گروه بورس - توصیه جدی که به مجریان رادیو می‌شود، این است که «اجازه نده هوا و سکوت وارد میکروفن بشه. همیشه حرف بزن. چون سکوت پارازیت یا قطع ارتباط با مخاطب می‌‌آورد.»

این شبیه به وضعیتی است که بعد از اظهارات وزیر صنایع و معادن درباره آزادسازی قیمت سیمان و خروج از سبد حمایتی روز گذشته اتفاق افتاد.

به دنبال انتشار خبر اولیه خروج سیمان از سبد حمایتی روز گذشته خبرنگاران ما با چندین منبع خبری تماس گرفته و از آنها خواستند که جزئیات آزادسازی صنعت سیمان را تشریح کنند، اما این پاسخ‌ها را شنیدند: «جلسه هستم»، «به جلسه می‌روم»، «گفته‌اند نگویید» و ...

ظاهرا خبرگزاری «فارس» نظیر دیروز شرایط مشابه گروه بورس را داشت. این خبرگزاری هم با ارسال خبری روی خروجی سایت خود اعلام کرد: این سه نفر فقط در خصوص سیمان اظهار نظر می‌کنند.

سکوت و عدم تشریح جزئیات خروج سیمان از سبد حمایتی، همزمان باعث شده که دو رویکرد متفاوت در خصوص سهام سیمانی در بازار شکل بگیرد، گروه اول معامله‌گران که در کوتاه مدت به این نتیجه امیدوارند که سیمان از سبد حمایتی خارج می‌شود. بیشتر آنها افرادی هستند که در صف ایستاده‌اند. گروه دوم افرادی هستند که با توجه به سمت و سوی سیاست‌های عمومی دولت در خصوص نرخ بهره، کاهش قیمت فولاد و جلوگیری از رشد قیمت‌ها، در عمل احتمال نمی‌دهند که سیمان از سبد حمایتی خارج شود، چرا که خروج سیمان از سبد حمایتی به معنی افزایش قیمت تعرفه سیمان به میزان قیمت فعلی بازار است.

این گروه بر این اعتقادند که پیش از این میان دولت و انجمن تولیدکنندگان توافق افزایش نرخ از هر تن ۳۶هزار تومان به ۴۵ تا ۴۷هزار تومان، بعد از عید امسال وجود داشت که برخی از واحدها نظیر «سیمان تهران» این افزایش نرخ را در صورت‌های مالی خود لحاظ کرده‌اند. با تداوم سکوت سیمانی‌ها و افزایش گمانه‌زنی‌ها، به نظر می‌رسد که جو فعلی در بورس تهران فروکش کند.