بازده بورس در هفته گذشته ۶/۱ درصد بود گروه بورس - حجم معاملات هفتگی بورس تهران ۸۰درصد رشد داشت.

براساس اطلاعیه سرپرست نظارت بر ناشران اوراق بهادار، در هفته گذشته ۲۹هزار نفر خریدار بیش از ۵۸۷میلیون سهم را به ارزش بیش از یک هزار و ۲۱۵میلیارد ریال دادوستد کردند.

این در حالی است که در هفته گذشته ارزش معاملات هفتگی معادل ۶۷۲میلیارد ریال بود که ۷/۸۰درصد رشد داشت. در تالار اصلی بیش از ۵۳۰میلیون سهم و در تالار فرعی بیش از ۵۶میلیون سهم در چرخه معاملات سهام قرار گرفت. از این‌رو شاخص کل بورس تهران در پایان هفته یاد شده به رقم نه هزار و ۹۸/۳۱۱ واحد رسید و رشد ۶/۹ واحد را تجربه کرد. اگرچه شاخص تابلوی اصلی با ۱/۲ واحد افت روبه‌رو بود اما شاخص تالار فرعی ۵/۴۷ واحد رشد داشت.

شاخص صنعت نیز از هفت هزار و ۳/۴۳۸ واحد به رقم هفت هزار و ۳/۴۲۴ واحد رسید و با ۱۴ واحد افزایش مواجه شد.

علاوه بر این شاخص‌های بازده نقدی و مالی هر یک برابر ۹۱/۷۸ رشد و ۱/۱۳۵ واحد افت داشتند. با رشد ۰۹/۴۷۴ واحدی شاخص قیمت و بازده نقدی، بازده بورس تهران در هفته مزبور ۶۶/۱درصد بود.

با افزایش حجم معاملات در بازار سهام، ارزش معاملات بورس اوراق بهادار از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته از رقم ۱۸هزار و یک میلیارد ریال فراتر رفت.

گروه فعال هفته

گروه واسطه‌گری مالی با کسب ارزشی بیش از ۶۰۲میلیارد ریال رتبه نخست بیشترین ارزش معاملات گروه‌ها را در هفته گذشته به‌دست آورد.در میان سهام ۱۷شرکت معامله‌شده در این گروه، پربازده‌ترین سهم سرمایه‌گذاری سپه شناخته شد.

ارزش معاملات این سهم از دادوستد پنج‌میلیون سهم بیش از پنج‌میلیارد ریال بود.

از سویی سرمایه‌گذاری ملی پرطرفدارترین سهام گروه واسطه‌گری مالی و همچنین پرمعامله‌ترین سهم گروه یادشده مورد اقبال پنج‌نفر معامله‌گر قرار گرفت.گروه دوم از نظر ارزش معاملات سهام در بازار، مواد و محصولات شیمیایی بود که تعداد ۱۹میلیون و ۸۲۵هزار سهم معامله‌شده در آن ارزش بیش از ۱۱۲میلیارد ریال را کسب کرد. املاح معدنی بیشترین ارزش معاملات گروه را دارا شد، که در ۲۶۷دفعه معامله تعداد چهارمیلیون و ۵۸۰هزار و ۲۵۳سهم به ارزش ۳۹میلیارد و ۶۵۸میلیون ریال صورت گرفت.

به لحاظ بازدهی هفتگی تولی‌پرس اول و سموم علف‌کش، داروسازی سبحان، املاح معدنی، فرآورده‌های تزریقی، شیمی دارویی داروپخش، داروسازی کوثر و داروسازی امین در رده‌های بعدی جای گرفتند.

در جریان معاملات هفته گذشته گروه املاک و مستغلات رتبه سوم فعال‌ترین گروه هفتم را از نظر ارزش معاملات به‌دست آورد. در این گروه سرمایه‌گذاری مسکن دارای بیشترین ارزش معاملات معادل ۲۲میلیارد ریال بود که ۳۰درصد معاملات گروه مزبور را به خود اختصاص داد. آبادگران، سرمایه‌گذاری شاهد، سرمایه‌گذاری مسکن و سامان‌گستر اصفهان به ترتیب رتبه‌های یک تا پنجم پربازده‌ترین سهام گروه مستغلات را از آن خود کردند.