گروه بورس‌ـ همایون دارابی‌ـ بورس اوراق بهادار روز گذشته شاهد رقم خوردن معامله سهام بانک پارسیان در روزی بود که عرضه‌های سنگین سراسر بازار را فرا گرفته بود. در معاملات روز گذشته بازار سهام معامله‌گران تحت‌تاثیر رشد اخیر قیمت‌ها و فراهم آمدن امکان شناسایی سود از محل فروش سهام، همچنین نزدیکی پایان سال‌مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری با عرضه‌های قابل ملاحظه‌ای مواجه شد. این عرضه‌ها در گروه تجهیزات‌ها، ساختمان، پتروشیمی و واسطه‌گری مالی موجب در هم کوبیدن اکثر صف‌های خرید شد.

در گروه تجهیزات تراکتورسازی ایران که دیروز در ابتدای وقت از مرز روانی ۸ هزار ریال نیز گذشته بود، با عرضه سنگین مواجه شد.

عرضه سنگین تراکتور در شرایطی رقم خورد که با احتساب خوشبینانه‌ترین برآوردها از سود سال‌جاری شرکت نیز رشد قیمت آتی سهم کمتر قابل تصور است، مگر آنکه شرکت بتواند در روند P/E خود، شاهد تجدیدنظر بازار و عبور آن از ۴ به ۵ باشد. کمباین‌سازی ایران نیز همچنان با صف خرید به‌رغم عرضه‌های سنگین مواجه بود که این نماد نیز با فاصله گرفتن ارزش جایگزین با ارزش بازار مواجه است.

در گروه ساختمان سرمایه‌گذاری مسکن پس از دو روز برخورد با عرضه‌های سنگین زیرمجموعه‌های تامین‌اجتماعی دیروز نیز شرایطی مشابه دو روز قبل داشت.

سرمایه‌گذاری ساختمان نیز که در آستانه پایان سال‌مالی جهت تحقق سود خود معاملات چرخشی را در نماد آبادگران برنامه‌ریزی کرده است دیروز با مقاومت سنگین در برابر عرضه‌های ۷ میلیونی شرایط دشواری را تجربه کرد.

در گروه پتروشیمی، پتروشیمی خارک با ۸۰۰ هزار سهم عرضه مواجه شد. رشد بهای متانول در بازار جهانی موجب تقویت موقعیت خریداران این سهم شده است. پتروشیمی فارابی نیز که با شایعات تایید نشده معامله عمده مواجه است، دیروز عرضه‌های قابل‌ملاحظه‌ای را شاهد بود.

در گروه واسطه‌گری مالی نیز سرمایه‌گذاری ملی پس از چند روز تلاش، مقهور عرضه‌های سنگین شد. در این گروه سرمایه‌گذاری بانک ملی اما توانست در برابر عرضه‌ها با تکیه بر NAV مناسب همچنین بهبود شرایط نماد‌های زیرمجموعه از جمله توسعه ملی و پتروشیمی اراک مقاومت کند.

در گروه واسطه‌گری مالی معامله بزرگ پارسیان در قالب چند بلوک در ساعت ۱۲ و ۷ دقیقه تا ۱۲ و ۱۲دقیقه رقم خورد تا گروه ایران‌خودرو احتمالا شاهد توقف نماد جهت اعلام EPS‌های جدید شرکت‌های زیرمجموعه باشد.

در مورد خریدار این معامله اگرچه هنوز اطلاع‌ روشنی داده نشده است، اما به نظر می‌رسد انجام این معامله بانک پارسیان را از حمایت لابی ایران‌خودرو بی‌بهره سازد. این امر به فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو از جمله بیمه و لیزینگ پارسیان تاثیرگذار خواهد بود. در مجموع بازار دیروز بازار پرعرضه‌ای بود که در آن شاخص کل معادل ۲/۲۸ واحد ترقی کرد.

حجم معاملات نیز با توجه به معامله عمده صورت گرفته معادل ۳/۳۳۴میلیارد تومان بود، شمار نماد‌هایی با رشد قیمت و نماد‌های شاهد افت قیمتی نیز دیروز برابر ۷۰ بود.