گروه بورس- سیمان شمال پیش‌بینی درآمد هر سهم امسال را با سرمایه جدید اعلام کرد. براساس گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، سیمان شمال درآمد هر سهم امسال را با ۲۷۵میلیارد و ۶۵۹میلیون ریال سرمایه به طور خالص مبلغ ۴۱۰ریال پیش‌بینی کرده است. سیمان شمال توانست طی ۶ ماه منتهی به شهریورماه با تحقق ۳۳۰ریال سود به ازای هر سهم معادل ۸۰درصد از پیش‌بینی سود هر سهم را پوشش دهد.

این در حالی است که طی ۶ ماه نخست امسال درآمد حاصل از فروش سیمان شمال با ۱۶درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل مواجه شده بود که این مبلغ ۴۹درصد بودجه شرکت را محقق کرد.

پیش‌بینی عملکرد سیمان شمال برای سال مالی ۸۶ در مقایسه با عملکرد واقعی سال مالی قبل به ترتیب فروش ۱۵درصد کاهش، بهای تمام شده کالای فروش رفته ۱۹درصد افزایش، سود عملیاتی ۵۳درصد کاهش و سود پس از کسر مالیات ۸۹درصد کاهش نشان می‌دهد. شرکت دلایل تغییرات را کاهش مقدار تولید و فروش به دلیل توقف کوره به مدت ۶ ماه در سال ۸۶ به منظور تعویض آن و راه‌اندازی طرح افزایش ظرفیت، عدم افزایش نرخ فروش به رغم افزایش بهای تمام شده و هزینه‌های عملیاتی و عدم وجود درآمد غیر عملیاتی قابل توجه در مقایسه با سال قبل اعلام کرده است.همچنین خالص درآمد (هزینه)های متفرقه سال مالی ۸۶ عمدتا شامل سود سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و فروش دارایی ثابت و ضایعات حاصل از پروژه (آهن‌آلات) است. همچنین سیمان شمال اعلام کرده است؛ طرح افزایش ظرفیت سیمان خاکستری از ۲۲۰۰ به ۴۰۰۰ تن کلینکر در روز با برآورد سرمایه‌گذاری بالغ بر ۹۰۷میلیارد و ۷۵۴میلیون ریال را در دست اجرا دارد و در این رابطه تاکنون مبلغ ۸۶۰میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده است که با توجه به ۹۷درصد پیشرفت فیزیکی طرح مذکور برآورد می‌شود. این طرح در بهمن‌ماه ۸۶ (پس از ۶ ماه توقف ناشی از اجرای طرح) به بهره‌برداری برسد. همچنین اثر طرح مذکور بر درآمد هر سهم شرکت مبلغ ۲۳۵ریال برآورد شده است. مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت در ۶ آذرماه ۸۶ برگزار شده است و افزایش سرمایه از مبلغ ۱۸۳میلیارد و ۷۷۲میلیون ریال به مبلغ ۲۷۶میلیارد و ۶۵۹میلیون ریال (معادل ۵۰درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را تصویب کرد.شرکت پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی ۸۶ را با سرمایه ۱۸۳۷۷۲میلیون ریال در ۲۳ آبان مبلغ ۶۱۶ریال اعلام کرده بود که دلیل تغییر را افزایش سرمایه به شرح بند (۵) اعلام کرده است.شرکت در تاریخ ۸ آبان اعلام کرده بود؛ «تولید کوره واحد سیمان خاکستری از دوم مردادماه جهت تعویض آن و راه‌اندازی طرح افزایش ظرفیت متوقف شده که در بهمن‌ماه سال ۸۶ به بهره‌برداری خواهد رسید با توجه به اینکه مدت زمان بیشتر توقف (تولید) در نیمه دوم سال مالی (جاری) خواهد بود، لذا ناهماهنگی در ترکیب بودجه ارسالی به دلیل فوق‌الذکر است.هیات‌مدیره سیمان شمال در نظر دارد برای سال ۸۶ به ازای هر سهم مبلغ ۳۳۰ریال جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سالانه پیشنهاد کند.