معامله گران ارز تقریبا مطمئن هستند که بانک مرکزی آمریکا در جلسه هفته آینده خود تغییری در نرخ بانکی آمریکا نداده، روند افزایش این نرخ را که از دو سال پیش آغاز شده است، متوقف خواهد کرد. این گمان در معاملات روز چهار شنبه دلار را به پایین‌ترین حد یک ماه گذشته خود رساند. حتی اطلاعات اقتصادی آمریکا مانند افزایش تولید و افزایش نرخ‌تورم در این کشور نیز احتمالا نمی‌تواند بانک مرکزی آمریکا را برآن دارد که سه شنبه آینده نرخ بهره خود را به ۲۵/۵‌درصد برساند. این در حالی است که احتمال بسیاری وجود دارد که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را به ۳‌درصد افزایش دهد. بانک مرکزی استرالیا نیز روز چهار شنبه نرخ بهره خود را به ۶‌درصد افزایش داد.

معامله‌گران منتظر گزارش میزان اشتغال در آمریکا هستند تا در مورد افزایش نرخ بهره اطمینان حاصل کنند. ۳۸‌درصد احتمال می‌رود که نرخ بهره در این کشور برای هجدهمین مرتبه افزایش یابد.

از سویی دیگر پس از اظهارات یکی از اعضای بانک مرکزی ژاپن ین شاهد افزایش بوده است. وی گفته است: اگر کسی گمان کند در سال جاری نرخ بهره ژاپن دیگر افزایش نخواهد یافت، اشتباه کرده است. این اظهارات از مهمترین اظهارات مقامات ژاپنی است که سبب افزایش نرخ ین شده است. بدین ترتیب نرخ برابری دلار، ین از ۳۰/۱۱۴ به ۲۱/۱۱۴ کاهش یافت. اما هنوز این اعتقاد وجود دارد که نرخ برابری این دو ارز به ۱۱۴ کاهش خواهد یافت.

یورو نیز که به بالاترین حد یک ماهه خود رسیده بود، تغییرات کمی ‌داشت و به ۲۸۲۵/۱دلار رسید. همچنین این ارز در برابر ۶۵/۱۴۶ین مبادله می‌شود.

در مورد پوند انگلیس نیز می‌باید منتظر جلسه این هفته بانک مرکزی این کشور بود که انتظار می‌رود نرخ بهره خود را به ۷۵/۴‌درصد افزایش دهد. این انتظار تا کنون پوند را به ۸۷۸۹/۱ دلار، بالاترین حد دو ماه گذشته خود رسانده است.

همچنین اقدام بانک مرکزی استرالیا در افزایش نرخ بهره خود سبب تقویت دلار استرالیا شده است. انتظار می‌رود این بانک تا پایان امسال نرخ بهره خود را به ۲۵/۶‌درصد افزایش دهد. این نرخ در حال حاضر ۶‌درصد است و دلار استرالیا به نرخ ۷۶۸۴/۰ مبادله می‌شود.

مهمترین گزارش‌هایی که در روزهای سوم و چهارم اوت بر بازار تاثیر می‌گذارند، به قرار زیر هستند:

۳ اوت

میزان هزینه‌های تولیدکنندگان آلمان

میزان هزینه‌های تولیدکنندگان اتحادیه اروپا

میزان هزینه‌های تولیدکنندگان انگلیس

گزارش‌های ماهانه و سالانه میزان خرده فروشی در اتحادیه اروپا

گزارش سیاست‌های مالی بانک مرکزی اروپا

گزارش هفتگی میزان مطالبات بیکاری در انگلیس

میزان هزینه‌های تولیدکنندگان در آمریکا

۴ اوت

گزارش یک‌ماه سفارش کارخانه‌های آلمانی در ماه ژوئن

گزارش یک‌ماه متوسط درآمد ساعتی آمریکا در ماه ژوییه

نرخ بیکاری آمریکا در ماه ژوییه

میزان پرداخت حقوق در بخش‌های غیر کشاورزی آمریکا در ماه ژوییه

تنظیم: علی آزادی