گروه بورس- هدیه لطفی: به منظور آشنایی علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بورس، این ستون به صورت روزانه مفاهیم اولیه و ابتدایی بازار سهام، که در قالب پرسش مطرح هستند، به صورت اختصار تشریح می‌کند. این مطلب برگرفته از سایت «مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی» و نوشته‌های دکتر ابوالفضل شهرآبادی است. شرایط پذیرش سهام شرکت‌ها در سازمان بورس اوراق‌بهادار چیست؟

به طور کلی شرکت‌های سهامی به دو نوع سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شوند که تنها شرکت‌های سهامی عام که در ایران به ثبت رسیده باشند، حق ورود و پذیرش در سازمان بورس و اوراق‌بهادار را دارند. برخی از شرایط پذیرش شرکت‌ها به شرح زیر است: حداقل سرمایه این شرکت‌ها باید ۵میلیارد ریال باشد که کمترین زمان بهره‌برداری از آنها ۳سال در نظر گرفته می‌شود.

میزان سهام در اختیار سهامداران عمده باید طوری باشد که بیشتر از ۹۰درصد سهام شرکت در اختیار کمتر از ۱۰سهامدار نباشد. این به صورتی است که شرکت در آخرین سال مالی سودآور بوده و امکان تداوم سودآوری آن در آینده وجود داشته باشد که سودآوری آنها ۳سال پیاپی در نظر گرفته می‌شود.

کمترین زمان ارائه گزارش‌های حسابرسی توسط حسابرسان مستقل، یک دوره مالی پیش از پذیرش شرکت باشد، که حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌ها نباید از ۲۰درصد کمتر باشد یا به تشخیص هیات پذیرش از حد مطلوب برخوردار باشد و اساسنامه شرکت باید طوری تنظیم شده باشد که حقوق سهامداران جزء در آن محفوظ باشد.

شرکت‌ها پس از پذیرفته شدن باید برخی از ویژگی‌ها از قبیل زیان‌دهی، عدم رعایت سیاست افشای اطلاعات مطلوب، نبودن میزان فعالیت و حجم دادوستد و گردش سهام را حفظ نمایند، در غیر این صورت، نام آنها از تابلو بورس اوراق‌بهادار حذف می‌شود.