فارس-‌ بنا به پیش بینی اولیه دولت۴/۱ میلیارد سهم سه شرکت ملی صنایع مس، فولاد خراسان و فولاد خوزستان به ارزش بیش از ۸۷۵ میلیارد تومان هفته چهارم خرداد از طریق بورس عرضه می‌شود. سازمان خصوصی‌سازی در حالی هفته‌های گذشته شرایط واگذاری سهام سه شرکت فولاد خراسان، ملی مس و فولادخوزستان را تعیین و به هیات عالی واگذاری ارائه کرده بود که براساس مصوبات این هیات، در دهه سوم خرداد ماه افزون بر یک‌میلیارد و ۴۷۳ میلیون سهم سه شرکت فوق به صورت بلوکی در بورس عرضه خواهد شد.

عرضه بلوک ۶۳/۴۰‌درصدی سهام فولاد خراسان

براین اساس، سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از سازمان توسعه و نوسازی معادن صنایع معدنی (ایمیدرو) ابتدا بلوک

۶۳/ ۴۰‌درصدی از سهام فولاد خراسان را در تابلوی فرعی بورس عرضه خواهد کرد که در صورت فروش این بلوک، «ایمیدرو» از ترکیب سهامداری این شرکت ۱۰۰ میلیارد تومانی خارج خواهد شد.

قیمت روز و تابلوی سهام فولاد خراسان در حالی ۴۰۱ تومان است که قیمت پایه تعیین شده برای وگذاری ۴۰۶ میلیون و ۳۲۳‌هزار و ۲۰۰ سهم این شرکت ۳‌هزار و ۵۵۷ ریال در نظر گرفته شده؛ اما براساس شرایط اعلامی اگر قیمت سهام در تابلوی بورس بیشتر قیمت پایه باشد، ملاک قیمت معاملاتی همان قیمت تابلو خواهد بود.

این عرضه عمده روز سه‌شنبه ۲۱ خردادماه انجام خواهد شد.

واگذاری ۵‌درصدی ملی مس

برپایه این گزارش، بعد از عرضه بلوک ۶۳/۴۰درصدی فولاد خراسان، سازمان خصوصی‌سازی در روز چهارشنبه ۲۲ خرداد به وکالت از «ایمیدرو» اقدام به عرضه بلوک ۵‌درصدی (معادل ۲۸۹ میلیون و ۴۸۲‌هزار و ۲۳۰ سهم) ملی مس خواهد کرد.

قیمت پایه هر سهم ملی مس ۸‌هزار و ۷۷۴ ریال تعیین شده است.

نوار عرضه‌های بلوکی سهام شرکت‌های بورسی با عرضه بلوک ۵/۳۵‌درصدی فولاد خوزستان ادامه خواهد داشت.

براین اساس سازمان خصوصی‌سازی به مانند دو عرضه فوق از طرف ایمیدرو اقدام به عرضه ۷۷۸ میلیون و ۱۶۰‌هزار سهم فولاد خوزستان به قیمت پایه هر سهم ۶‌هزار و ۱۱۷ ریال خواهد کرد.

این عرضه در روز شنبه ۲۵ خرداد ماه انجام خواهد شد.

دولت در انتظار درآمد ۸۹۱ میلیارد تومانی

مجموع واگذاری بلوکی سه بلوک فوق بیش از یک میلیارد و ۴۷۳ میلیون سهم خواهد بود که در صورت واگذاری برای فولاد خراسان و معامله سهام دو شرکت ملی مس و فولاد خوزستان به روی قیمت‌های پایه، دولت بیش از ۸۷۵ میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد.

در شرایط واگذاری این تعداد سهام آمده است :چنانچه در روز واگذاری، قیمت سهام در تابلوی بورس بیشتر از قیمت پایه مندرج در آگهی باشد، قیمت تابلو، ملاک قیمت معاملاتی سهام است و در فروش اقساطی، چنانچه برنده مزایده ظرف ۳۰ روز کاری از تاریخ معامله، نسبت به پرداخت ثمن نقدی معامله اقدام نکند، سپرده وی به نفع سازمان ضبط خواهد شد.

این در حالی است که کارگزاران خریدار پس از ورود سفارش خرید باید ۳‌درصد از ارزش پایه سهام آگهی شده را به عنوان سپرده شرکت در مزایده بورس، جهت تضمین تعهدات خریداران نقدا یا به صورت ضمانت‌نامه بانکی بدون قید و شرط از مشتری دریافت و حسب مورد به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکز اوراق بهادار و تسویه وجوه، واریز یا ارائه کنند‌.

متقاضیان نیز تعهد می‌کنند ممنوع‌المعامله نبوده و مشمول قانون مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی و کشوری سال ۱۳۳۷ نیستند. از دیگر شرایط معامله، پرداخت حداقل ۲۰‌درصد ثمن معامله نقد و مابقی ۸۰‌درصد با احتساب سود فروش اقساطی ظرف مدت ۵ سال است.