گروه بورس- تحولات مربوط به افزایش قیمت‌های جهانی فلزات پس از پایان ژانویه، صف‌های خرید را به نمادهای فعال در صنایع فولاد باز گرداند. تا جایی که فولاد مبارکه اصفهان و مس ایران با صف خرید مواجه شده و حتی نمادی همچون باما پس از تجربه مدت‌ها صف فروش دیروز متعادل شد و در سطح ۵/۱میلیون سهم نیز مورد معامله قرار گرفت.

در بازار روز چهارشنبه نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، سرمایه‌گذاری بوعلی، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه و نوسازی و ساختمان تهران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بازگشایی شدند که نماد «وبیمه» شاهد آغاز عملیات بازارسازی بود.

در بازار روز چهارشنبه همچنین نماد شرکت‌های ایتالران، بین‌المللی محصولات پارس، پارس سرام و سامان گستر اصفهان جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه متوقف شدند.

موافقت بورس با افزایش سرمایه ۳۸درصدی «سایپا»

گفته‌های بازار: برخی از معامله‌گران بازار می‌گویند سایپا که مجوز افزایش سرمایه ۳۸درصدی خود را از بورس دریافت کرده است، پیش از این قرار بود سرمایه خود را ۵۰درصد افزایش دهد، اما به دلیل عدم موافقت بورس بخشی از سود سهامداران نزد این شرکت باقی ماند چرا که این افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران انجام شده است.

شنید‌ه‌های ما: در تماس تلفنی خبرنگار ما با اداره سهام گروه سایپا عنوان شد که این شرکت از ۵۰درصد افزایش سرمایه‌ای که در مجمع عمومی تصویب شده، تاکنون توانسته مجوز ۹/۳۷درصد آن را از سازمان بورس کسب کند. در ادامه توضیحات شرکت سایپا به خبرنگار ما آمده است: قرار شد که افزایش سرمایه سایپا از محل مطالبات حال شده سهامداران تامین شود که در همین راستا بخشی از سود (۶۲تومان) میان سهامداران ‌تقسیم شد و مابقی نزد شرکت باقی ماند تا مجوز نهایی برای افزایش سرمایه از سوی بورس اخذ شود. سازمان بورس هم با ۹/۳۷درصد از افزایش سرمایه ۵۰درصدی سایپا موافقت کرد که این تصمیم عملی شد. مابقی رقم سودی که قرار بود به حساب افزایش سرمایه برسد یعنی حدود ۱۲تومان در حساب انباشته شرکت باقی می‌ماند تا هیات‌مدیره تصمیم جدیدی درخصوص افزایش سرمایه بگیرد.

شرکت درخصوص زمان نهایی اخذ تصمیم برای مابقی افزایش سرمایه نیز تاکید کرده، تصمیم نهایی برای افزایش سرمایه بر عهده هیات‌مدیره است. اگر هیات‌مدیره شرکت تصمیم بر افزایش سرمایه بگیرد رقمی که نزد شرکت است به حساب افزایش سرمایه منظور می‌شود ولی چنانچه قرار باشد تامین منابع شرکت از محل‌هایی چون اخذ وام یا... باشد، این رقم (۱۲تومان) در مجمع سال آینده میان سهامداران شرکت تقسیم می‌شود.

شرکت در عین حال آورده است: سایپا طرح‌های توسعه زیادی در دست دارد که برای نهایی شدن آن نیاز به منابع جدید دارد که یا از طریق وام یا از طریق منابع خود یا درنهایت از طریق افزایش سرمایه تامین خواهد شد.

«کچاد» از بابت گندله تعدیلی ندارد

گفته‌های بازار: انتشار گزارش ۹ماهه چادرملو و اعلام فروش هزار و ۶۵تن گندله موجب بروز شایعات مربوط به تعدیل مثبت پیش‌بینی سود این شرکت شده است.

در این گزارش مبلغ فروش ۲۵۰میلیون تومان و تناژ فروش هم هزار و ۶۵تن عنوان شده که حاصل تقسیم این دو عدد نشان می‌دهد که قیمت فروش هر تن گندله بیش از ۲۰۰هزار تومان بوده است، در حالی که «کچاد» در بودجه قیمت فروش هر تن گندله را ۱۳۰هزار تومان پیش‌بینی کرده بوده است.

شنیده‌های ما: اما در ظاهر قیمت فروش هر تن گندله ۱۳۰هزار تومان بوده و از این بابت چادرملو تعدیلی ندارد.

EPS مس تعدیل می‌شود

گفته‌های بازار: افزایش قیمت جهانی مس بار دیگر موجی از شایعات در رابطه با تعدیل مثبت EPS «فملی» را در بازار به وجود آورده است.

در این باره گفته می‌شود که پیش‌بینی سود مس با ادامه افزایش قیمت‌های جهانی به ۱۷۰تومان نیز خواهد رسید.

قیمت جهانی مس در روز چهارشنبه به بیش از ۷۳۰۰دلار رسید.

شنیده‌های ما: منابع خبری گزارش می‌دهند که مس به طور قطع تا پایان سال تعدیل مثبت ‌دارد، اما هنوز میزان این تعدیل قطعی نشده و در حال حاضر تعدیل خاصی بر روی EPS لحاظ نشده است. شاید زمان تعدیل EPS مس پایان سال ۸۶ باشد.