گروه بورس- آخرین اوضاع بورس تهران تا دیروز این است: بازدهی۳/۸درصد، بازدهی شاخص قیمت ۶/۳- درصد، ارزش روز کمتر از ۵۲میلیارد دلار و در نهایت ارزش معاملات هم کمتر از ۳میلیارد تومان.

درست است که اوضاع و احوال بورس تهران ناخوش است، ولی حداقل می‌توان به این نکته امیدوار بود که سرانجام مسیر تحولات بورس ما با بورس‌های جهان همگام شده و آنجا که بورس‌های قدر دنیا سقوط‌های پشت سر هم را تجربه می‌کنند، شاخص بورس تهران هم درصد‌های منفی را ثبت می‌کند.

بی‌سابقه سقوط می‌کنیم!

سهامداران تالار شیشه‌ای دیروز دیدند که ارزش معاملات این بازار چگونه با عددی به نام ۳میلیارد دلار به کمترین حد خود از ابتدای امسال رسید.پایین بودن ارزش معاملات این بازار ۵۴هزارمیلیارد تومانی همچنان همان دلایل تکراری را دارد. البته که صف فروش بودن نماد غول‌هایی مثل گل‌گهر، چادرملو، پتروشیمی خارک، فولاد مبارکه و... برای فراری دادن سهامداران جزء این بازار منفی کافی است.

این سقوط‌ها تا آنجا پیش می‌رود که در نهایت ارزش معاملات سهامی که بازارگردان‌ها می‌خرند به داد این بازار می‌رسد!بازارگردان سهام سایپا با ارزشی معادل ۲۹۰ میلیون تومان، بیشترین حجم از ارزش را ازآن خود کرد.

وقتی به موقع تصمیم نمی‌گیریم...

حال در این که بورس تهران همیشه روی تک سهم‌ها و بعضا تک صنعت‌ها می‌چرخد، حرفی نیست؛ ولی ماجرا آنجا حاد می‌شود که تصمیم‌هایی که باید زمانی گرفته می‌شدند، گرفته نشدند. داستان گره معاملاتی است که در حال حاضر غول‌های بازار در تله آن گرفتار هستند. آن زمان که فولاد مبارکه تعدیل EPS کمتر از ۱۰ درصدی داشت، تصمیم گرفته شد که برای روان‌تر شدن معاملات سهم و پیشگیری از رفتن سهم به گره، محدودیت درصد نوسان سهم حذف شود و این گونه شد که به‌رغم کاهش شاخص، معاملات این سهم روان شد. اما اینکه چرا این سیاست در مورد سایر سهم‌ها پیاده نشد، مشخص نیست، ولی بخشی از منفی بودن بورس تهران تبعات همان تصمیم نگرفتن‌های به موقع است.حال اگر بخواهیم دنبال درس گرفتن از این اتفاقات باشیم اول باید به سهامداران خرد بازار بگوییم که بر مبنای شایعات تصمیم نگیرید. حال دلیل این قضیه چیست؟ دلیل برمی‌گردد به همان زمان برداشته شدن محدودیت نوسان سهام «فولاد»، چرا که حجم معاملات سهم همزمان با انتشار شایعاتی در مورد بالا رفتن تعرفه واردات فولاد همراه شد و متقاضیان خرید فولاد زیاد شدند. درس بعدی هم همان بود که در تصمیم نگرفتن‌های به موقع شرح آن رفت.

بیایید بورس را دریابیم!

کاری نداریم که بسته بودن «مخابرات» هم دلیل دیگری برای پایین آمدن ارزش معاملات بورس تهران است، ولی به هر حال می‌توانیم با توجه به روندی که دائما در حال تکرار است و اتفاقا همیشه هم شبیه دفعه قبل است، پیشنهادی به بورس‌ها بدهیم. با توجه به اینکه قیمت سهام باید تصحیح شود، مسوولان باید روند تصحیح قیمت سهم را کوتاهتر کنند تا اجازه ندهند این روند طولانی بورس را در اغما ببرد. شاید برداشتن محدودیت نوسان قیمت یک راه باشد.