دنیای اقتصاد-آثار سمت و سوی سیاست‌های مالی و پولی دولت و بانک مرکزی به طور تدریجی در روند و رفتار کلان بازار سرمایه نمایان شده و روند معاملات و اظهارنظرهای مقامات مسوول، حکایت از ورود نقدینگی جدید به بورس تهران دارد. از ابتدای سال جاری بر اثر تحرکات جدید بازار سرمایه، شاخص قیمت و بازده نقدی از سطح ۳۶۲۰۶واحد به سطح ۴۱۹۸۸ واحد رسیده است که نشان از رشد ۱۶درصدی بازدهی بازار دارد. جنب پل حافظ

بازار؛ مثبت در مثبت!

گروه بورس- همایون دارابی: بازار داد و ستد سهام روز گذشته نیز بر مدار رشد به کار خود ادامه داد و توانست با رقم زدن ۳۴/۹۴ واحد رشد شاخص را به ۱۱هزار و ۴۲۶ واحد رساند.

در بازار دیروز، معامله‌گران در شرایطی به فعالیت پرداختند که به‌رغم مباحث اولیه در مورد بسته پیشنهادی نشانه‌‌هایی از جمله اظهارنظر قائم‌مقام وزیر امور خارجه در مورد این مساله که ایران هنوز بسته ۱+۵ را بررسی نکرده؛ گمانه‌هایی را در آنسوی آب ایجاد کرده است، هرچند که «شیخ عطار» از بررسی و پاسخ به این بسته خبر داده است، اما درخارج از کشور، اظهارنظرهای اولیه نشان از برداشت طرف‌های خارجی از بن‌بست در مذاکرات دارد. این امر فضای سیاسی سخت‌تری را به همراه دارد که در این رابطه انتشار خبرهای اولیه در مورد مسدود شدن اموال بانک ملی شعبه لندن و اقدام مقامات آلمانی در مورد شعبه این بانک در هامبورگ به عنوان دور جدید سخت‌گیری‌ها یاد می‌شود.

انتشار خبرهای تایید نشده و ضد و نقیض از انتقال ۷۵میلیارد دلار دارایی‌های ایران از بانک‌های اروپایی نیز در این زمینه قابل تامل است. در صحنه داخلی، مهمترین تحول، پیشنهاد سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی در مورد پرداخت دودرصد یارانه تسهیلات نرخ سود به بنگاه‌های زودبازده و تثبیت نرخ سود در حد ۱۲درصد است.

این پیشنهاد به گونه‌ای می‌تواند مسیر پایانی را برای اختلافات بر سر نرخ بهره میان مسوولان دولتی فراهم کند. به‌رغم کاهش نرخ سود بانکی به ۱۰درصد و ابلاغ این مصوبه توسط معاون اول رییس‌جمهوری به جای رییس کل بانک مرکزی، تاکنون این مصوبه اجرایی نشده است.

در بازار دیروز معامله‌گران در روند کلی معاملات شاهد ادامه حضور نقدینگی با انگیزه و گسترش دامنه انتخاب‌ها از میان نمادهای مورد معامله بودند، اگرچه رشد اولیه بازار با تاکید بر نمادهای معدنی و فلزی بود، اما این دامنه در چند روز اخیر گسترده‌تر شده است و روند رشد در نمادهای دارای پتانسیل بیشتری را معامله‌گران شاهد بودند. همین مساله موجب شده است که برخی از نمادها به دلیل عدم عرضه، رشد قیمتی را درنهایت تجربه نکنند.

در معاملات دیروز در گروه فولادی رقابت بر سر بلوک ۵/۳۰ فولاد خوزستان همچنان ادامه یافت و به رقم ۱۸هزار و ۱۲ریال رسید. هر چند که این نماد با رقابت ۵متقاضی مواجه بوده است، اما به نظر می‌رسد در ورای مرز ۱۸هزار ریال شمار رقابت‌کنندگان کاهش یابد.

همین قیمت فوق‌العاده، موجب شد تا صف خرید فولاد مبارکه از مرز ۷۰میلیون سهم نیز عبور کند. در این نماد سازمان خصوصی‌سازی آخرین عرضه‌ها را در حال انجام است که همین امر رشد قیمتی را در این نماد فراهم آورده است.

فولاد مبارکه در‌حال‌حاضر رشد قیمت فروش محصولات خود را در حال تجربه است.‌ در گروه معدنی معامله‌گران در انتظار نتایج مجمع گل‌گهر هستند. گل‌گهر طی دو ماه نخست سال ۴۱۷هزار تن صادرات داشته است که ارزش آن به مرز ۶۶میلیون دلار (معادل ۱۵۸دلار در هر تن) رسیده است.

در گروه شرکت‌های هلدینگی، صندوق بازنشستگی روز گذشته در شرایطی با صف خرید همراه شد که این شرکت مجوز ۱۰۰درصد افزایش سرمایه را دریافت کرده است. علاوه بر صندوق بازنشستگی شرکت‌های مهر کام‌پارس و ایران‌مرینوس نیز مجوز افزایش سرمایه دریافت کرده‌اند.

در گروه خودرویی در حالی نمادهای این گروه از رونق کنونی بازار تقریبا به دور هستند که در بازار فروش خودرو سیاست تثبیت نرخ فروش موجب پدید آمدن فاصله قیمتی میان نرخ فروش شرکت‌های خودرویی و نرخ فروش بازار آزاد شده است.

در حالی که شرکت‌های خودرویی عموما با مشکلاتی در مورد افزایش هزینه‌های تولید ناشی از رشد بهای فولاد و افزایش ارزش یورو مواجه‌اند، به دلیل سیاست عدم رشد قیمت فروش سود قابل ملاحظه‌ای نصیب خریداران محصولات خودرویی می‌شود. در‌حال‌حاضر در برخی از محصولات اختلاف قیمت قابل ملاحظه‌ای در حد ۴ تا ۵میلیون تومان (در مورد زانتیا) ایجاد شده است.

در مجموع بازار دیروز بازاری رو به رشد بود که در آن شاخص ۳/۹۴ واحد رشد کرد. ارزش معاملات نیز بالغ بر ۲/۱۶میلیارد تومان بود. از ۱۴۰نماد مورد معامله نیز ۷۲ نماد با رشد قیمت و ۴۷ نماد با افت ارزش دادوستد شدند.