گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار روز گذشته شاهد آغاز هفته‌ای دلچسب بود، هرچند که جمع‌آوری برخی از صف‌های فروش موجب افت ۴/۱واحدی شاخص کل شد.

در بازار دیروز معامله‌گران تحت‌تاثیر انتظار تداوم آرامش در مساله پرونده هسته‌ای کشورمان حداقل تا پایان ماه‌جاری و موضع‌گیری ریـیـس‌جـمـهوری و سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر تداوم بررسی بسته پیشنهادی گروه ۵+۱، آغاز مناسبی را در بازار رقم زدند. در معاملات دیروز، گروه معدنی، رهبری قیمت در بازار را به همراه گروه پتروشیمی بر عهده داشت. در گروه معدنی، معدنی باما پس از آغاز شکننده در ۲۰دقیقه اول بازار به صف خرید نشست. با این رخداد معامله‌گران شاهد تقویت سهام گروه تولیدکنندگان روی در بازار دیروز و ادامه رشد قیمت این سهام شدند. از سوی دیگر، معدنی چادرملو نیز در میانه وقت معاملات بار دیگر شاهد حاکمیت صف خرید شد که این مساله سرمایه‌گذاری معادن و فلزات را نیز به صف خرید کشاند. با توجه به وضعیت گروه معدنی انتظار می‌رود بازگشایی نماد گل‌گهر با شرایط مناسبی رقم بخورد. در گروه پتروشیمی نیز معاملات مناسب در نماد پتروشیمی آبادان این نماد را همچون دو نماد پتروشیمی اراک و اصفهان به صف خرید کشاند. گروه پتروشیمی نیز با شایعات متعدد تعدیل‌های مثبت تحت‌تاثیر افزایش بهای جهانی نفت و به تبع آن بهای محصولات پتروشیمی مواجه است. در بازار دیروز در گروه تجهیزات نیز هر سه نماد عمده گروه تراکتورسازی ایران، کمباین‌سازی و هپکو با صف خرید مواجه شدند. با حاکمیت صف‌های خرید در نمادهای عمده بازار معامله‌گران به ناچار در حاشیه بازار به دنبال سهام قابل خرید و فاقد صف خرید سهام گروه‌های ساختمانی، خودرویی و شیمیایی را مورد توجه قرار دادند که در این بخش صف‌های فروش سرمایه‌گذاری پتروشیمی، گاز لوله، کربن ایران و ایران‌خودرو جمع‌آوری شد. نمادهای موتورسازان و آهنگری تراکتور و ماشین‌آلات نیز با صف مواجه شد. همچنین معامله‌گران در گروه دارویی و واسطه‌گری مالی نیز به ویژه نمادهای اکسیر، جابر‌ابن حیان، سرمایه‌گذاری البرز و صندوق بازنشستگی را مورد توجه قرار داد که ماحصل این امر افزایش حجم معاملات در بازار و افت شاخص کل به‌دلیل جمع‌آوری صف‌های فروش بود.

در مجموع بازار دیروز بازار مساعدی بود که انتظار می‌رود در صورت عدم رخداد مسائل غیرمنتظره سیاسی این جو تا پایان هفته تداوم یابد.

بازار دیروز همچنین به دلیل جابه‌جایی برخی از بلوک‌های سنگین سهام از جمله ۶۲میلیون سهام بانک پارسیان، ۲۷میلیون سهم سرمایه‌گذاری سپه، ۲میلیون سهم کارخانجات داروپخش، یک‌میلیون سهام پتروشیمی‌ خارک و فعالیت بالای شرکت‌های حقوقی را نیز شاهد بود.

در گروه‌ها چه خبر بود؟

گروه فلزی: کالسیمین در این گروه با شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت عایدی پس از افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی شرکت مواجه است.

شنیده‌ها رقم EPS شرکت را سه‌هزار و ۵۰۰ریال ذکر می‌کند.

گروه پتروشیمی: پتروشیمی اصفهان در این گروه با احتمال تعدیل EPS تا رقم‌یک‌هزار و ۶۰۰ریال تحت تاثیر افزایش نرخ فروش محصولات شرکت مواجه است.

گروه ساختمانی: اعلام EPS جدید بین‌المللی ساختمان انتظار برای بازگشایی نماد شرکت توام با افت شدید شاخص و NAV سرمایه‌گذاری غدیر را فراهم کرده است.