گروه بورس- همایون دارابی: بازار دادوستد سهام روز گذشته نیز شاهد تاثیرپذیری شاخص از نمادهای عمده مشمول ضوابط رفع گره‌های معاملاتی بود هر چند که در سوی دیگر در بازارهای جهانی آغاز هفته، توام با رشد قیمت‌ها بود.

در بازار دیروز معامله گران در تحولات کلان بحث‌های مربوط به کسری بودجه متعاقب افت شدید بهای نفت را دنبال کردند که در این میان سخنان دکتر احمدی نژاد رییس‌جمهوری در مورد امکان اداره کشور با نفت هشت تا پنج‌دلار و واکنش‌های مطرح شده در مورد آن از اهمیت برخوردار است. با توجه به افت شدید بهای نفت اکثر کارشناسان در شرایطی که کشوررفته رفته فضای پررنگ‌تری از رقابت‌های سیاسی را جهت انتخابات ریاست جمهوری شاهد است، با دقت روند تحولات در این بخش را دنبال می‌کنند.

در همین حال مباحث مربوط به کسری بودجه با خود بحث‌های مربوط به رشد نقدینگی و تنظیم وضعیت پولی کشور را به همراه آورده است که در این فضا جلسه رییس کل بانک مرکزی با بانک‌های خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار است. تاکید دکتر بهمنی به لزوم یکسان سازی نرخ سپرده‌ها در بانک‌های خصوصی و دولتی در شرایطی که بانک‌های خصوصی توانسته‌اند میزان قابل ملاحظه‌ای از سپرده‌ها را به سوی خود جلب کنند نظر کارشناسان را جلب کرده است. این امر در شرایطی رخ می‌دهد که بانک‌های دولتی در شرایطی که فشار درخواست‌های دولتی را برای پرداخت وام تجربه می‌کنند، در قالب سیاست‌های تدوین شده بسته نظارتی بانک مرکزی از نظر تامین منابع و از طریق فروش دارایی شرایط مطلوبی را تجربه نکرده‌اند.

رکود در بخش املاک و مستغلات که فروش املاک مازاد بانک‌ها را با مشکل مواجه ساخته است در کنار عدم موافقت با بحث برداشت ۱۵‌میلیارد‌دلاری از صندوق ذخیره ارزی برای افزایش سرمایه و پرداخت دیون دولت به بانک‌ها و همچنین بحث مقررات سخت گیرانه در خلق پول (از طریق انتشار چک پول‌ها)موجب شده است بانک‌های دولتی بیش از پیش با مشکل تامین منابع مواجه باشند که در این میان تلاش برای ایجاد فرصت برابر در جذب سپرده‌ها نخستین راهکار در کاهش این مشکلات به شمار می‌رود.

در بازار سرمایه دیروز کارشناسان با نخستین جلسه مطبوعاتی دکتر قالیباف مدیرعامل جدید شرکت بورس مواجه بودند. این مصاحبه توانست بازار سرمایه را در جریان اندیشه‌ها و برنامه‌های اولیه مدیرعامل جدید شرکت بورس قرار دهد.

در همین شرایط البته بازار سرمایه با شایعاتی در مورد احتمال تزریق ۲۰۰تا ۳۰۰میلیارد تومان نقدینگی به شرکت‌های

سرمایه‌گذاری نیز مواجه است که در این مورد البته باید به انتظار خبرهای رسمی ماند. از سویی انجام برخی از هماهنگی‌های شکننده دیروز موجب شد تا برخی از سهامداران عمده از میزان سهامی که راهی صف‌های فروش می‌کنند بکاهند، هر چند که تجربه بازار در این موارد توام با موفقیت نبوده است.

در این میان البته امید نخست بازار دستیابی به قیمت‌های تعادلی در نمادهایی با مازاد عرضه از طریق اجرای ضوابط رفع گره‌های معاملاتی است که در این بخش هر چند بازار در حال تجربه افت شاخص است، اما در نهایت می‌تواند این امیدواری را ایجاد کند که در میان‌مدت از فشار عرضه‌ها بکاهد و بازار تعادلی هر چند موقتی را تجربه کنند.

در بازار دیروز معامله گران همزمان با آغاز بازار سهام در تهران، بهبود نسبی قیمت‌ها در بازگشایی بازارهای جهانی را تجربه کردند. بهای نفت اندکی بهبود یافته و فلزات در معاملات تک محموله‌ای و خارج از بورس لندن رشد تا ۶درصد را نیز تجربه کردند، هر چند که این رشد نمی‌تواند تمام نگرانی موجود را رفع کند، اما برای کوتاه مدت می‌تواند اندکی از شبح افت بیشتر بکاهد. در بازارهای جهانی البته کارشناسان شاهد سیاست‌های تا حدودی منطقی از سوی ایالات متحده هستند هر چند که در این بخش نیز نمی توان به تداوم استقبال معامله‌گران از سیاست‌های اعلام شده اوباما خیلی خوشبین بود.

در معاملات دیروز در گروه فلزی معامله گران در نماد فولاد خوزستان راه‌اندازی خط جدید آهن اسفنجی این شرکت را شاهد بودند. دکتر احمدی نژاد دیروز این خط را که ظرفیت فولاد خوزستان را به ۴/۳میلیون تن آهن اسفنجی در سال می‌رساند، افتتاح کرد. در حال حاضر البته گروه فولادی تحت تاثیر تصمیم کمیسیون ماده یک در مورد عدم افزایش تعرفه واردات محصولات فولادی هستند.

در گروه شرکت‌های هلدینگی معامله‌گران در شرایطی تداوم صف فروش را برای نماد غدیر شاهد بودند که مدیران این شرکت در آخرین مجمع شرکت از حل مشکل مالکیت این شرکت در واحد‌های پتروشیمی زاگرس و مارون خبر داده بودند.

در گروه غذایی نمادهای صنعتی بهشهر و مارگارین در گروه تولید کنندگان روغن و قند لرستان در گروه قندی بازگشایی شدند که کاهش پیش بینی سود سال آینده شرکت صنعتی بهشهر و مشکلات صنعت قند افت این نمادها را رقم زد به گونه‌ای که قند لرستان با ۷۲درصد و صنعتی بهشهر با ۱۳درصد افت مواجه شدند.

در مجموع بازار دیروز سهام بازاری ضعیف و شاهد افت ۶۳واحدی شاخص کل بود. حجم معاملات نیز دیروز بسیار اندک و در حد ۹/۲میلیارد تومان بود که حکایت از بی انگیزگی معامله گران دارد.