیمان داراب نیز قطعی شده است. به گفته وی، در پی این معامله، ۱۹درصد از سهام سیمان داراب معادل بیش از ۴۷میلیون سهم با قیمت پایه هر سهم ۳۵۸۲ریال از سوی سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از «ایمیدرو» به سرمایه‌گذاری سپه فروخته شد.

ارزش این معامله بیش از ۱۶میلیارد تومان برآورد می‌شود.

در روز چهارشنبه، شرکت بورس که از روز سه‌شنبه عملیات بازار را بر عهده گرفته است، به روند توقف نمادهای معاملاتی ادامه داد.

در این روز معاملاتی نماد شرکت‌های مس ایران، بین‌المللی توسعه ساختمان، تولید محور خودرو، سرمایه‌گذاری سایپا و پتروشیمی فارابی به منظور تعدیل مثبت یا منفی EPS ویا اعلام EPS سال آینده متوقف شدند.

از سویی دیگر دیروز نماد شرکت‌های فولاد کاویان، شیشه همدان، کنتورسازی ایران، ایران‌دارو، گروه صنعتی سپاهان، داروسازی ابوریحان و سیمان غرب بازگشایی شدند.

بازگشایی نماد سرمایه‌گذاری سپه نیز دیروز با آغاز عملیات بازارگردانی همراه بود. کارگزار بازارساز این نماد کارگزاری بانک سپه و سرمایه‌گذار بازارساز آن هم بانک سپه اعلام شده است.

روز گذشته باز هم نمادهای گروه خودرویی مورد توجه معامله‌گران قرار گرفتند به طوری که با بیش از ۱۱میلیون معامله برای بار دیگر توانستند ضمن تثبیت شاخص کل بورس، ‌عنوان پرمعامله‌ترین نمادها را نیز از آن خود کنند.

از دیدگاه کارشناسان بازار ریسک پایین نمادهای خودرویی و افزایش احتمال تعرفه خودروهای سنگین از دلایل عمده توجه معامله‌گران به نمادهای خودرویی از جمله خودروسازان سنگین به شمار می‌رود.

افزایش سرمایه ۳۰۰درصدی ابوریحان

گفته‌های بازار: در بازار شایع شده که داروسازی ابوریحان گزارش توجیهی افزایش سرمایه خود را به بورس ارائه کرده است.در این گزارش «دابور» خواسته سرمایه‌اش بیش از ۳۰۰درصد افزایش پیدا کند.

شنیده‌های ما:‌ شنیده‌های ما حاکی است که این گزارش چندروزی است که به بورس فرستاده شده است.

براین اساس، سرمایه داروسازی ابوریحان از ۳میلیارد به ۵/۹میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد.این افزایش سرمایه به منظور تامین منابع مالی طرح توسعه و دیگر نیاز‌های مالی شرکت صورت خواهد گرفت.

افزایش سرمایه ۳۰۰درصدی «دابور» قرار است از محل سود انباشته، آورده سهامداران و تسهیلات بانکی تامین شود.