گروه بورس‌ـ پیشنهاد هیات‌مدیره سرمایه‌گذاری ساختمان ایران برای تقسیم سود سال‌مالی منتهی به تابستان امسال افزایش یافت. براساس گزارش سازمان بورس اوراق بهادار تهران، این شرکت تصمیم دارد تقسیم ۱۰۰درصد از سود خالص امسال را به مجمع عمومی عادی سالانه پیشنهاد کند. این در حالی است که «وساخت» در خردادماه امسال سیاست تقسیم سود را توزیع ۹۰درصد از سود خالص اعلام کرده بود.

سرمایه‌گذاری ساختمان ایران درآمد هر سهم سال‌مالی منتهی به شهریور امسال را با ۸۸۰میلیارد ریال سرمایه به‌طور خالص مبلغ ۲۹۰ریال پیش‌بینی کرده است که تا پایان دوره ۹ماهه منتهی به خرداد ماه توانست به ازای هر سهم ۱۵۸ریال سود محقق کند. همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های «وساخت» در پایان خرداد ماه به ۱۳۰میلیارد و ۵۰میلیون ریال رسید که این مبلغ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل از ۸۸درصد افزایش برخوردار بود و معادل ۷۵درصد از پیش‌بینی سود این شرکت را پوشش داده است. پیش‌بینی سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های «وساخت» برای پایان تابستان امسال مبلغ ۱۷۲میلیارد و ۵۲۸میلیون ریال است.

پیش‌بینی عملکرد «وساخت» سال‌مالی ۸۵ در مقایسه با عملکرد واقعی سال‌مالی قبل به ترتیب سود حاصل از سرمایه‌گذاری ۱۹درصد افزایش، سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها ۴۸درصد کاهش، سود عملیاتی ۱۸درصد کاهش و سود پس از کسر مالیات ۲۲درصد کاهش یافته است.سرمایه‌گذاری ساختمان ایران در دوره یک‌ماه منتهی به تیرماه امسال با تحصیل سهام جدید مبلغ ۴۷۰میلیارد و ۲۶۲میلیون ریال به ارزش کل بازار پرتفوی خود افزود.

براساس گزارش سازمان بورس اوراق بهادار تهران، «وساخت» طی ماه گذشته با ۹۴میلیارد و ۱۸۳میلیون ریال بهای تمام‌شده سهام شرکت‌های نوسازی ساختمان تهران، ساختمان و توسعه فناوری و سرمایه‌گذاری توسعه بوشهر را تحصیل کرده است.

همچنین سرمایه‌گذاری ساختمان ایران با واگذاری مبلغ ۱۷میلیارد و ۶۵میلیون ریال از سهام خود در شرکت‌های نوسازی ساختمان تهران، محور خودرو، سرمایه‌گذاری بوعلی، چادرملو، پتروشیمی آبادان، صنعتی اردکان و صنعت سرمایه‌گذاری ایران توانست مبلغ ۵میلیارد و ۵۵۹میلیون ریال سود کسب کند.

صورت وضعیت پرتفوی «وساخت» طی تیرماه امسال شامل ۶۲درصد انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و ۳۷درصد واسطه‌گری‌های مالی بود.همچنین ارزش بازار پایان دوره جمع کل سرمایه‌گذاری «وساخت» مبلغ ۷۴۱میلیارد و ۸۹۳میلیون ریال بود که در مقایسه با بهای تمام شده ابتدای دوره آن ۶۸درصد رشد را نشان می‌دهد.

به این ترتیب ارزش بازار پرتفوی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس «وساخت» برای هر سهم براساس آخرین سرمایه آن مبلغ ۸۴۳ریال بود.

این در حالی است که «وساخت» همچنین سهام ۳۰شرکت غیربورسی را طی ماه گذشته در پرتفوی خود داشت که بهای تمام شده این سهام در پایان تیرماه با افزودن یک شرکت دیگر به ۵۵۳میلیارد و ۱۱۸میلیون ریال رسید.